on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dřívější přikrmování - podle nových výzkumů již od 4. měsíce věku?

Dotaz: dobrý den, jiřino,
můj dotaz se týká pětiměsíční dcery - PV 3990g, 51cm; ve 3 měsících 6250g, 61,5cm; teď v necelých pěti měsících 7460g a 66 cm. od začátku výborně prospívá, kojím 6x denně a od návratu z porodnice v podstatě ve stejné časy. většinu noci prospí. poslední dva a půl měsíce kaká pouze 1x za 8-15 dní, nijak jsem to neřešila, protože nejeví sebemenší známky nespokojenosti. nebo bych to měla řešit s dr.?
můj hlavní dotaz se váže k příkrmům. včera jsme byli u dr. na kontrole a řekla mi, že mám začít přikrmovat dřív, v podstatě už krátce po 5. měsíci (dceři bude 5 měsíců 9.10.). Prý mi to doporučuje na základě nejnovějších výzkumů, které zjistily, že dětské tělo je na setkání s "normálními" potravinami vč. lepku nebo masa připraveno mnohem dříve a je potřeba mu je dát. Moc nevím, co si o tom mám myslet. Syna (3 roky) plně kojila do jeho 6ti měsíců, tak se mi to moc nezdá. Na druhou stranu by malá asi klidně něco už snesla, vzhledem k tomu, že téměř nekaká a spotřebuje všechno, co jí v MM dám. Co o tom soudíte vy? Slyšela jste něco o takových výzkumech? Nebo některá jiná z maminek? Na jednu stranu nemám důvod nedůvěřovat naší dr., doteď jsem s ní byla velmi spokojená, ale říkala jsem si, že to raději zkonzultuji ještě s někým, a vy se mi zdáte jako osoba nejpovolanější ;-)
předem díky za odpověď a taky za tyto skvělé stránky, mnohokrát mi už v minulosti pomohly :-)
zdravím,
bára

Odpověď: Dobrý večer, ano, o takových výzkumech jsem slyšela a dlouhodobě si na to snažím utvořit nějaký názor. Většina lékařů to právě takto nepřesně interpretuje jako lékařka Vašeho synka. Velmi hezky to je shrnuto v článku od slovenských kolegyň z organizace Mamila, tak níže přikládám citaci jejich článku. Ve Vašem případě bych určitě počkala, dcerka Vám prospívá krásně. A spíše bych si užívala toho, že stolička není tak často. Až začnete s příkrmy, tak si buďte jistá, že bude každý den. :-)) Je v pořádku, když kojené děti nekadí i těch 14 dnů (měla jsem tady rekordmana, který kadil každých 27 dní).
Zde tedy zmiňovaná citace, ze které vyplývá, že opravdu stále platí, že příkrmy ideálně až od 6. měsíce:

"Európska spoločnosť pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu (ESPGHAN) vydala v roku 2008 odporúčania, ktoré zahŕňali okrem iného aj riešenie otázky, kedy zavádzať lepok do stravy dieťaťa. Nepochopenie týchto odporúčaní v súvislosti s dojčením viedlo k mnohým otázkam týkajúcim sa dĺžky výlučného dojčenia do 6 mesiacov.

Je dôležité vedieť, že odporúčaním ESPGHAN-u sa nijako nemení odporúčanie o dĺžke výlučného dojčenia. Stále je v platnosti pravidlo, že výlučné dojčenie má trvať približne 6 mesiacov a tuhá strava (vrátane lepku) sa pri výlučne dojčených deťoch má zavádzať vo veku približne okolo 6. ukončeného mesiaca.

Aktuálne odporúčanie ESPGHAN-u treba chápať tak, že lepok je najideálnejšie zaviesť počas trvania dojčenia a v malých množstvách. Pretože dojčenie má ochranný význam. Riziko vzniku celiakie je možné znížiť - práve dojčením v čase, keď je lepok zavádzaný, a pokračovaním v dojčení aj po zavedení lepku. Ak zavádzanie lepku sprevádza dojčenie, vtedy je zavedenie lepku najbezpečnejšie.

1. Štúdie, o ktoré sa ESPGHAN opiera naznačujú, že riziko vzniku celiakie je nižšie, ak je v čase zavádzania potravín s obsahom lepku dieťa ešte dojčené, pričom je pravdepodobne výhodnejšie ponúkať mu tieto potraviny v malých množstvách.
2. Riziko vzniku celiakie sa ešte zníži, ak sa deti dojčia aj naďalej po zavedení lepku.

Ak dojčenie trvá je bezpečnejšie odložiť zavedenie lepku do vyššieho veku za súčasného dojčenia, ktoré bude pokračovať aj po zavedení. Inými slovami, podstatná je skutočnosť, že zavádzanie lepku sprevádza dojčenie, nie časový údaj, kedy ho zaviesť. Je dokázané, že dlhodobé dojčenie znižuje riziko vzniku celiakie. Preto treba matky podporovať vo výlučnom dojčení do približne 6 mesiacov a v ďalšom dojčení spoločne so zavádzaním príkrmov minimálne do dvoch rokov a potom ďalej až do prirodzeného odstavenia. Samotný ESPGHAN zdôrazňuje, že výlučné dojčenie približne 6 mesiacov je želaným cieľom.

Vzhľadom na to, že sa zdá, že dojčenie v čase zavádzania potravín s obsahom lepku a následné dojčenie po zavedení lepku znižuje riziko vzniku celiakie, je pravdepodobne vhodné, aby matka, ktorá neplánuje dojčiť dlhšiu dobu, zaviedla lepok medzi prvými príkrmami, t. j. v čase, keď ešte dojčí.
Dokument ESPGHAN-u v situácii, keď dieťa nie je dojčené alebo čoskoro nebude dojčené, odporúča, že lepok sa môže zaviesť už od ukončeného 4. mesiaca do 7. mesiaca života dieťaťa. Toto odporúčanie sa však týka výlučne detí, pri ktorých z nejakého dôvodu očakávame, že budú zanedlho odstavené.

Aby sa situácia vyjasnila, požiadali sme o stanovisko samotný ESPGHAN a za ESPGHAN odpovedala profesorka Hania Szajewska.
„Žiaducim cieľom je výlučné dojčenie približne 6 mesiacov, čiastočné dojčenie ako aj dojčenie kratšiu dobu sú však tiež cenné,“ cituje vyjadrenie ESPGHAN-u prof. Hania Szajewska.
Za nepravdivé považuje prof. Szajewska tvrdenie, že s príkrmami by sme mali začať pri všetkých dojčených deťoch už od ukončeného 4. mesiaca. Odporúčanie výlučného dojčenia len do ukončeného 4. mesiaca teda nezodpovedá vyjadreniam ESPGHAN-u ani Svetovej zdravotníckej organizácie.
Prof. Hania Szajewska z ESPGHAN-u ďalej zhrnula odporúčania týkajúce sa lepku a výlučného dojčenia do 6 mesiacov do dvoch situácií:
1) Dieťa, ktoré je výlučne dojčené do 6 mesiacov
V prípade, že hovoríme o dieťati, ktoré je výlučne dojčené 6 mesiacov a matka plánuje pokračovať v dojčení aj ďalej (po ukončenom 6. mesiaci), odporúčania ESPGHAN-u sa pre túto situáciu majú interpretovať tak, že matka by mala začať zavádzať príkrmy po ukončenom 6. mesiaci a medzi prvými príkrmami má dieťaťu ponúknuť potraviny s obsahom lepku (v malých množstvách).
2) Dieťa, ktoré nie je dojčené (prípadne bolo dojčené kratšie ako 6 mesiacov)
V prípade dieťaťa, pri ktorom z nejakého dôvodu očakávame, že nebude môcť byť výlučne dojčené 6 mesiacov, prípadne že bude dojčené kratšiu dobu ako 6 mesiacov, odporúča prof. Szajewska zaviesť lepok v malých množstvách medzi prvými príkrmami už v 5. mesiaci života dieťaťa, kým matka ešte dojčí. „Rozhodujúcim činiteľom je na základe súčasných dôkazov fakt, či je dieťa pri zavádzaní lepku naďalej dojčené,“ zdôrazňuje prof. Szajewska z ESPGHAN-u.
Záverom, ESPGHAN uvádza, že z hľadiska zníženia rizika celiakie nie je dôležitý vek dieťaťa, v ktorom zavedieme lepok, ale fakt, či je ešte dieťa v tom čase dojčené a že riziko celiakie je ešte nižšie, ak sa v dojčení pokračuje aj ďalej, po zavedení lepku do stravy dieťaťa."

Autor
-
Příkrmy - kdy a jak začít
06. 10. 2011 01:40:00
ID otázky: 32031

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit