on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odsávání mateřského mléka a jeho udržení

Dobrý den Jiřinko, chtěla jsem se spíš už jen poradit a ujistit, protože se snažím řídit vašimi radami, ve Vámi vyčerpávajících odpovědích, které dáváte ostatním maminkám :-) Bohužel jsem si naučila svoji nyní už 1. 2. 2014 3 měsíční holčičku na OMM z flaštičky, takže už se ani nepokouším usilovat o napravení, spíš jen přikládám, jak radíte skrze to osidlování těch bakterií nebo tak něco :-). Mám totiž doma ještě dvouletého synátora a ten křik a pláč a stres skrze to zkoušení jsem prostě vzdala. Malá je od začátku velký jedlík, a přibývá krásně. Ve 12ti týdnech měla 6.460 g a 59,5 cm, kdy jsme opouštěli porodnici při 3,1 kg a 50 cm :-) a pije mi 6x denně skoro už od porodnice. Odstříkávám tedy podle Vašich rad z obou prsou a většinou v těchto časových údajích: 6-7 hod. ráno, pak kolem té 10.-11. hod., 13. -14. hod., 16.-17. hod. a pak až večer kolem 21. hod. a pak nad ránem kolem té 3tí hod., aby nebyla prodleva delší než 6 hod. Střídám prsa a snažím se 5x5, 5x5 min. a když děti spí, tak ještě dalších 5x5 min, tzn. buď 10 min. nebo 20 min. obě prsa :-) Odstříkám vždy plnou dávku, což je u nás nyní 180 ml a v noci kolikrát i přes 200 ml. Tak a teď mé dotazy :-) Jelikož tedy za pár dní bude mít malá už 3 měsíce, tak i když odsávám pouze a nekojím, můžu být klidná v rámci strachování se, že bych mohla přijít o mléko, že když se mi sem tam stane, že prodleva 6ti hod. nastane, že nebudu mít možnost odsát prsa, že bych přišla o mléko?? Nebo když vidím, že mlíčka je dost při každém odsávání můžu považovat své odsávání za "zajeté" :-) Vím, že píšete maminkám, že právě po těch 3 měsících je to kojení zajeté, ale nevím, zda můžeme mluvit takhle i u odsávání?? A mimochodem malá mi spává celou noc, takže na odsávání se vyloženě budím kvůli laktaci. Vypije vše přes den :-) A ještě jen dotázek malinký. Mlíčko uchovávám v lednici, a tak ohřívám mlíčko tak, že uvařím horkou vodu v konvici, dám do hrnečku, a do té horké uvařené vody vkládám mlíčko ve flaštičce. Je to v pořádku??? Nebo má být lázeň raději míň horká? :-) Děkuji moc za Vaši odpověď. Jste skvělá a úžasná poradkyně :-)

Autor
Alena
Odstříkávání a odsávání
30. 01. 2014 13:40:27
ID otázky: 32306

Odpověd:

Hezký večer přeji, tedy Vy jste si to zkomplikovala. :-) Takového mléka máte a musíte ho odsávat a krmit dcerku takto....určitě stále zkoušejte přikládat, zkoušejte to i v noci v polospánku, zkoušejte v kontaktu kůže na kůži...znám případy, kdy se třeba i půlroční dítě normálně "chytilo" a pak bylo dlouhodobě kojeno. Protože to je opravdu velká škoda, pro Vás zbytečná fuška a i dítě přijde o část toho, co kojení nabízí (např. vývoj čelisti, mozku, ta vazba mezi matkou a dítětem je také jiná....). Prostě je to komplexní proces, nejde jen o samotné mléko a výživu. Zkuste ještě zabojovat, ale nenásilně, v pohodě, prostě zkoušejte.

Odsávání není nikdy tak dobrou stimulací jako sání dítěte. Proto bych se snažila dodržovat ty kratší intervaly. Odsávání 1x v noci je určitě vhodné, pro tvorbu prolaktinu velmi významné. Délku i počet odsávání upravujte dle zkušeností a odsátého množství mléka. Dcerka nebude potřebovat již nějak větší množství, ono se to od určité doby již moc nenavyšuje, takže v tomto směru můžete být v klidu. Když by laktace klesala, tak je to podnět pro častější odsávání. Ale co Vám budu vykládat, Vy své tělo a prsa znáte nejlépe. :-) Moc bych Vám přála, abyste to dělat nemusela a aby se dcerka prostě přisála a sála přímo z prsu.

Způsob ohřívání mléka se mi zdá v pohodě. Pokud si jste schopna pohlídat teplotu mléka, aby nebylo příliš horké, tak nevidím žádný problém.

Tak se držte a....zkoušejte přikládat! :-) Máte dcerce rozhodně co nabídnout - perfektně rozjetou laktaci!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
30. 01. 2014 21:40:36

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit