Bolesti při kojení, problémy s přisáváním
Dobrý den, ráda bych Vá požádala o pomoc. Mám 7týdenního chlapečka narozeného v termínu plánovanou sekcí, po porodu se s mírnou prodlevou po boji s personálem přisál, bohužel pro delší nástup laktace dostal dvakrát dokrm UM stříkačkou po prstě, dále byl bez problému plně kojen. Láhev ani dudlík dosud nepoznal. Bohužel již od porodu mám při kojení velké bolesti, zpočátku mé neminuly ragády, které jsem vyléčila, ale bolest zůstala. Jedná se o velmi silnou bolest při přisátí, mírnější píchavé bolesti po dobu sání a silné křeče v obou prsou po skončení kojení plus pocit píchání v oblasti bradavek, v průběhu dne k večeru se vše zhoršuje. Bradavky jsou t.č. bez zn. poranění, normálního tvaru, po skončení kojení bělavé a citlivé, reagují bolestivě na chlad. František je poměrně nervózní mimino, vyžaduje stálý kontakt a nošení a kolem přisávání dělá hrozné scénky, mlátí rukama, kroutí hlavou, balí se do klubka, připomíná to krocení divé zvěře, nic klidného. Od porodu se v tom zhoršil. Kojila jsem vleže, ale nyní kojím kvůli kontrole techniky více v sedě s kojícím polštářem, fotbalová poloha je velmi bolestivá a Fanda se zalyká množstvím mléka. František pusu neotvírá vždy úplně dokořán, olizuje a jemně cumlá, musím si počkat a rychle reagovat, bohužel i když se přisaje dokonale se široce otevřenými ústy v čichací poloze, tak po chvilce sání stáhne trochu rty k sobě (mlaskne to) a to si myslím, že je hlavní problém, protože se dostane k bazi bradavky a tam ji prostě drtí. Nejsem schopna mu nikterak zabránit v tom stažení rtů k sobě, i když mu pevně přidržuji hlavičku ve správné poloze, stejně si to "přecvakne". Saje pak klidně, zpočátku dlouhými tahy, později zkracuje a pak se dodudlává, to už nebolí vůbec. Zklidnění cestou dudlání malíčku nebo kojení "na nahato" ho přivádí k amoku :-(. Prospívá dobře, trpí akorát na koliky, mléka mám jistě dost, teče mi všude, kojím dle přání po cca 1,5-3 hodinách, v noci vydrží spát i 5 hodin, já ale navíc odsávám, prsa se mi nalívají a přisátí je pak bolestivější. Zkusila jsem: Bepanthen, Purelan, genciánu, antimykotika lokálně i celkově, hydrogelové polštářky, homeopatika. Nosím chrániče bradavek a nahřívám pecičkami, bez Ibalginu bych to nezvládla, je to jediné, co vlastně pomáhá vydržet :-(. U laktační poradkyně jsem byla, Fanda se "bohužel" zrovna choval mravně, přisál se bez nervů, ale jen jednou se podařilo zabránit mu v posunu rtů. Opravila nám vzájemnou polohu a nemám ten posun dovolit (jak?)... Primárně vidím problém v ischemizaci bradavky při tomto způsobu sání a také v dráždivosti mimina, se kterou se snažíme pracovat, bohužel současný "bojový způsob kojení" nám v tom moc nepomáhá. Prosím, jestli by Vás nenapadlo nějaké rešení situace, jsem už poměrně zoufalá, bolesti jsou děsné, domácí pohoda nikde, v noci vždy vážně uvažuji o UM, ale ráno vždy odsunu "popravu" o jeden den, je mi líto odstavit, když mám mléko. Děkuji mockrát Katka
Odpověd:
Katko, dobrý večer, u Vás celkem jednoznačně jde o syndrom bělavé bradavky. Nasvědčuje tomu vše, jsou přítomny veškeré příznaky. Tu ischemizaci bradavky bych jako primární příčinu problémů neviděla, ale je to další faktor, který situaci zhoršuje. S tím drcením bradavky mnoho nenaděláte. Některé děti mají silný stisk a jsou velmi tvrdohlavé a nenechají si "kecat" do svého způsobu ožužlávání bradavek. Z osobní zkušenosti toto znám velmi dobře. Můj mladší syn měl šílenou techniku sání, prostě už od porodu se zapřel oběma ručičkama a od prsu se odtahoval a drtil jen bradavku. A mohla jsem se třeba na hlavu stavět (v té době jsem dělala laktační poradenství již 3,5 roku a znala jsem tedy teorii i praxi velmi dobře) a prostě jsem poničeným bradavkám nezabránila. Nakonec jsem si prostě zvykla a kojila 25 měsíců. No, ale zpět k Vám. Samozřejmě, že se snažte o co nejdokonalejší přisátí...teorii máte ale zjevně nastudovanou velmi dobře, takže v tomto směru už asi není co vylepšovat (nicméně chcete-li, tak mi pošlete fotky a případně videa z Vašeho kojení a kouknu se alespoń takto na dálku).
O kvasinkovou infekci se u Vás nejedná (byť některé příznaky jsou se SBB shodné, ale vy jste už léčbu tímto směrem cílit zkoušela a bez efektu, proto ji můžeme vyloučit). Co se týče diagnózy SBB, tak bohužel je to prakticky to nejhorší, co může kojící ženu potkat. Tedy ve smyslu bolestivosti. Jsou to velmi kruté bolesti. Co by Vám ale mělo dodat naději je, že se v drtivé většině případů bolest postupně vytratí, nejčastěji mezi 3.-4. měsícem věku dítěte. A SBB se vyskytuje nejčastěji při kojení dětí narozených v zimních měsících. Jakmile bude tepleji, tak se to začne zlepšovat. Také vlhké teplo by mělo pomoci. Pecičky jsou suché teplo, zkuste si pořídit gelové polštářkyÂÂ (takové, které jdou zmrazit nebo naopak ohřát a drží teplo), viděla jsem někde na netu i přimo tvarované (kulaté s dírou na bradavku) na prsa.
Ibalgin ano, ten v běžném dávkování při kojení v pohodě můžete. Dále doporučuji vápník a horčík, mělo by to lehce pomoci uvolnit ten spasmus v průběhu a po kojení. Některým ženám se dobře osvědčila i ginkgo biloba. Kdysi jsem na jednom semináři Laktační ligy slyšela i doporučení podávat místně aplikovaný nitroglycerin, tak pokud máte možnost, vyzkoušejte i toto. Chrániče bradavek po kojení rozhodně také pomáhají (citlivé bradavky se nedotýkají přímo oblečení).
To je asi tak vše, co mne napadá. Snad Vám pomůže to vědomí, že se to zlepší, dokonce se to může stát z hodiny na hodinu....zkuste vydržet, rozhodně se to vyplatí. Ale vím, jak moc kruté ty bolesti jsou. Tak se držet a ať to nejpozději do konce února přejde! :-)