on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Problém s galaktokélou

Dobrý den, prosím o radu s opakující se galaktokélou. Mám 6,5M holčičku plně kojenou. Před měsícem se mi na levém prsu vytvořila galaktokéla, propíchla jsem jí a podařilo se nám zatvrdlé mléko rozkojit. Asi po 14 dnech se na onom místě udělal tvrdý stroupek a to už nešlo propíchnout napoprvé, ale též jsme to zvládly. Teď po týdnu, mám už ale pátý den zatvrdlé mléko a nedaří se to ani rozmasírovat, ani propíchnout. Mazala jsem framykoinem a stroupek zmizel, zůstala malá tečka na bradavce, která když ji propíchnu, je tam viditelná "dírka", ale mléko neteče. Bojím se, aby z toho nebyl zánět a nechci do toho nějak moc "vrtat". Je to stále galaktokéla, nebo něco jiného? Zavádíme už příkrmy a malá hezky baští, ale přebytek mléka nemám. Moc děkuji za radu i Vaše skvělé stránky. Díky, díky:-)

Autor
Kristýna Frelichová
Bulky v prsou, retence, záněty
09. 12. 2013 12:28:38
ID otázky: 32245

Odpověd:

Hezký večer přeji, já bych to viděla v současné chvíli na retenci. Některé retence vyústí galaktokélou (pokud je zasažena prsní žláza, která ústí k vývodu v bradavce). Stroupek bych nepropichovala, naopak promazávala (framykoin byl správnou volbou). Co se týče retence, tak buď studené obklady (rozklepané zelené listy nebo tvaroh) nebo teplé obklady - každému pomáhá něco jiného. Každopádně po kojení prs nahřejte a zkuste jemně rozmasírovat případné zatvrdlinky. Měnit také polohy při kojení, ať se mění směr největší sací síly dítěte. Pokud by to rozmasírovat nešlo, ale bulky by se zmenšovaly, tak neřešit. Kdyby se stav naopak zhoršoval, tak samozřejmě řešit s lékaři.

S příkrmy velmi opatrně a pomalu, právě v době, kdy se zavádějí příkrmy jsou retence a záněty hodně časté. Možná si toho ani nevšimnete, ale sací aktivita dítěte se mohla snížit, protože začíná orientovat svůj zájem na něco jiného - příkrmy.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
11. 12. 2013 01:09:12

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit