on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bojkot denního kojení/velmi časté noční kojení

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co může být špatně...můj syn (9 měsíců) posledních 14 dní odmítá kojení přes den. Probíhá to tak, že se přisaje, ale po chvilce hlavu odtáhne a neklidně se začne kroutit a otáčet hlavičkou - odstrkuje mě a přisát se už nechce. Takto to probíhá několikrát denně. Prsa mám večer bolestivě nalitá. Uspávání je také s problémem - přisaje se až když je opravdu hodně unavený, v podstatě v polospánku. A pak začíná noční maratón - kojení vyžaduje i sedmkrát za noc... Jak mám postupovat? Je to zaváděním příkrmů, které mu moc chutnají? Začala jsem přikrmovat v 6 měsících, protože syn vážil 9 kg a mléko nestačilo. Přikrmuji už plně - dopoledne ovoce, poledne zelenina/maso, odpoledne ovoce, večer polévka. Může to znamenat, že už kojení nechce a nepotřebuje? Nerada bych končila - prvního syna jsem kojila 18 měsíců a byli jsme oba moc spokojení...teď se ale bojím, že mi laktace skončí nebo se hodně omezí...když je zájem ze strany malého tak mizivý... Ještě doplním, že nejím aromatická jídla, nezměnila jsem parfém, jsem nekuřačka...neměl by tedy být důvod, aby mu mléko nechutnalo. Moc děkuji, Renata

Autor
Renata
ID otázky: 32145

Odpověd:

Renatko, dobrý večer, no, sama naznačujete zcela správně možnou příčinu problémů. :-) Pokud má syn rád příkrmy, tak předpokládám, že i jejich zavádění bylo rychlé. No a to bývá nejčastější příčinou zbytečných odstavů v tomto věku. Dítě se totiž přirozeně neodstavuje před 2. rokem života. Pokud odmítá kojení před 2. rokem, má to nějakou vnější příčinu. V tomto případě příliš rychlé a intenzivní zavádění příkrmů. Došlo tím pádem k vytlačení zájmu o kojení ze strany dítěte, to zaměřilo svůj zájem hlavně na jídlo. Příkrmy jsou od slova přikrmovat, tzn. postupně přidávat k mléčné stravě (= kojení) další potraviny. Velmi zvolna by to mělo přidávat množství jednotlivých příkrmů i počet příkrmů. Určitě došlo i k poklesu laktace během dne. Naštěstí v noci má syn stále zájem a o to intenzivnější. V noci fungují lépe reflexy. Vám to zachraňuje laktaci. :-) Nalévání prsou ale není v pořádku. POkud syn nemá o nakojení zájem, musíte prsa uvolnit. Jakmile se takto nalijou, je to pro mozek signál, aby zasáhl a začne produkovat tzv. inhibiční bílkoviny, které laktaci snižují. Takže na to pozor.

No a co nyní ve Vaší situaci? Zvolnit s příkrmy - snížit množství v jednotlivých dávkách, zrušila bych určitě to jednu ovocnou svačinku. Zintenzivnit kontakt s dítětem, i v tomto věku má význam kontakt kůže na kůži - jednak má dítě lepší přístup k prsům a také to podporuje reflexní chování dítěte. Prostě co nejvíce příležitosti k nenásilnému nabízení prsou. Večer se s ním okoupejte. A  v noci s ním spěte. Noční  kojení nepotírejte, je to přirozený projev dítěte. Ona by Vás i tak potřeboval, jen byste neměla v ruce ten snadný nástroj na utišení a uspání dítěte. Uvolněte se, uklidněte se a zkuste si to užívat. Kojení máte ráda, a nejen Vy, i Váš syn, jen je potřeba mu to trochu připomenout. :-) Tak hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 10. 2013 23:56:29

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit