on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolestivé, časté a dlouhé sání

Dobrý den, moje 3týdenní dcera dostala po propuštění z nemocnice atb na7dní, to spustilo prdíky a hodně nafouklé bříško, uklidňovala se u prsu a chtěla sát pořád, mám prý ale kojit nejdříve po 1,5hod, aby se staré mléko nemíchalo s novým, což by působilo další plyny. Bradavky mě bolí obě a při kojení ještě víc.Jak poznám kdy má dítě hlad a kdy to jsou prdíky nebo jen potřeba se chovat? Kolik by dítě mělo vypít? Teď jí vážím a pije z obou prsou celkem 60ml, ale od prsu jí musím nakonec odtahovat, protože by dudala další hodinu. Propláče celý den kromě ježdění v kočárku a v noci je to stejné s tím, že únavou usne dohromady na 4hod. U Dr. na váze prospívá dobře.

Autor
Jana Jakubská
ID otázky: 32394

Odpověd:

Dobrý večer, své dítě v kojení nijak neomezujte, to, co Vám řekli s tím mícháním mléka je pěkný nesmysl. Takto maličké dítě má nárok na kojení velice často a také velice dlouho. Když se podíváte na to, jak kojí přírodní národy, tak ty mají dítě u prsu v podstatě nonstop, což je ale pro dítě naprosto přirozené. Máte-li citlivé, plačtivé dítě, tak doporučuji nošení v šátku. Dcerka prostě potřebuje Vaši blízkost, jedině tak se cítí v bezpečí. Není se co divit, vše je pro ni nové a nepoznala jiný pocit bezpečí než ve spojení s mámou.

Prsa neslouží jen jako zdroj obživy, malé dítě si u nich řeší všechny své potíže, usíná u kojení, zahání kojením bolístky atd. Prostě má nárok být u Vás a vůbec nepřemýšlejte o tom, zda potřebuje to, či ono a zda je správné ho k prsu dát. VYužívejte často kontakt kůže na kůži (dítě jen v plence na Vašem nahém hrudníku), je to jednak krásná chvilka s dítěte, ale hlavně tím, že to je příjemné pro obě strany, tak mléko pak dobře teče. Při tomto kontaktu se dítě i celkově zklidní a pomůže mu to s prdíky a bolavým bříškem. Pokud je dítě v suchu, přebalené, tak ho mějte u sebe a dle jeho potřeby přikládejte k prsu. Vůbec nevažte, je to zbytečný stresový faktor. Nelze říci, kolik má dítě vypít, je to totiž velice individuální. Důležité je, jak celkově prospívá (což píšete, že dobře) , jak saje u prsu. Váhu schovejte, opravdu.

A ještě k bolavým prsům - určitě doporučuji, aby Vás co nejdříve shlédla některá zkušená kolegyně a zkontrolovala techniku kojení. Pokud Vás bolí bradavky, tak na technice nebude něco v pořádku a každým dalším dnem se ten návyk v dítěti upevňuje. Podívejte se zatím na www.mamila.sk na techniku kojení - jsou tam fotky a videa. Ale opravdu osobní návštěva by mohla velice rychle vyřešit to bolení. Při správné technice totiž prsa bolet nemají.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
02. 04. 2014 00:25:55

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit