on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Málo počůraných plen

Dobrý den, moje 5,5 měsíční dcera pije málo mléka, za den průměrně 700-800 ml. Doposud jsem ji plně kojila bez dokrmu, PV 3,6 kg 1. dva měsíce přibývala pěkně (1kg měsíčně), pak ale na dolní hranici normy 100-130 g týdně. Nyní váží 7,1 a doktorce se zdá být v pořádku. Je dlouhá (68cm), tak vypadá hubeně. Ve 4. měsíci jsme prožili týdenní bojkot kojení, kdy se dcera vztekala, že jí mléko teče pomalu. Od té doby si udržuju laktaci jen díky bylinám řecké seno a pískavice. Když dojde balení, mléko se zase spouští pomalu a v malém množství. Snažím se zlepšit její techniku sání, ale má vlastní hlavu a často tahá za bradavku a kouká na svět okolo. Tudíž se přes den tolik nenapije a dohání to v noci, kdy podle váhy vypije za noc i 350 ml. V poslední době pozoruji také málo počůraných plen – zhruba 5 denně, a posledně měla zácpu a kakala bobečky. Před týdnem jsem začala zkoušet první příkrmy, mrkev, jen pár lžiček, ale pije pak méně. Kojím poměrně často, jak si řekne – průměrně po 2 hodinách, v noci po 3. Po kojení je někdy spokojená, jindy ale brečí a odtahuje se, přitom mléko teče. Nemám ji dokrmit alespoň jednou dávkou UM (kvůli plenám)? Víc mléka do ní při kojení nejsem schopná dostat. Z důvodu pracovních povinností zvažuji přechod na UM (možná se dcera odstaví sama), kolik mám v tomto věku dávat tekutin (mléka/vody/čaje)? Děkuji za odpověď.

Autor
Mia
Průjem, pomočené pleny
16. 11. 2014 10:26:49
ID otázky: 32676

Odpověd:

Dobrý den, 700-800 ml je dostatečné množství mléka. Dcerka má 7,1 kg, což není žádná hrůza, ani ty přírůstky nejsou tak špatné. Ne každé dítě je přeborník v přibývání na váze. :-) Byla by škoda nekojit. Nevím, jak náročné jsou Vaše pracovní povinnosti, ale věřte, že i při plných úvazcícha při velké míře cestování se dá kojit docela v pohodě, obzvlášť u větších dětí. Je to jen na Vás. Byla by škoda nekojit, obzvlášť takto před zimou, kdy se více než hodí, aby něco pomohlo posilovat imunitu dítěte. Zkuste vydržet alespoň do toho roku. ;-) Pak už nemusíte dávat vůbec žádné UM. Ani nyní nejste v situaci, kdy by bylo třeba na UM jen pomýšlet. Spíše to chce lepší uvolnění, dítě určitě nevážit. Každý stres zhoršuje spouštění mléka. Psychickou pohodou můžete tedy dosáhnout většího příjmá mléka u dcerky. A to se ale neslučuje s obavami a nejistotou, která nastává po vážení na váze.

Ve Vaší situaci bych nadále koila co nejčastěji a k tomu přidávala příkrmy - podle chuti dítěte. Nejdříve nakojte a pak až nabídněte příkrm, to by mělo zabránit omezování kojení. Na dcerku nijak netlačte, nejste rozhodně v situaci, kterou byste musela nějak rázně řešit. Prostě kojte a pomalu zavádějte příkrmy. Nevidímu Vás nic vážného k řešení, toto je celkem běžná situace. Samozřejmě nabízejte při jednom koení obě prsa a pomáhejte dcerce získat co nejvíce mléka pomocí tisknutí prsu.

Další tekutiny bych začala přidávat, až bude baštit příkrmu více. Tekutiny plní bříško a mají rozhodně menší energetickou hodnotu než MM. A nejen energetickou, MM je mnohem benefitnější v mnoha směrech. A navíc obsahue 83% vody, takže spíše zapracovat na vyšším příjmu MM. Tekutiny později zvolna - může to být voda, čaj či ředěné ovocné šťávy.

Tak hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
16. 11. 2014 22:19:30

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit