on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Návrat ke kojení

Dobrý den, Jiřinko, prosím o radu.Mám devítitýdení dcerku.Hned po porodu jsem kojila plně, až do sedmi týdnů.Kojím tedy s kloboučkem, protože nemám bradavky.Paní doktorka mi podsouvala sunar již od začátku, ale jelikož dcerka přibývala, sice tedy ne nijak drasticky,tak jsem žádný sunar nepoužívala a jen jsem kojila. Ale před deseti dny jsem byla na kontrole a na váze jsme ztratili.tak mi dr řekla, at 2x denně dokrmuji sunarem.No a záhy přišel problém.Snažím se i přesto kojit co nejvíce to jde,mléka mám řekla bych dost, ale je takové průhledné, hodně vodovaté.Takže když nakojím...kojím třeba i 45 min, ale takto dlouho kojíme od samého začátku a dcerka hodně vypije, protože cítím úlevu v prsu, tak stejně pláče hlady a vypije ještě potom 120 ml sunaru. Nic nevyblinká, tak je jasné, že přejedená není. Já ale na sunar přecházet nechci. chci kojit. Čím to tedy může být, že mám tak "hladové" mléko? žádnému stresu nejsem vystavována, jím zdravě...jogurty, musli, tvaroh,mléko, kuř. maso, tmavé pečivo, zeleninu, ovce, piji čaje neslazené, čaje pro kojící a gravimilk od sunaru.už si nevím rady, co dělat, abych měla kvalitní mléko a sunar mohla zase úplně odstavit.prosím, poradte mi. Děkuji Vám předem a přeji hezký den.Ulrichová

Autor
Kamila U.
Jak zrušit dokrm UM
04. 09. 2014 11:01:40
ID otázky: 32578

Odpověd:

Hezký den přei, především bych chtěla na začátku říci, že nevěřím tomu, že nemáte bradavky. :-) Máte je třeba plošší, ale určitě nějaké jsou. Každopádně ani ploché ani vpáčené bradavky nejsou důvodem pro použití kloboučku, dítě je schopno se to zvládnout, protože se přisává přímo na dvorce. Chce to ale podporu šikovné laktační poradkyně, která Vám poradí, jak to holčičku naučit. Základem je především kontakt kůže na kůži, mít hodně děťátko na svém nahém hrudníku, ať má přiležitost různě zkoušet. Pokud používáte kloboučky už 9 týdnů, tak dítě na ně může být určitým způsobem fixováno a pak není možné kloboučky jen tak sebrat a nutit dítě k prsu bez něj. Nesmí vzniknout averze ke kojení - to je základ. Takže opatrně, přikládat k prsům bez kloboučků, kdy je dítě ochotné spolupracovat - když je ospalé, v noci atd. Ale nejdříve to chce, aby Vám kolegyně ukázala, JAK správně přikládat. Videa a fotky správné techniky kojení najdete i na www.mamila.sk .

Vzhledem mléka se vůbec nezabývejte. Slabé mléko neexistuje, každé mléko e ušité individuálně na míru danému dítěti. Vždy je to o dostatečném množství, které dítě musí vypít. Pokud už dávat dokrm, tak pouze a jedině u prsu, pěkně cévkou. Jakýkoliv dokrm mimo prso povede k postupnému konci s kojením, dítě nebude mít žádnou motivaci se snažit u prsu, když ví, že je i možnost, aby se najedlo bez námahy. Tady najdete informace, jak děťátko dokrmit pomocí cévky u prsu - http://www.poradkyneprikojeni.cz/cenik-sluzeb/pomucky-na-kojeni/ 

Je lépe dokrmovat vícekrát za den a menšími dávkami, třeba 5x 40 ml apod.

Podle toho, zda dítě blinká nebo ne rozhodně nepoznáte, zda je přejedená. Některé děti neblinkají nikdy. :-)

Takže to shrnu:

1. Kontaktovat šikovnou kolegyni, která Vám pomůže s technikou kojení - to je základ.

2. Pracovat na odbourávání kloboučků, protože s nimi se většina dětí nedokáže dostatečně napít, nemívají při sání správnou techniku, nevypijí dost mléka a dělá to jen problémy, narušuje kontakt mezi matkou a dítětem, do mozku se nemusí dostat správná informace o tom, kolik mléka se má tvořit atd.

3. Kojit často, vždy z obou prsou při jednom kojení, pomáhat dítěti získat více mléka pomoci komprese (tisknutí prsu v průběhu kojení). Kojit co nejčastěji v kontaktu kůže na kůži.

4. Dokrm, bude-li nutný, tak pouze u prsu, pomocí cévky. Jedině tak se bude dítě muset snažit, když veškeré mléko získá pouze u prsu.

Hlavu vzhůru, dcerka je ještě relativně malá, tak je dost velká šance, že se vše naučí správně a Vy budete nadále kojit. Hodně štěstí!

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
06. 09. 2014 12:13:40

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit