on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

noční kojení, příkrmy

Dobrý podvečer, chtěla bych vás požádat o pár názorů a rad. Mám 4,5 měsíčního syna, plně kojený, dobře prospívající. V noci se mi stále tak 2-3 x budí. Jediné co ho zklidní je prso, myslím že však hlad nemá (asi 2 x se stalo že spal celou noc), myslíte že už je dost velký abych ho to odnaučila vyřvávací metodou, s tím že samozřejmě po chvilkách k němu budu chodit, včera jsme to zkusili, usnul nám asi až za 45 minut. Mám trochu obavy aby z toho neměl nějaké trauma. Další je otázka příkrmů, Dr. nám doporučila již od ukončeného 4. měsíce zavést příkrmy - prý jsou teď nové studie a ani u kojených dětí nemá význam čekat do 6. měsíce. Jaký na to máte názor vy? Zatím jsem ještě s příkrmama nezačala, pohrávám si s myšlenkou že bych už ale začala, a to kašičkou na noc (abych měla jistotu že malej opravdu není v noci hladový) Chci se zeptat, všude jsem viděla že kašička se dává jako 1. večeře a pak se dává 2. večeře mlíko. Znamená to že třeba v 18. hod dám kaši a pak před spaním ještě nakojím?

Autor
Iveta Pochopová
Příkrmy - kdy a jak začít
17. 10. 2013 18:52:02
ID otázky: 32158

Odpověd:

Dobrý večer přeji, chlapeček nebude nikdy dost velký na vyřvávací metodu. To jste možná četla hodně staré příspěvky na těchto stránkách, kde jsem něco podobného doporučovala. Ale člověk stále sbírá zkušenosti a vzdělává se a i výzkumy jasně ukazují, že tyto metody dítě (i rodiče) velmi stresují. A stresové hormony snižují imunitu. Navíc je pak dítě nejisté, bojácné, o to více na matku upjaté. Je naprosto normální a ještě dlouuuuuho bude, že se dítě bude v noci budit. Oba mí synci se v noci budili až zhruba do 4-5 let. A to jsem je už dáávno nekojila. Ale stále jsem za nimi běhala (já blbec, nevím, proč jsem si je nevzala k sobě do postele!), to byly různé bolístky, zuby, nemoci, špatné sny, prostě pořád něco. Vy ještě kojíte, takže máte naopak úžasný nástroj, kterým dítě snadno a velmi rychle utišíte a uspíte. Zkuste to brát pozitivně a kašlete na to, co říká okolí, dětátko je Vaše.

Příkrmy určitě až od 6. měsíce, na tom se nic nezměnilo, jen lékaři to špatně interpretují - viz. články např. zde: http://www.kojeni.cz/Cataneo_2010.doc , zde: http://www.kojeni.cz/dulezite.php a také zde: http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/

Není důvod spěchat, až chlapeček sám projeví zájem o jídlo, tak mu ho pomalu začněte nabízet. Většina dětí je na to připravena právě okolo 6. měsíce věku.

Co se týká kaše, tak jsem si jista, že Vám na buzení nepomůže. Syn se nebudí hladem, ale prostě chce Vás, budit se bude i tak. :-) Na kaši je času dost. Jinak nakojíte po kaši a ještě i před spaním. Po kaši má dítě žízeň a na noc se chce uspat. :-) Nekoukejte na žádná pravidla, poskytněte chlapečkovi prso zcela dle chuti. Vy taky nepijete dle hodinek. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
18. 10. 2013 00:10:51

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit