on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolavé prso

Dobrý den, dceři je skoro rok a doteď jsem kojila bez problémů. Před týdnem mě silně kousla do prsu (do krve) a udělal se mi stroupek. Jelikož mě pak kojení hrozně bolelo, změnila jsem u postiženého prsu polohu (místo klasické používám fotbalovou). Před 2 dny se mi na tomto prsu objevily viditelné žilky a prso mě začalo bolet. Mám ho lehce nateklé a tvrdé. Přitom mám pocit že dcera saje stejně intenzivně jako z druhého prsu. Můžete mi prosím poradit co v takové situaci dělat a zda mám navštívit lékaře? Jsem v zahraničí a chci se toho pokud možno vyvarovat... Budu vděčná za každou radu. Moc Díky

Autor
Jana
Bulky v prsou, retence, záněty
05. 05. 2014 18:02:52
ID otázky: 32434

Odpověd:

Dobrý den, dle popisu půjde pravděpodobně o retenci (městnání mléka v prsu). Změnou polohy mohlo dojít ke změně tahu dítěte (nejsilnější tah je tam, kde míří bradička dítěte) a některé části prsu se pak hůře vyprazdňují. V tomto případě prso přes den chlaďte (vhodný je např. tvaroh či mrazené zelné listy), před kojením nahřejte a po kojení rozmasírujte případná zatvrdlá místa.

Druhou možností je počínající zánět způsobený infekcí, která pronikla otevřenou rankou. Nepíšete, zda ještě tu ranku na prsu máte nebo zda se už zahojila. Pokud jí máte, může to být vstupní brána pro infekci. V takovém případě je prvotní řešení stejné jako výše. V případě teploty můžete užívat běžná léčiva - paracematol, ibuprofen. Pokud by se ale situace horšila, teplota neustupovala, prso bylo červené a otok by neustupoval, tak se antibiotikům nevyhnete...není vhodné to zanedbat, protože riziko abscesu (zapouzdřené hnisavé ložisko) je pak dost vysoké. Tak se držte!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
06. 05. 2014 14:40:56

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit