on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kvasinky nebo ekzém na jedné bradavce, nehojící se ragády

Dotaz: Dobrý den,
myslím, že jsem několikrát přečetla snad téměř všechny dotazy v databázi, ale stále si úplně nevím rady.
Mám druhé dítě, 4 měsíční dceru a na levém prsu zespodu bradavky nehojící se ragády, kterých se nemohu zbavit. (S 1. dítětem jsem žádně problémy neměla, kojila jsem téměř do 2 let, kdy jsem podruhé otěhotněla).
Problém trvá téměř 3 týdny. Ze začátku se pod levou bradavkou objevila malá trhlinka, hned jsem začala mazat Bepanthenem, větrat, zkusila jsem fotbalovou polohu, přestala z tohoto prsa kojit v leže, střídala s polohou v sedě, ale bohužel to vůbec nepomáhalo, stala se z toho velká ragáda, resp. dvě, a kůže pod bradavkou spíše rozmokvala.
Usoudila jsem tedy, že by to mohla být kvasinka, dle databáze tady, začala jsem tedy mazat genciánou. Podotýkám, že malé jsem v pusince nic nenašla a stejně tak druhé prso je zcela v pořádku. Asi týden jsem mazala genciánou, hodně to pomohlo, hlavně to při kojení tolik nebolelo, ale ragády se zcela nezahojily. Poté jsme na Velikonoce odjeli k prarodičům, kde jsem neměla tolik možností mazat a větrat, zkusila jsem tedy Canesten, že by to snad mohl doléčit (dětská Dr. mi říkala, že genicánou mazat jen týden.) Nicméně běhěm dvou dní, co jsem vysadila genciánu, se velice zhoršilo, ragád mám pod levou bradavkou několik, v podstatě téměř okolo celé bradavky, jen nahoře je to v pořádku. Okolo bradavky je takový suchý ohraničený flek spíše žluté barvy, který ale rychle mokvá, když nenamažu genciánou a v tom fleku se tvoří ragády. Nevím tedy, jestli se nejedná spíš o nějaký ekzém? Při kojení to velmi bolí, ale to snad ani nemusím popisovat....
Ještě jsem se snažila upravit techniku kojení, malá poměrně málo otvírá pusinku, ale moc se mi to nedaří... Dočetla jsem se zde, že jí můžu zkusit podržet bradu palcem, ale vůbec mi na bradičku nejde sahnout, aniž by se od prsa odpojila. Ještě se teď vzteká po přisátí, než se spustí mléko, když to není rychle, začne křičet. Začínám kojení vždy u zdravého prsa, pak přendavám k tomu bolavému. Tomuto celému předcházela taková malá laktační krize, kdy malá křičela, jen co viděla prso, pak chvíli pila a stále se dokola pouštěla a přisávala, mezitím křičela. Brala jsem to jako bojkot kojení, celkem to i přešlo, z toho jsem původně myslela, že vznikla ta trhlinka, ale teď nevím - když se to nechce zahojit. Proto jsem tedy myslela na ty kvasinky, ale zdá se mi divné, že druhé prso je v pořádku a malé jsem v pusince také nic nenašla. Máte pro mě prosím nějakou radu? Jsem z toho už zoufalá, vystresovaná, pekelně to bolí, nevím už, co vyzkoušet... mám strach, že se to přenese i na druhé prso a budu muset s kojením skončit.
Ještě jsem nenapsala, že ty ragády se horší i při odsávání (myslela jsem napřed, že budu jen odsávat a kojit ze zdravého prsa, ale ta bradavka se namáhá i přitom - mám ruční odsávačku od Aventu...)
Moc Vám děkuji za jakoukoli radu.
Lenka

Odpověď: Leni, dobrý den, no, mně se to nějak nezdá....s tímto bych určitě zašla za kožním lékařem, podle popisu to není typická kvasinka, takže bych se poradila s odborníkem. Jinak u 4 měsíčního dítěte už není možné techniku kojení nijak upravit, dítě ji již má silně zažitou, to změnit nepůjde. Ale opravdu si nemyslím, že by byl problém s technikou, spíše půjde o nějaký ekzém nebo chronickou infekci. Budu ráda, když dáte vědět, jak jste u lékaře dopadla. Hlavně ať je brzy po bolesti a můžete si kojení užívat! HOdně štěstí!

Odpověď: Ještě jsem zapoměla napsat, že dcerka prospívá dobře (tedy na 3 mesíční prohlídce měla přes 6 kilo, porodní váha něco přes 3 kila, na 4 měsíční půjdeme až příští týden). Nicméně od začátku pije hůř než starší syn, u kojení se pouští a znovu přisává, často u něj pláče, protože přitom prdí nebo kaká. To se ale časem upravilo a je to lepší. Ale má malou pusinku a já velká prsa, proto se mi tedy zdálo, že ji možná neotvírá dostatečně... nicméně do teď jsme s tím neměly problém, až nyní se objevily ty nehojící se ragády a ten suchý mokvavý flek v kterém kůže praská...

Odpověď: Ahoj Lenko,jsem na tom byla podobně, viz dotaz na kvasinku níže. Jen ty tam těch prasklin máš víc. Já měla jen dvě na dvorci a taky to mělo tendenci mokvat. Genciánka to dezinfikovala a vysušila, takže se ragáda úplně otevřela, ale tolik to nebolelo. A pak se mi to pomocí bepanthenu povedlo zahojit. taky jsem si koupila od chicca hydrogelové vložky do podprsenky, ketrý mají mít léčivé účinky. Na netu jsem se dozvěděla, ale že na ragády je i něco podobného od lékaře na předpis, tak to zkus vyzjistit. Na zahojení mi pomohl bepanthen a změna polohy. Taky jsme už krásně papaly, našim dcerám je plus mínus stejně a teď taky zlobí, úplně jak popisuješ. Až na to, že my jsme se s tím kojením trápily od začátku (asi kvůli žloutence a mým nervům z toho, že to nejde a kdo ví, čím vůbec ještě :-) ). Dnes jsem byla znovu u dr. a nedala mi celková antimykotika a mám prý pokračovat v kombinaci genciánka, clotrimazol a bepanthen. Až mě prý dojde clotrimazol a nebude to pryč, tak prý mi předepíše pevaryl, ale moc se k tomu neměla. Třeba to nemáš ale kvasinku a něco jiného protože já to mám kolem celé bradavky, přesně tam kde se malá přisává.

Autor
-
ID otázky: 32005

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit