on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení a večerní dokrm UM

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně kojení mého 4 a půl měsíčního syna. Ještě před týdnem jsem plně kojila, ale syn byl v noci téměř od narození hodně neklidný, spal tvrdě pouze 3 hodiny a po zbytek noci jsme byli oba téměř vzhůru. Byla jsem už po několika měsících hodně vyčerpaná. Minulý týden jsme proto zkusili dát na večer UM z lahvičky a praktikujeme to tak každý večer. Spí lépe, i když se i tak budí co 2-3 hodiny, ale dokáže pak znovu usnout. První krmení v noci je také UM z lahvičky, poté již kojím. Posledních pár dní však syn bojuje v průběhu dne u prsa, přisaje se, ale po chvíli začíná plakat, řvát. Zkoušela jsem mléko odstříkat ručně, ale nedaří se mi, vždy vystříkne jen pár kapek a poté již nic. Obávám se, že to může znamenat, že nemám mléko a syn proto pláče. Je to možné? Poradíte mi, jak nejlépe postupovat? Předem děkuj.

Autor
Lucie
ID otázky: 32482

Odpověd:

Dobrý večer přeji, je Vám asi jasné, co Vám doporučím. :-) Sama tušíte, že příčinou je jednoznačně to UM. Takže to je potřeba odstranit ze světa. Váš syn ho nepotřebuje. Sama vidíte, že se budí stejně a to proto, že takto je to pro malé děti (a dokonce i pro dospělé!) přirozené. Malé dítě jen potřebuje nějaký ten rok pomáhat se znovuusnutím. K tomu potřebuje rodiče, aby se cítil bezpečně. Rozhodně ne UM. UM a obzvlášť UM v noci dokáže významně narušit kojení - dítě o to méně MM vypije a pokud je tím zasaženo noční  kojení, které je velice citlivé (protože v noci se tvoří nejvíce hormonu prolaktinu, který je pro tvorbu mléka klíčový), tak může být problém na světě i po pár dnech. A přesně takový, jaký popisujete. Lahvičku tedy zahoďte. Vždyť samotné kojení musí být i mnohem pohodlnější než chystání lahvičky s UM. Samotné kojení není vyčerpávající aktivita, vyčerpávající jsou ty aktivity okolo. Zjednodušte si je - dejte si např. dítě do postele. Pak už jen na kojení dítě k sobě přivinete a můžete spát dále.

Co se týče těch problémů během dne. Pokud obnovíte narušenou rovnováhu a nebudete dávat UM, tak se situace vylepší opět i během dne. Bude to pár dnů trvat, ale zachováte-li klid, bude zase vše v pořádku. Sama vidíte, jak málo stačí, aby se mohlo kojení narušit. Byla by to škoda....Obzvlášť v tomto věku, kdy se případné potíže neřeší už UM, ale podáváním příkrmů. Obvykle se s nimi začíná v 6 měsících, ale je možné začít třeba už po 5. měsíci. Nyní ale dejte prostor úpravě tvorby mléka a jen kojte. Za pár týdnů ale klidně můžete pomaličku příkrmy začít a může to být klidně zeleninka i na večer. Ale žádnou lahvičku, pěkně postupně po malých dávkách - po lžičkách, dále dokojovat. Vše musí být postupné a pomalé, aby nedošlo k náhlému poklesu laktace, se kterým bojujete aktuálně (2 lahve UM jsou pro tvorbu mléka už pěkná "podpásovka").

Tak hodně štěstí! Jste v začátku problému, takže by neměl být problém to zase uvést do pořádku.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
06. 06. 2014 04:08:00

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit