on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kravské mléko

Dobrý den, prosím o radu.. od kdy mohu dceři dávat kravské mléko. Má 14 měsíců. Někde se uvádí od 6 měsíců někde ještě vůbec, tak nevím. Koupila jsem jí cereální vanilkový nápoj od nestlé, který se smíchává s mlékem "vhodným pro dítě". Zkusila jsem jí ho dnes udělat (z plnotučného) a bez problému vypila lahvičku tj. 150ml. Šlo by popř. nahradit kravské mléko sojovým mlékem? (prodává se ve zdravé výživě v krabici) Ještě bych chtěla zmínít, že kojím. Večer, ráno a před usnutím přes den. Zajímalo by mě také, jestli kojení u batolete staršího roku z hlediska dostačující výživy ještě stačí.. jestli není nutné a potřebné začít dávat mléko "umělé" (nutrilon apod. značky), popř. kdy s tím začít a jak ho začlenit do jídelníčku. Mockrát děkuji.

Autor
Michaela Veličková
ID otázky: 32493

Odpověd:

Dobrý den přeji, kravské mléko můžete zařadit již od roku. Vždyť UM je také kravské mléko, jen sušené. Od roku věku už není potřeba o UM ani uvažovat, to jsou jen tahy marketingových zástupců výrobců UM, které se nás snaží přesvědčit o tom, že UM (= předražené sušené kravské mléko) dítě potřebuje nejlépe až do 5 let. Nepotřebuje, obzvlášť ne kojené dítě. Kojení je u dítěte tohoto věku pouze doplňkem stravy, hlavní je už pestrá a vyvážená běžná strava (dítě už může jíst v podstatě to stejné, co zbytek rodiny). Kojení má stále ale velmi důležitý význam imunitní a psychosociální, takže kojte, dokud Vám to oběma bude vyhovovat.

Sójové mléko můžete také vyzkoušet - prostě vše, co byste si dala Vy. A sledujte reakce dítěte. Vynechávání nějakých potravin z preventivních účelů vede k přesně opačnému efektu - dítě na ně může začít být citlivější. Takže můžete vše, ale s rozumem.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
19. 06. 2014 12:38:09

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit