Kojení, železo,kaše
Dobrý den paní Mrázková, ráda bych se zeptala na několik věcí. V sobotu bude dceři 6 měsíců. Na včerejší kontrole bylo naměřeno 69 cm a naváženo 6030g. Od poslední kontroly v 5m přibrala 400g. Za měsíc musíme jít na převážení, protože váha není dle tabulek. Dcera je hrozně živá, v 5 měsících se přetáčela na bříško i na zádíčka a od pátku se začala pomalu plazit. Zvedá hlavičku a chce se přitahovat do sedu. Je hrozně zvědavá..:) Stále kojíme, začínáme pomalu s příkrmy,ale zatím ne moc s úspěchem. Co se týče kojení, saje tak cca 10 min, pak ji začne zajímat vše okolo jen ne prso. Nevím tedy jestli je to dostatečné, snažím se jí nabídnout prs po dalších 10 min, někdy se na chvilku ještě přisaje, někdy se rozčiluje, že už nechce. Zkouším ji nabízet oba prsy. Kojíme cca po třech hodinách. Je možné,aby nechtěla zadní mléko? Mám kojit po 2 h. ? Jak mám docílit, aby malá přibrala..? Dále bych se chtěla zeptat ohledně železa: malá má spodní hranici normy, zajímalo by mě, když se já snažím dostat do sebe více železa formou zelených potravin, zeleniny apod. dostane se železo do mléka? A poslední dotaz k nemléčným kaším: lze nemléčnou kaši smíchat pouze s vodou, když posléze dokojuji nebo musím i tak do kaše odstříkat MM nebo dát UM? Předem moc děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Radka S.
Odpověd:
Dobrý den, k lepšímu posouzení prospívání Vaší dcerky bych musela znát přesný vývoj její váhy od porodu. Nicméně 400 g přírůstek mezi 5.-6. měsícem je naprosto v pořádku. To, že dcerka prospívá je více než zjevné dle psychomotorického vývoje, ve kterém je dcerka lehce napřed. Takže já bych to rozhodně neviděla jako nějaký problém. Navíc děti, které jsou hodně živé nepřibývají tolik jako pomalejší děti - logicky, ty pohybově zdatnější to prostě vyběhají - vydají více energie.
Nicméně v kojení máte určitě rezervy. Dítě, které přibývá pomaleji zjevně potřebuje toho mlíčka více a toho dosáhnete především častějším kojením. Po 3h není dostatečně často. Určitě častěi, ve dne i v noci, to je velmi důležité. Prsa se nebojte prostřídat během kojení i více než 1x, některé děti potřebují prsa střídat velmi často (můj mladší syn např. co 10s). Pomáhejte dcerce získat více mléka pomocí stlačování prsu (kdy stisknutím prsu zrychlíte tok mléka směrem k dítěti) ve chvílích, kdy saje už méně (tj. ve chvílích, kdy se začne rozčilovat a tím dávat najevo, že není spokojená s rychlostí toku mléka). A s příkrmy zvolna pokračovat dále - nespěchat. Raději se více zaměřit na kvalitu kojení. Mimochodem MM je energeticky bohatší než příkrmy, takže se to opravdu vyplatí na tom zapracovat.
Přední a zadní mléko dítě rozhodně neřeší, protože ho nepozná. Např. zadní mléko ráno je stejně tučné jako přední mléko večer. Je některé z nich snad špatné? No, samozřejmě, že ne...Dítě řeší tok mléka a ne, jestli je mléko tučnější či méně tučné.
Při kojení se vyhýbejte rušným místům, kojte třeba pod dekou, v klidné místnosti. Děti v tomto věku jsou ukrutně zvědavé, což ostatně sama potvrzujete. :-)
Když Vy budete jíst více potravin se železem, tak ano, částečně se to promítne i do MM.
Nemléčnou kaši samozřejmě LZE s vodou míchat, ale chuťově to nebude žádná hitparáda. :-) A v dokojování po příkrmech určitě pokračujte na dlouhodobé bázi, pro dostatečnou tvorbu mléka je to velmi důležité. Období zavádění příkrmů je v tomto kritickým obdobím, kdy přílišným spěchem při zavádění a naopak omezováním kojení může velmi rychle dojít ke snížení laktace.
Mějte se krásně!