on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kaše nebo zelenina? Svědčí stolička o alergii?

Dobrý den, paní Jiřinko. 25.4. bude našemu plně kojenému chlapci 6 měsíců (porodní váha 3590 kg, 50 cm), dnes cca 8300 g a 70 cm. Chlapec doteď přibíral krásně (200g/týden), poslední měsíc ale méně a méně (odhadem 50-100 g týdně). Jelikož se se zájmem dívá, jak s manželem jíme, je asi načase začít s příkrmy. Všechny maminky kolem začínaly se zeleninovým příkrmem v době oběda. Nám bylo (paní, ke které chodíme plavat vaničky, je to fyzioterapeutka i laktační poradkyně) doporučeno začít kašemi na noc (kolem 19h-20h. a pak spánek). Chtěla jsem se zeptat, je opravdu jedno, zda začít zeleninou či kaší? Co vy si osobně myslíte, že je lepší a hlavně zdravější? Mám navíc podezření, aby syn nebyl alergický na BKM. Zjistila jsem, že když jsem pila mléko či jedla šlehačku, že měl velmi řídkou a hlenovitou stolici (objevily se i hnědé nitky). Ale je pravda, že mi přijde, že má průjmovou, tmavě žlutou hlenovitější stoličku skoro pořád, kaká 2-4 denně. Už 2 měsíce proto držím bezmléčnou dietu a děsím se, aby se nepotvrdila alergie. Můžu i tak zkusit dát mléčnou kaši (kupovanou Nestlé rýžovou bez přídavku cukru)? Uvažovala jsem i o bezmléčné (kupovaná Nestlé rýžová bez přídavku cukru), ale neodstříkám dostatek MM. A UM mi přijde zbytečné kupovat. Jen doplním, že přes den kojíme po cca 1,5-2,5 hodinách. V noci jak kdy, někdy po 4 hodinách, jindy po 2 hodinách, spíše se ale syn budí častěji než méně často :-)Ještě poslední dotaz . trochu odjinud - je běžné, že odstříkané MM, které mám v zásobě v mrazničce, chutná a voní jinak a zkrátka divněji, než "čerstvé" MM? Děkuji za odpovědi, Iva

Autor
Iva Jurečková Šťastná
Podávání kaší
17. 04. 2014 07:14:34
ID otázky: 32413

Odpověd:

Hezký večer přeji, určitě začněte zeleninou. Z výživového hlediska je jednoznačně cennější zelenina než kaše. Kaši spíše doporučuji u dětí, které neprospívají, protože má vyšší energetickou hodnotu než zelenina, ale výživově je rozhodně ne tak cenné. Váš syn prospívá moc hezky, není tedy důvod nějak s příkrmy pospíchat, ale zvolna začněte zeleninou. Jinak ty menší přírůstky v posledním měsíci jsou běžné, dítě se začíná více rozvíjet po pohybové stránce a tak na růst už není tolik prostoru. Dítě už nebude přibývat tolik jako dříve.

Co se týče možné alergie na BKM, tak dle popisu bych to tak neviděla.Spíše má syn celkově citlivější zažívání. Přistupujte k zavádění příkrmů velmi zvolna, nespěchejte, potraviny zavádějte jednotlivě a sledujte reakce dítěte. Jedině tak budete moci identifikovat případné potíže se snášenlivostí jednotlivých potravin. Na kašičky je zatím opravdu času dost, zatím bych zkoušela postupně zeleninu, ovoce, jogurt....pokud bude zvládat jogurt, teprve bych zkusila mléčnou kaši. Odstříkáváním se netrapte. :-) Jo a ano, je normální, že MM má jinou chuť a vůni po rozmražení. Je to z důvodu, že kravské mléko je homogenizované, kdežto MM se rozloží na jednotlivé složky, oddělí se tukové částice a proto se může změnit chuť i vůně. MM se tím nestává závadným, to buďte v klidu. :-) Mléko pořádně protřepejte před i po ohřátí a mělo by to být v pořádku.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
17. 04. 2014 22:35:20

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit