on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítá jakékoli tekutiny

Dobrý večer, dcerka má 7m, byla plně kojena, teď pomalu příkrmy, ale je nejedlík. Od začátku špatně přibírá. Momentálně se stalo, že najednou jsem téměř bez mléka (teče pár vteřin a pak po zmáčknutí prsa líně vykoukne jedna kapka). Jenže Sára nechce žádné tekutiny. Zkoušela jsem kelímek obyčejný i s náustkem (gumovým), lžičku, stříkačku, láhev, cévku (po prstu i na prsu i samostatně)... i namočenou žínku (že by to vycucala). Odmítá. Dudlík a spol. jsou vítaná hračka, ale ať je to voda, čaj, sladký čaj nebo mé mléko, ihned to plive. Stav trvá druhý den. Bojím se, aby nebyla dehydrovaná. Ani nevím, jestli bych to poznala (příznaky mám načtené, ale nevím). Laktace snad zase pomalinku nabíhá (2 prokojené noci, přes den moc nechce). Bojujeme celých 7m. Vždy, když laktace naběhne, pár dní kojíme v klidu (mléko mi i zůstává, dle možností odstříkávám) a najednou se sníží a začínáme znova, ale vždy, když jsem zmáčkla, tak mléko vystříklo. :-( Prosím radu, jak dcerku zavodnit. Už nevím co zkusit. Bojím se. Má špatné jaterní testy a jakési svalové enzymy (CK a CK-MB). Jo a netváří se hladově, ani žíznivě. Nehlásí se.

Autor
Martina Mrůzková
Odmítání tekutin
27. 11. 2014 17:46:57
ID otázky: 32696

Odpověd:

Dobrý večer, škoda, že nepíšete konkrétně, jak dcerka prospívá a jak se vyvíjí po psychomotorické stránce - to je celkem důležitá informace, která by mi pomohla udělat si lepší obrázek o Vaší situaci.

Co se týče kolísající laktace, tak by určitě stálo za to, abyste si nechala udělat hormonální profil, zda nemáte potíže se štítnou žlázou. Pak může k těmto výkývům docházet.

K tekutinám, určitě zkoušet, ale spíše dát hlavní důraz na to kojení. MM obsahuje 83% vody, takže je to velice významný zdroj nejen živin, ale i tekutin. Kojte co nejčastěji a to i před a po příkrmech, v noci rovněž. Snažte se zachovat klid, aby mléko mohlo plynule téct.

K pití můžete zkusit nabídnout to, z čeho pijete Vy - normální sklenice, hrnky, případně lahve se sportovními uzávěry, lahve s brčky. Jděte dcerce příkladem, děti tohoto věku velice rády napodobují. Nabízet můžete i ovocné ředěné šťávy. Zavodnění pomohou i řidší příkrmy - např. polévka.

Jiné rady nejsou....vše musí být pouze o nabízení, nucení násilím by vždy vedlo jen k většímu odmítání....pokud by situace byla opravdu neúnosná, tak pak už jedině kapačky v nemocnici, ale myslím, že tak daleko to nezajde. Takových dětí, jako je Vaše dcerka je docela hodně. Chce to spoustu trpělivosti a pevné nervy. :-)

Tak se držte!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
27. 11. 2014 20:18:20

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit