on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odbouravani kloboucku+kojim spravne?

Dobry den,muj 2,5 mesicni syn se po porodu spatne prisaval takze od te doby kojim s kloboucky.Bradavky mam sice asi mensi,ale vpacene nejsou.Chtela bych kloboucky odbourat a tak druhy den kojim bez nich.Syn se prisaje,nekdy bez problemu,jindy to jde hur,ale nakonec se podari.Nemam vahu,abych ted zkontrolovala kolik nakojim,ale syn je spokojeny.S kloboucky jsem nakojila 70-100ml na jedno kojeni a denne jich mame 6.Problem je,ze s kloboucky se mi prsa vzdy pekne vyprazdnila,ale ted se mi zacala vic plnit a musim odstrikavat.Mam strach aby to nebylo tim,ze syn bez kloboucku hur pije a vysaje malo MM a prso se pak preplni.Kojim z 1 prsa cca po 3-4h,na kojeni ho musim skoro vzdy budit.U prsu vydrzi 10-15minut a pak usina a nechce pit.Mame obcas problem s ublinkavanim,proto kojim z 1 prsa,aby mel to zadni hustsi mleko.Syn tak nejak pribira tech 0,5kg za mesic,ale zadna slava to neni.Mam porad strach,ze je to malo a budem muset prikrmovat.Chtela bych se proto zeptat zda delam vse spravne,pripadne co zmenit,aby mi syn dostatecne pribiral?Jake mnozstvi MM by mel v jeho veku vypit za den?To,ze neplace,krasne spinka a je spokojeny snad znamena,ze je vse v poradku,ale chci mit jistotu.Moc dekuji.

Autor
Katka U.
ID otázky: 32291

Odpověd:

Hezký den přeji, spokojenost Vaše i dítěte jsou samozřejmě velmi důležité aspekty pro úspěšné kojení. Nicméně u Vás toho vidím dost, co by bylo vhodné poupravit, abyste Vy i děťátko byli nadále spokojení. To omezování kojení a zjevně ne zrovna optimální technika kojení by mohly vést k brzkému snížení laktace. To, že musíte synka na kojení budit je známka nepřirozeného režimu.

Dítě by mělo být kojeno mnohem častěji než jak kojíte. Důležité je navození přirozeného režimu, tzn., mít dítě nejlépe u sebe v šátku, často v kontaktu kůže na kůži (nahé dítě jen v plence). Pak má možnost se o kojení samo hlásit a ne usínat příliš hlubokým spánkem a zaspávat tak své potřeby. Kojit samozřejmě správnou technikou - viz. www.mamila.sk , kde najdete fotky i videa. Kojit vždy z obou prsou, na to máte ta prsa dvě. Dochází k lepší stimulaci laktace, dítě vypije více mléka (to prospívání by skutečně mohlo být lepší, syn prostě potřebuje toho mléka vypít co nejvíce!). Přední, zadní mléko - na to nehleďte, protože např. ranní přední mléko může být tučnější než večerní zadní mléko.

Noční  kojení je pro dostatečnou tvorbu mléka taky velmi důležité. Aby se dítě samo budilo, je vhodné, aby spalo přímo s Vámi. Jakmile je od Vás odděleno, tak pak zaspává své potřeby a usíná příliš hluboce.

JInak je moc dobře, že jste zahodila ty kloboučky. Mohou být příčinou řady problémů. Jen to nyní chce, aby Vám někdo pomohl upravit techniku kojení. Pokud jste dosud kloboučky používala, tak dítě bude mít silně zafixovánu techniku sání z kloboučků (a ta je jiná, než je potřeba pro efektivní sání z prsu, navíc jste psala, že po porodu byly s přisáváním potíže) a je potřeba, aby se naučil sát tak, aby získal dost mléka.

O vážení neuvažujte, je to stresový faktor, který nepotřebujete. Dítě může vypít 30 ml a při dalším kojení třeba 250 ml. Vůbec nemá smysl toto řešit, stačí celkové přírůstky třeba 2x za měsíc.

Katko, prostě by to chtělo celkově režim upravit, kojit správnou technikou, mnohem častěji, z obou prsou. Kojení 6x denně je ve Vaší situaci příliš málo, navíc je zcela zjevné, že je potřeba technikou kojení upravit. Nic z toho není nemožné, takže je velká šance na plné kojení Vašeho chlapečka i nadále. Máte zatím dostatek mléka  to je důležité. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
15. 01. 2014 00:05:26

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit