on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

palčivý pocit v prsou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na palčivý pocit v prsou mezi kojením, je to takové chvilkové pálení přetrvávající nekolik minut, poté ustane, za chvíli se opět opakuje, bez teploty. Mám problémy s kojením. První dítě kojeno jen 3,5 měsíce - neuměla si mléko vytáhnout a hubla, rozpůlená, krvácející bradavka od špatné techniky, nedařilo se napravit. po ukončení kojení se bradavka zhojila, ale byla patrná jizva. Nyní 2.dítě, 8 týdnů, mám ploché bradavky. Nosila jsem formovače bradavek, ale výrazně nepomohly. Rozpůlená bradavka se pootevřela, ale nekrvácí. Druhá bradavka OK, ale při přisátí stále bolí. Jak si ji natáhne bolest přestane, ale těch prvníh pár sekund je nesnesitelných. Dítě prospívá, vytáhne si 100 - 150 ml během jednoho kojení z 1 prsa. Kojím 7 - 8 denně 15 - 20 min.

Odpověd:

Hezký večer přeji, kojení by Vás určitě nemělo takto bolet - tam bude problém s technikou kojení. Prvních pár dnů může kojení lehce bolet, než si prsa trošku přivyknou, ale takto určitě ne. Dítě, které se správně přisává by nemělo mít žádný problém s plochými bradavkami (sama mám ploché) a Vás by to sání nemělo bolet. Zkuste kontaktovat nějakou opravdu zkušenou poradkyni (odkud jste? Budu-li ve Vaší oblasti nějakou takovou znát, tak ráda doporučím), která Vám s úpravou techniky poradí, podívá se rovněž na délku podjazykové uzdičky dítěte (pokud je příliš krátká, tak dítě jazýčkem bradavku může řezat). Takže opravdu správná technika je základ. Mohlo by tomu pomoci také kojení v kontaktu kůže na kůži, kdy ty intenzivnější dotyky pomáhají dítěti k přirozenějšímu chování a lepší technice.

Dle toho, co píšete, tak už může na prsou být kvasinková infekce, ta se u citlivých a poraněných bradavek šíří rychleji. Chce to kouknout i do pusinky dítěte, zda nemá moučniku. Pokud ano, musí se přeléčit i dítě. Vy vyzkoušejte některou z fungicidních mastiček - pevaryl, fungicidin, canesten, omývejte prsa ve vývaru ze šalvěje, vyzkoušet můžete i kapky citovital. Ale jak jsem iž psala, nejdůležitější je odstranit příčinu...

Jo a při každém kojení kojte vždy z obou prsou - prsa se lépe vyprazdňuji, dítě vypije více mléka a laktace je více stimulována.

Tak přeji hodně štěstí a ať bolest co nejdříve zmizí!

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
22. 08. 2014 22:52:32

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit