on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

příkrmy

Dobrý den. Mám 8m mimi 69cm a 8050kg.Porodní:1880kg 48cm,je o 2m dřív. Můj dotaz je ohledně příkrmů, nevím či něco přidat, když jo kdy, atd. Malý do 4m přibíral 200 za týden, od 4m do 6m jen 100 za týden a to mne na 6m prohlídke Mudr řekla, že mám začít dávat kaši i zel.příkrmy. Chtěla jsem počkat ještě 2m do tzv. korigovaného roku.od 6m do 8m 250 za týden. Náš jídelníček. Asi tak 9:00 kojení. Oběd doma dělaný, střídám masovozeleninový, zelenivotěstovinový, zeleninový 200-250g. Svačinka přesnídávka-sklenka a nebo banán, 2 jabka. Večeře mléčná kaše kupovaná, 5 polévkových lžíc v sypkém stavu. V 21:00 nebo 22:00 ještě kojení. Po čas noci 1 nebo 2 kojení. Snažím se mu dávat jídlo cca každé 3h. Jsem zvyklá z nemocnice, tam jsme kojily každé 3h. Při sebe má hrníček s čistou vodou, umí se sám napít a rád si s tím i hraje. Malému nedávám nadýmavé potraviny, hodně na to trpí, takže jsem mu ještě nedala třeba brokolicu, hrušku, je to chyba? Někdy mám pocit že ho překrmuji, když je doma, kaká v průměru 4x za den. Ďekuji

Odpověd:

Dobrý večer, myslím, že lékařka Vás zbytečně nahnala do příkrmů. Váš syn prospívá krásně a i těch 100 g týdně bylo dostatečných. Nyní naopak těch 250 g týdně je pro tento věk až moc (norma je i od 200 g měsíčně v tomto věku). Já bych s příkrmy určitě zvolnila, to množství je zbytečně veliké, dochází k vytlačení kojení na okraj a to je velká škoda. KOjení má totiž energetickou hodnotu vyšší než příkrmy, o pozitivním vlivu MM na imunitu (obzvlášť takto před zimou a v průběhu zimy) ani nemluvě. Určitě bych snížila dávky příkrmu a po příkrmech dokojovala, mezi příkrmy také kojit. Není potřeba dodržovat v případě kojení nějaké 3h intervaly. MM je velmi dobře stravitelné. Naopak pro kojení to není vůbec vhodné takto kojit dle hodinek - dochází ke snížení laktace.

Takže ano, také mám pocit, že chlapeček je překrmován a že se příliš spěchá. Obzvlášť u nedonošených dětí je na místě velmi pomalý postup při zavádění příkrmů, aby se trávící soustava mohla se vším v klidu vyrovnat. Spěch není na místě, jídla si ještě v životě užije až, až.

Nadýmavé potraviny určitě dávat, dítě se s nimi seznámit musí, ale stačí pozvolna, po malých dávkách. Tak ať Vám syn dělá i nadále radost a pěkně prospívá. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
18. 11. 2014 23:00:57

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit