on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Nastartování Kojení

Dobrý den, dnes nás propustili z porodnice, jsme po císařském řezu. Má žena nemá zatím mléko. Co máme dělat pro to aby se ženě mléko spustilo. Malá se narodila 15.11. Vím že stres a klid je hlavní, důležíté je časté přikládání miminka, nějaká masáž prsou, zkoušet odsávat?, Pít mléko? atd. Děkuji za kladný přístup Buchal Jiří

Autor
Buchal Jiri
ID otázky: 32684

Odpověd:

Dobrý den přeji, hlavní je, aby manželka měla miminko nestále na sobě - v kontaktu kůže na kůži (nahé mimčo na matce svlečené do půl těla, na jizvu po císařském řezu si položit třeba polštář, aby dítě jizvu neokopávalo). Tak bude moci odpočívat a děťátko neustále přikládat. Způsob přikládání si můžete prohlédnout zde - www.mamila.sk - jsou tam fotky i videa. Ideální by bylo, kdyby to někdo manželce ukázal osobně - někdo zkušený, ne nikdo z porodnice. Kdyby totiž někdo šikovný v porodnici byl, tak už by Vaše manželka kojila bez potíží. To nastartování během prvních dnů po porodu jde naštěstí rychle, Příroda to má dobře zařízeno, takže žádné strachy - správnou podporou se může manželka rozkojit doslova během pár hodin.

Takže mít dítě stále u sebe, přikládat, nechávat i dítě, ať si samo k prsu doleze a přisaje se. Toto tzv. samopřisátí dokáže přímo zázraky. Střídat neustále prsa v průběhu kojení. Není nic divného kojit opravdu několikrát do hodiny. Noční kojení je také velmi důležité (to nemusí být několikrát do hodiny, ale několikrát za noc ano). Laktace se nastartuje velmi rychle, pokud dítě začne sát, působení hormonů je během prvních týdnů po porodu velmi silné. Pokud by se dítě nechtělo přisávat, tak je nutné odsávat el. odsávačkou min. 8x denně, z toho alespoń 2x v noci, vždy obě prsa, každé 10-15 minut. Ale toto by mělo být opravdu až poslední možností a hlavně krátkodobou, opravdu jde laktace velmi rychle nahoru, jakmile se dítě začne přisávat.

Pokud už miminko dokrmujete umělým mlékem, tak nedělat to mimo prso. Dítě i matka se naučí kojit jedině kojením, takže i případný dokrm podávat jen a pouze u prsu pomocí cévky.  Informace jsou např. zde - http://www.poradkyneprikojeni.cz/cenik-sluzeb/pomucky-na-kojeni/

Co se týče masáže - není nutné masírovat až tak prsa, ale masáž zad, ramen, trapézových svalů - tím můžete pomoci manželce k uvolnění a snadnějšímu spuštění mléka. Ona je nyní vystresovaná a bolavá a to jsou negativní faktory pro dobré spouštění mléka, ovlivňuje to vylučování oxytocinu, který je nezbytný pro to, aby se mléko k dítěti vůbec dostalo. To, že Vaší ženu podporujete má pro ní obrovskou hodnotu, takže v tom pokračujte a věřím, že vše bude v nejlepším pořádku.

Velmi dobrou investicí by nyní byla do šikovné poradkyně, která vše ukáže osobně - za pár hodin může být po problému. Odkud jste? Pokud budu vědět, ráda někoho doporučím.

Hodně štěstí a hlavu vzhůru! Je moc dobře, že to řešíte v takto raném začátku, ta šance na plné kojení Vašeho dítěte je takto brzy po porodu téměř totožná jako kdyby Vaše paní rodila dnes. Držím pěsti!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
20. 11. 2014 17:53:25

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit