on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Předčasně narozená dcerka (27. týden), začátky kojení

Dotaz: Dobrý den Jiřinko,

obracím se na vás s prosbou o rady na několik otázek. Jsem maminkou druhé dcerky Evy předčasně narozené o celé 3 měsíce (27tt), porodní váha 940kg, nyní po deseti týdnech má 2030 kg. První starší holčičku jsem kojila 2 roky, vše jsme tenktát zvládly, přesto si teď nevím rady, je to tak jiné...a tak strašně moc ráda bych Evičce dopřála to, co jsem mohla dopřát i mé prvorozené dceři.
Evičku kojím už 3 týdny. Na to, že je tak maličká, myslím, že jí to jde docela hezky, někdy vypije i 50 ml. Jsou i dny, kdy třeba jen 18ml (to jí potom dokrmí sondou přímo do bříška), ale to je většinou díky tomu, že v určený čas na nakojení (mohu ji kojit jen 2x denně) spí a není k probuzení.
Zatím je tedy jen kojena a sondována. Za dva dny ale už nastupuji na hostinský pokoj (budu ubytována v nemocnici a za malou docházet na všechy kojení po 3,5 hodinách, cvičit Vojtovu metodu atd.). Pokud vše půjde dobře, budeme propuštěny domů. Než se tak ale stane, musíme zvládnout jídlo bez sondy. A to je můj první dotaz:
1)V nemocnici kde je, prosazují, pokud děti nezvládají plnou dávku z prsu dokrm lahvičkou. Z vašich stránek vím, že to je první cesta k problémům s kojením, ne-li k odstavení. Moc by mě zajímalo, jestli pokud na lahvičku přistoupím, budu riskovat, že malá potom nebude chtít prso? Sestřičky mi to zdůvodňují tak, že to je kvůli tomu, že ty předčasně narozené děti nemají sílu tahat, do toho cvičení, usínají u toho a lahvičkou se jim to usnadní. Prý až budeme doma, není problém se vrátit k plnému kojení. Že je ještě moc malinká, aby si ten rozdíl uvědomila.Tak nevím... Mají pravdu?
2) Pomohl by suplementor? Myslím, že mléka mám dost. Dokážu elektr. odsávačkou odstříkat 1litr - 750ml za 24 hodin. Pokud nevypije to co má, tak to je většinou tím, že usne a není k probuzení. A chápu to správně, že to tou hadičkou teče dětem ze suplementoru do pusy samo nebo musí alespoň trochu sát?
3) Další můj dotaz se týká tvorby mléka. Až teď budu malé k dispozici každé kojení, mám i nadále odstříkávat druhé prso, případně i to ze kterého pila? Momentálně má doporučenou dávku 45 ml. Nebo to už mám nechat na přírodě a samo se to upraví a zároveň mléko neztratím? Bojím se, abych ho měla stále dost když "poptávka" klesne.
Omlouvám se za obsáhlý dotaz, ale moc mi na tom záleží, spousta lidí mi říkalo, že takhle předčasně narozené děti kojení nezvládají. Jsem tak šťastná, že nám se to celkem daří, ač zatím můžu jen 2x denně a nechci si to pokazit. Zároveň Vám děkuju za Vaše úžasné stránky, je to taková moje "bible" kam se dívám když mám pochybnosti a možná i díky vám jsem to s první dcerou zvládla uplně bez problémů celé dva roky:-) Snad se mi to podaří i u Evičky. Ještě jednou předem moc děkuju za odpovědi. PetraOdpověď: Petro, dobrý večer, gratuluji Vám k narození druhé princezny. Sice trošku spěchala, ale dle toho, co píšete, tak se zdá v pořádku.
Je úžasné, jak jste si rozběhla laktaci, to je paráda. To je perfektní pro ten začátek, maličká se nebude muset tolik snažit a přesto mlíčka bude dost.
No a teď ta druhá věc...achjo, porodnice. Zrovna ve čtvrtek jsem přednášela na setkání zdravotníků z porodnic o tom, jak porušování základních pravidel zcela zbytečně ničí kojení. To, co Vám radí jsou NESMYSLY a bohužel pramení z neznalostí základních mechanismů, které při kojení jsou. Všechny ty rady jsou kontraproduktivní a zbytečně Vám stěžují situaci. Přitom zcela zjevně je dcerka připravena, umí sát a jediné co potřebuje je, aby jí to bylo umožněno.
1. Předčasně narozené děti jsou schopné sát v pohodě z prsu nejpozději od 32. gestačního týdne (ale řada dětí je toho schopna již od 28. týdne). Schopnost pít z lahve začíná od 34. týdne. Pití z lahvičky NENÍ snažší, ba naopak. Na tohle jsou studie a obzvláště u předčasně narozených dětí je důležitý jeden faktor. Když dítě saje z lahve, tak nemůže zároveň dýchat. Musí si udělat pauzu, nadechnout se, pak zase chvíli sát a tak dokola. Po dopití má dítě horší zásobení kyslíkem, než když začalo pít. Saturace kyslíkem je při kojení mnohem lepší (na to jsou studie, na které Vám mohu dát odkaz, pokud byste potřebovala argumenty pro lékaře nebo sestry). Při sání z prsu může dítě zároveň dýchat, je to díky anatomickému oddělení jícnu a průdušnice při sání z prsu. Dítě zapojuje při sání z prsu jeden velký sval, který rytmicky vytlačuje mléko z prsu a je to navíc zcela přirozeně vrozený pohyb. Při sání z lahve dítě musí zapojit řadu menších svalů okolo úst a opravdu intenzivně s nimi pracovat.
Sání z lahve je pro kojení riziko, je to riziko i pro dítě a je to zcela zbytečné. Pokud už je nutné dítě krmit jinak, tak pro novorozence, obzvlášť předčasně narozeného je ideální dokrm kádinkou, která se jen přiloží k ústům dítěte a to je samo schopno vysát mléko jazýčkem (takto se dokrmují děti už od 28. týdne). Trvejte na tom, že si nepřejete, aby Vaše dítě dostávalo lahev. Je to Vaše právo, je to právo dítěte. Dítě má právo být kojeno a v porodnici nemají právo to dítěti odpírat. Nepíšete o jakou se jedná porodnici, ale je-li navíc s certifikátem BFH, tak to dodržovat prostě musí! A platí to stejně pro nedonošené jako donošené děti. Je jasné, že když je nutná sondička do žaludku, tak je to něco zcela jiného, ale Vaše dítě zjevně sát dokáže velmi dobře, jen musí dostat neomezovanou příležitost.
Ideální by bylo, kdybyste svou dcerušku mohla mít celý celé dny v klokaní péči, tzn. jen v plence na Vašem holém hrudníku, pěkně přikrýt zhora dekou. O tom snad nepochybují ani v této porodnici, na to jsou řady studií, že to jednak zlepšuje termoregulaci dítěte, dítě má lepší saturaci kyslíkem, snižuje se riziko infekcí, zlepšuje se krevní oběh, dítě dobře spí a také má možnost se kdykoliv kojit. Kdykoliv má samo chuť. Je krajně nevhodné omezovat dítě do nějakých přesných intervalů. Chtějí Vás i dítě propustit, když budete schopni kojit, ale přitom Vám háží klacky pod nohy? Stačilo by pár dnů mít takto děťátko u sebe a věřte, že se rozkojíte úplně normálně. Pokud to jen trošku bude možné, trvejte na rooming-in, abyste mohla své dítě kojit dle potřeby a mohla ho mít u sebe v náručí. Dítě se vyspí a nakojí tak, jak bude potřebovat.
2. Suplementor je zbytečně drahý. Vyptejte si když tak pár těch sondiček na krmení nedonošených dětí a v případě potřeby stačí cévku spustit do lahvičky s mlékem a z druhé strany ji při kojení z prsu vsunout dítěti do pusinky. Dítě si pak samo takto mléko získá, je takto možné krmit i po prstu. Ale VAše dítě to nepotřebuje, Vy máte mléka hromadu (pro 3 takové děti!), stačí jen dát dítěti příležitost sát si dle potřeby. A novorozenec má tuto potřebu třeba 15x denně. Pak je zbytečné se také bavit o nějaké dávce na jedno krmení. Vaše dítě vzhledem ke své váze potřebuje asi 300 ml mléka za den, takže si klidně může vypít třeba 10x 30 ml. Těch 45 ml odpovídá 6-7 krmením, ale to je absolutně nepřirozený rytmus krmení!
3. Ze začátku je vhodné, abyste laktaci ještě odstříkáváním podporovala, určitě, pomůže to dcerce v začátcích, než zesílí, při nadbytku mléka získá mléko snadněji.
Nevím, odkud jste, abych Vám mohla doporučit někoho, kdo se na Vás podívá. U těchto dětí je zcela klíčové, aby měly od začátku správnou techniku kojení - tzv. asymetrické přisátí, kdy má dítě dost zakloněnou hlavičku, hodně pusinku dokořán, bradičku zabořenou do prsu. Někdo Vás musí naučit, jak poznat, zda dítě saje efektivně.
No, hodně jsem se rozepsala, ale úplně mne nadzvedává ze židle, jak je něco, co může úspěšně fungovat být narušováno takovými základními neznalostmi. Achjo, tohle ještě bude boj...VY máte obrovskou šanci, aby se Vám kojení povedlo. Stačí jen správné vedení, protože všechny atributy jinak vidím, že fungují. Moc Vám držím pěsti a chcete-li zůstaneme ve spojení a pomůžu Vám bojovat. Budou-li cokoliv lékaři namítat, dejte vědět, vše je podloženo vědeckými lékařskými studiemi, nejsou to žádné nesmysly. Jen bohužel v České republice jsme vždy hůře přístupní něčemu, na co ve světě už někdo přišel a stále si tady meleme svou...:-(

Odpověď: Zkuste ńapsat na mejlik pani dkotorce Matejickove, dela orofacialni stimulaci, mohla by Vam moc pomoci. mejlik je evita@orofacial.cz nebo zavolat tel 606 217 174. Mohla by Vam poradit, jak holcicku stimulovat na sani, aby umela tahat, co je pro ni efektivni, jak ji neunavit atp. Nam moc pomohla.

Autor
-
ID otázky: 32046

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit