on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Konec MM?

Dobrý den, mám 9-ti týdenního chlapečka, narozeného císařským řezem pro KP. Od začátku máme velké problémy s kojením. V porodnici se malý skoro vůbec nepřisál, když se to náhodou povedlo, tak stejně nic nevypil. Odsávala jsem tedy a prcka mi dokrmovali. Bohužel lahví. Pořídila jsem si domů el.odsávačku Medelu swing a k ní Calma systém. Před každým krmením jsem malého nejdříve zkoušela přikládat, až po té nabídla Calma lahvičku s MM. Jednou denně jsem dávala UM Hipp combiotic a odsáté MM zamrazila, jelikož dálkově studuji a potřebuji jet občas do školy. Cca po 5-ti týdnech se jako zázrakem malý přisál a pil z prsu. Doba kojení bohužel trvala i hodinu a půl a po té stejně pravděpodobně neměl dost, protože plakal a dožadoval se lahve. Zkoušela jsem mu lahev nedávat a častěji kojit, ale to nešlo. Nedělali bychom celý den nic jiného, než kojili a ve finále stejně bez patřičného efektu. Začala jsem tedy znovu odsávat a kojit jen občas, nebo chvíli a pak dokrmit MM. Bohužel, poslední dva týdny mám i problém s odsáváním. Prsa nemám moc nalitá a odsaju max 90 ml z obou prsou. Myslela jsem, že mám málo mléka, ale asi to tak není. Když totiž prso stisknu mléko vytéká. Nechápu, proč najednou nejde odsát. Možná proto, že už nemám prsa jako dva "balony"? Z ničeho nic zase malej začal dělat u prsa "psí kusy". Pije max 5 min z jednoho prsa, začne být neklidný a prso pustí. Nabídnu mu tedy druhé a to se opakuje, třeba už po 3 minutách. Pak už prsa odmítá a pláče. Já neodsaju dostatek MM, jsem tedy nucena mu dát lahev s UM. Pak je spokojený. Jsem z toho už zoufalá. Od začátku se snažím, ale už mi dochází síly. Říkám si, jestli už by nebylo lepší to vzdát a přejí na UM úplně. Je mi to líto, ale už vážně nevím co dělat.

Autor
Kamila
Jak zrušit dokrm UM
25. 11. 2013 20:43:29
ID otázky: 32227

Odpověd:

Dobrý večer přeji, příčinou Vašich aktuálních potíží je jednoznačně lahev (Calma je lahev jako každá jiná, se vším nebepečím, bohužel má dobrou reklamu....). Váš syn nemá žádnou motivaci se snažit u prsu, když ví, že snadno získá mléko mimo prso. A čím je dítě větší, tím více si tuto skutečnost uvědomuje. Mléko máte, tam bych větší problém neviděla. To, že se prsa nenalévají je zcela normální, tak dlouho po porodu je to dokonce typické - mléko se už netvoří v tak velkém (nadmérném) množství, ale tvoří se dle potřeb dítěte (případně dle poptávky, dle toho, co odsajete, tak to se zase dotvoří). Mléko se tvoří přímo v průběhu sání dítěte. Při odsávání odsávačkou to platí v menší míře, stimulace sajícím dítětem je větší. Když ale vytrváte a budete odsávat opravdu pravidelně, tak se tvorba zvýší i při odsávání. Ruční vymačkání mléka z prsu je dobrá kombinace s odsávačkou. :-) Sání dítěte je ale ještě efektivnější.

I přesto, že se nyní chlapeček na kojení zrovna moc netváří je šance, abyste kojit mohla. Musela byste ale zahodit lahev a kojit intenzivně jen a pouze z prsu. Tím intenzivně myslím dle potřeb dítěte, což může být i velmi často. Vždy z obou prsou, střídavě, v různých polohách a především správnou, efektivní technikou s využitím metody komprese prsu (způsob, jak tisknutím prsu dostat více mléka k dítěti, v podstatě nastříkání mléka přímo do pusinky dítěte). A to je klíčem úspěchu. Je více než vhodné, aby Vám s tímto pomohla některá zkušená kolegyně. Správná technika je opravdu základ a to bude ten největší boj. Syn má po týdnech používání lahve tu techniku jistě ne zrovna optimální. A čím je starší, tím více si ji fixuje a tím hůře bude to změnit. Ve 2 měsících ta šance je ještě dost velká. Děti v tomto věku rychle zapomínají a rychle se učí. Lahvičku by syn už vidět nesměl, kojení se naučí jedině kojením. Hodně využívat kojení v kontaktu kůže na kůži, v tomto věku má ještě velký význam. POkud už dokrm (MM nebo UM), tak jedině přímo u prsu (cévkou pro krmení dětí s nízkou porodní hmotností CN 01). S tou hadičkou je manipulace snadná, jednou stranou je vsunuta do lahvičky či skleničky s mlékem (třeba prostrčená dudlíkem lahve), druhý konec pak vsunutý do pusinky dítěte. Na www.mamila.sk je možné najít video, jak vložit hadičku dítěti do pusinky. Ze začátku to bude jistě dost boj, dítě nebude zrovna nadšené, ale mohlo by se to podařit....pomoc laktačního poradce při osobní návštěvě je ale nutná. Zaručit Vám úspěch nemohu, ale určitě se vyplatí bojovat! Držím Vám pěsti!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
28. 11. 2013 02:21:16

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit