on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak zvýšit laktaci v 1 prsu - po retenci- dvojčata

Dobrý den,mám skoro 4týdenní dvojčátka(nar.35+1, váha 2,45 a 2,22 nyní 2,76 a 2,66). Kojím 8x denně, musím je vždy budit, na jednu dávku vypijí tak 50-70 ml, když méně, dokrmuji střikačkou. za týden přibrali něco ke 300g. Před 14 dny jsem prodělala retenci v levém prsu a od té doby z něj vytáhnou max 35 ml, pak už jen podudlávají nebo spí. Kluky střídám, každé druhé kojení je u "horšího" prsa, začala jsem k němu přidávat suplementor,abych je aspoň trochu motivovala u něj vydržet déle. Po každém kejení ještě odsávám (medela swing maxi obě prsa současně, pak ještě 5 min levé samostatně). Problém je,že to trvá už skoro 14 dní a nemám pocit, že by se to nějak zvlášť zlepšovalo, stále z něj nakojím jen něco okolo ťech 35ml a ani odsávačkou neodsávám o moc víc než na začátku (30-50ml) z obou prsou. Piju snad dost, tak 4-5l za den. Vařím si vývary. Snažím se zůstat v klidu, z druhého prsa mléko teče dobře, tak přemýšlím, co se ještě dá dělat. Můžete mi prosím poradit, abych ukojila ty dva lotřiky i nadále? Děkuji moc. Jinak moc děkuji za vaše stránky i rady. Jana V.

Autor
Jana Veverová
V jednom prsu méně mléka
15. 04. 2014 14:05:18
ID otázky: 32411

Odpověd:

Jani, dobrý večer, z pohledu snahy o zvýšení laktace v jednom prsu děláte prakticky vše, tam už není moc co poradit. Ale spíše bych celkově zjednodušila ten proces. Kluci Vám prospívají moc hezky, pěkně sílí. Vy ale taky potřebujete dost síly a každou volnou minutku byste měla věnovat nabírání sil. Ne odstříkávání, vážení dětí a chystání dokrmu. Ten proces je potřeba opravdu zjednodušit na pouhé kojení. Protože tím ušetříte spoustu času a i to pomůže k dobrému spouštění mléka. Rozhodně doporučuji, aby se na Vás přišla podívat některá zkušená kolegyně a pomohla Vám upravit polohy dětí při kojení a techniku sání. Hned takto v začátcích je vhodné to "zachytit" a co nejvíce zefektivnit techniku sání. Pak si kluci budou zvládat vypít dostatečné množství mléka. A nebude potřeba řešit odsávání a další záležitosti. Kolegyně by se také méla podívat na to prso, jak u něj děti sají atd. Hodně bude dělat psychika (tak dělá opravdu více než 80% problém ve skutečnosti!). Podvědomě můžete velice účinně blokovat spouštění mléka v daném prsu. Ono je těžké na to nemyslet, ale zkuste to. Opravdu se co nejvíce uvolněte, prso před kojením nahřejte a už na nic nemyslete. Pomáhejte děťátku získat více mléka přímo v průběhu kojení pomocí komprese prsu (tisknutí prsu - je možné vidět na jednom z videí na www.mamila.sk) . Odsávání bych omezila či nejlépe zrušila...Postupně, ale prostě se toho zbavte. Je to něco, co není přirozené a dělá z kojení náročný, ba přímo vyčerpávající proces. Opravdu je mnohem lepší, aby tuto práci zastali synkové - pomozte jim zlepšit efektivitu sání (poradkyně pomůže). A ještě k tekutinám - pijete až příliš, stačí kolem 2-3 litrů, více tekutin může způsobovat až omezení spouštěcího reflexu.

Jinak nezapomeňte využívat alespoň občas blahodárných účinků kojení v kontaktu kůže na kůži. Pomůže to k uvolnění Vám i dětem a také budou kluci snaživější. A nebojte se, že je neukojíte. Laktace bude pěkně kopírovat jejich potřeby, jen si musíte věřit! Tak hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
16. 04. 2014 23:50:52

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit