on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolest levého prsa

Dobrý den Jiřinko, opět se na Vás obracím po dlouhé době s prosbou o radu. Po kolotoči retencí a bolestí prsou z počátku kojení se vše do třetího měsíce urovnalo a já si konečně kojení začla užívat a byla jsem nejšťasnější mámou. Nikdy mě nenapadlo, že budu mít s kojením druhého dítěte takové problémy, neboť syna jsem kojila do 18 měsíců bez jediné zatrvdlinky nebo sebemenšího problému a kojení jsem doslova milovala. Ale s dcerkou je vše jinak. Nyní jí je necelých 6 měsíců a krásně prospívá ( před 3 týdny 6500g porodní váhu měla 3050g). Nicméně právě před třemi týdny ji byla nastřižena uzdička pod jazykem a naše problémy začaly opět nanovo. Opět není týden bez mírné retence a já už jsem zoufalá. Tuto středu mi navíc v levém prsu prduce kleslo mlíčko malá se jen přisávala a odtrhávala a strašně plakala (bez jakokoliv zatvrdlinky či fleku prso nebolelo). Začala jsem tedy přiládat častěji a odsávat medelou swing. Mlíčko se do pátku upravilo, ale od pátku mě to levé prso začalo hodně bolet, jak kdyby mě do něj někdo zbil. Včera se mi od bolesti ulevilo, byla jsem šťastná, ale jen do večera. Nakojila jsem a ještě se snažila trošku odsát, a poté mě opět prudce začalo bolet. Už jsem zoufalá a nevím co dělat abych se těch bolestí a retencí (i když nemám nikde zatrvdlá místa prsa jsou měkká po nakojení prázdná) zbavila, nahřívám, přikládám, odsávám, chladím a tak furt dokola až mám pocit že nedělám nic jiného. I jít na procházku se bojím abych nepřikládala pozdě, jsem v začarovaném kruhu. Již jsem jedou tuto bolest řešila v pravém prsu s gynekoložkou, řekla mi pouze tyto opatření a cca po 10 dnech odešla. Je možné, že retence trvá tak dlouho, všude píší že do 48 hodin ustoupí a když ne tak vyhledat lékaře. Tak nevím jestli mám jít k doktorce (s dvěma dětmi je to pro mě nadlidský výkon navíc čekací doba v čekárně se blíží 2hodinám). Jsem zoufalá a dost vyčerpaná. Prosímo radu co ještě víc můžu udělat aby bolest ustoupila a mám se obávat zánětu. A je možné že retence způsobuje nástřih té uzdičky nebo silná rýma kterou malá právě od čtvrtka trpí, že by jinak sála? A může mi bolest způsobit odsávačka? Děkuji moc za Vaši poradnu. Hezkou neděli Jitka!

Autor
Jitka
ID otázky: 32690

Odpověd:

Jitko, hezký den přeji, velmi mne mrzí, že se potýkáte s takovými problémy. :-( To je opravdu nepěkné a nezasloužíte si to. Bohužel někdy se to stává a nějakou opravdovou příčinu někdy není možné dohledat. A to, zda při předchozím kojení bylo vše bez problémů na to nemá bohužel také vliv. Každé kojení může být zcela jiné. Já Vám bohužel nedokážu přiliš pomoci, protože Vy vlastně vše tak nějak děláte. Mohu se ale nahlas zamyslet. Musím přiznat, že mi ta Vaše situace dost vrtá hlavou....Podle toho, co píšete zde v dotazu se mi skutečně jeví jako retence či počínající zánět (ne vždy musí být provázen zatvrdlinami), úplně si vzpomínám na tu bolest - trpěla jsem na podobné potíže taky. Ale když jsem si pak přečetla dodatek v emailu o tom, že Vás bolest trápí až nějakou dobu po kojení a pak znova až před kojením...takto se retence ani zánět neprojevují. Ano, těsně před kojením může jít o spouštěcí reflex - ten může být někdy vnímán i jako bolest. Ale podle toho, co popisujete to spíše bude syndrom bělavé bradavky či vazospasmy vývodů. Jednak tomu nasvědčuje výskyt (ne hned po kojení), jedna chladnější roční období a také to, že pomáhá teplo. S tímto se ale nedá mnoho dělat. 

Nemá smysl zbytečně prsa mordovat, když nejsou zatvrdliny. Já bych nechladila a zbytečně bych neodstříkávala. Jen bych nahřívala, snažila se mít teplé obklady i na záda, na šíjí, na ramena. Ten zdánlivý pokles laktace bude spíše souviset s tím, že jste křečovitě stažená a také tím, že Vás to vše bolí. To je prostě spouštění mléka omezeno. Já bych se tedy zaměřila na co největší úlevu od bolesti - teplem, co největší relaxaci a omezení všech těch šílených aktivit. Když se Vám podaří uvolnit, tak ani odstříkávání nebude nutné, mléko poteče dostatečně, dítě ho dost vypije a bude se ho tedy i dost tvořit. Nepřemýšlejte o tom, v čem přesně tkví příčina...u těch různých křečovitých stavů bude na vině hlavně to chladnější období. Zkuste si prostě jen ulevit a omezit kolotoč okolo. ;-)

A pomaličku začít s příkrmy, to by Vám také mělo psychicky ulevit. Tak se držte!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
24. 11. 2014 15:16:45

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit