on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

kojení, retence

Dobrý den, Memu miminku je nyní 8,5 měsíců stále kojeny.asi před 3 měsíci jsem měla opakovane záněty levého prsu(asi 4x za sebou)...nakonec se spíše jednalo o retence.nyni se mi objevil zánět-retence?...na právem prsu,pomalu mi začíná i stoupat teplota. Na prsu mam cca měsíc prasklou bradavku,takže kojeni boli..nejde mi ta trhlina zahojit ,neboť malý se stále odtahuje přitahuje ...no děla blbosti:-)... A také nevim proč mi z tohoto prsu pije neobvykle dlouho...je schopny z něho pit i 20 minut a při odtržení moc pláče ...kojim z něho před spaním a ráno při probuzení,přitom z druhého prsa pije jako obvykle okolo 10 minut...čím to muže byt způsobeno? Jakým způsobem mam zahojit uz tak dlouho prasklou bradavku?Kojim jen v leze,protože je to pro mě i malého asi nejpohodlnější a malý je v teto poloze nej klidnější.prosim o radu...nechce se mi jeste zkoncit s kojením,jak mi navrhuje můj gynekolog.mam stále dost mléka a malý se bud í jen jednou za noc. Moc dekuji.,Aneta

Autor
Alenková Aneta
Bulky v prsou, retence, záněty
02. 05. 2014 11:40:09
ID otázky: 32428

Odpověd:

Dobrý večer přeji, přestat kojit - to je tedy rada hodná odborníka. :-( Achjo. Lékař si neumí poradit, vyléčit Vám prso a tak raději doporučí odstav? Příčinou nehojící se praskliny bude infekce. V tomto případě asi kvasinková infekce. Kojení vleže tomu bohužel příliš nepomůže, není to příliš vhodná pozice, protože v ní nemůžete téměř nijak korigovat přisátí a pozici dítěte. Dítě tohoto věku není už příliš tvárné v oblasti kojení. Má zažité své stereotypy a hůře se přeučuje. Jinak důvod pláče u kojení a delšího kojení bych viděla v tom, že máte prso bolavé a citlivé a tím se vyplavuje z krve hormon adrenalin, který zhoršuje spouštění mléka. Když tedy mléko neteče, tak dítě u prsu stráví více času. Taky tím taháním za bradavku dává jasně najevo, že není spokojeno s tokem mléka. Je potřeba tedy prs co nejdříve zahojit, pak by se měla celá situace zlepšit. Zkuste léčit jako kvasinkovou infekci, tzn. vyzkoušejte některou z antimykotických mastiček - Fungicidin, Imazol, Canesten, Pevaryl.

Jinak retence a záněty v této době - věku dítěte nejsou nic neobvyklého. I já sama na ně trpěla. Je to období, kdy se zavádí příkrmy a ty ovlivní chuť dítěte ke kojení - dítě prostě začne sát méně, pokud se s příkrmy příliš spěchá. Pak se mléko může začít v prsou městnat a výsledkem je to, co zažíváte. V prvé řadě tedy s příkrmy postupovat velice, velice zvolna, žádný spěch. Prsa při kojení střídat, po každém kojení pečlivě prohmatat prsa, zda v nich nezůstalo nějaké nevyprázdněné místečko. Pokud ano, tak dobře rozmasírovat, případně chladivé obklady. Pokud je ale na prse prasklina, tak to je ještě jiný případ a tam může dojít k infekčnímu zánětu prsu. Proto je potřeba co nejdříve prso zahojit. Pokud by se Váš stav nyní zhoršoval, neváhejte a zajděte pro antibiotika.

Ještě k té poloze při kojení - zkuste i nějaké jiné polohy, v této poloze se prsa příliš rovnoměrně nevyprazdňují a retence mohou být častější.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
03. 05. 2014 03:05:24

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit