on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Poraněné bradavky

Dobrý den, prosím o radu. Končím šestinedělí a plně kojím.Jelikož však nemám moc vystouplé bradavky, kojím i kvůli bolesti přes kloboučky.Bohužel, i přes kloboučky se dcerce podařilo mi bradavku do krve rozkousat. Je taková dravější :-). Bradavka je bolavá a velmi citlivá na dotek. Při každém kojení mi ze začátku chvilku teče z bradavky kromě mléka i krev, kterou dcerka vypije a po odříhnutí, kdy ublinkává jí vyblinká. Prosím, chtěla bych se zeptat, jestli jde nějakým způsobem urychlit zahojení bradavky a jestli krev, která je vyblinkaná je skutečně od kojení a nesignalizuje nějakou jinou nepříjemnost a jestli vypitá krev může nějakým způsobem ublížit miminku? V poraněném prsu mám i zánět a beru ted antibiotika ROVAMYCINE. I tak kojím, lékař říkal, že to ničemu nevadí. Tak doufám, že je to tak. Je možné, že zánět mohla způsobit právě poraněná bradavka, přes kterou se dostaly nečistoty do prsu? Předem Vám moc děkuji za radu hlavně ohledně ošetřování bradavek a přeji hezký den. P.S. Hned zasílám platbu přes inter. bankovnictví. S pozdravem Kamila Ulrichová

Autor
Kamila U.
ID otázky: 32549

Odpověd:

Hezký večer, zánět v prsu u Vás zcela jistě vznikl díky infekci, která pronikla přes ranky v prsu. To je vždy nebezpečí poraněných prsou, že se mohou dostat do prsu různé infekce. Pokud se ranky nehojí, tak už může být v prsou i kvasinková infekce, která zvětšuje bolestivost a zhoršuje hojení. U Vás je potřeba komplexní řešení situace. Zcela jistě by Vás měla vidět zkušená kolegyně, která zkontroluje a upraví techniku kojení. Je potřeba odstranit kloboučky, protože ty zhoršují potíže - je pod nimi ideální prostředí pro rozvoj různých druhů infekcí. Pokud je dítě přiloženo správně, tak je schopné se přisát na jakoukoliv bradavku a nepoškodit ji. To je rozhodně základ úspěchu.

Zároveň doporučuji léčit Vaše potíže antimykotickými přípravky. Zkuste nejdříve některou z mastiček - Fungicidin, Imazol, Canesten, Pevaryl. Prsa omývejte vývarem ze šalvěje, doporučuji brát kapičky citrovital. To vše by mělo pomoci (ale základem je opravdu odstranit příčinu - tj. nevhodnou techniku sání a kloboučky). Pokud by to nepomohlo, bylo by vhodné přeléčit kvasinku celkovými antimykotiky v tabletové podobě.

To, že Vám teče krev z bradavky je opět známkou nevhodné techniky kojení a sání dítěte. Velmi důležité je rovněž zkontrolovat podjazykovou uzdičku dítěte, zda není příliš přirostlá - to by se projevovalo rovněž poškozenými bradavkami. Je potřeba najít vhodnou polohu. Krev samotná je nestravitelná, proto jí dítě vyblinká. Nijak mu ale neublíží.

Přeji hodně štěstí a doufám, že brzy bude v pořádku.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 08. 2014 00:57:00

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit