on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zavádění příkrmů u potenc. alergického dítěte podle nových výzkumů

Dotaz: Dobrý den Jiřinko, nejprve bych Vám moc chtěla poděkovat za Vaše stránky, jsou super, kdykoli jsem si v něčem nebyla ohledně kojení jistá, našla jsem na Vašich stránkách odpověď. Takže moc a moc děkuji! K mému dotazu - synovi je nyní 24 týdnů a protože já i moje 11-tiletá dcera jsme alergici, chtěla jsem syna dle Vašich rad plně kojit alespoň 7 měsíců (navíc si to moc užívám, dceru jsem totiž bohužel kojila jen něco málo přes 2 měsíce). Dnes jsme byli u paní doktorky a ta mě překvapila tím, že podle nejnovějších studií se doporučuje začít s příkrmy již kolem 5,5 měsíců a nerozlišovat děti nealergiky a alergiky či potenc. alergiky. A mám prý dávat už i lepek a vůbec kromě mořských plodů snad všechno. Jsem z toho zmatená, syn už by sice asi kromě mlíčka rád ochutnal i něco jiného a okolí do mě taky "hustí", že už mu mám dát "pořádně najíst", ale já jsem ještě chtěla alespoň měsíc počkat. Je ale ještě jedna věc, proč jsem na vážkách. Mám totiž obavy, že syn váží málo. Dnes měl 6,12 kg a dle grafu postupně spadl ze 42. perc. až na 3. perc. Takže samozřejmě nechci nic zanedbat nebo malého nějak ohrozit, i když je spokojený a zatím se mi nestalo, že by plakal hlady. Napíšu Vám pro pořádek jeho váhy a míry:
8.2.2010 : PV 3400 g, PD 50 cm
12.2.2010: 3340 g
22.2.2010: 3570 g, 52 cm
30.3.2010: 4450 g, 56 cm
19.5.2010: 5380 g, 58 cm
21.6.2010: 5780 g, 62 cm
27.7.2010: 6120 g
Co si o tom časnějším zavádění příkrmů myslíte? A neměla bych třeba vzhledem k synově nižší váze začít místo zeleninky kaší? Nebo je ca. 6 kg u 5,5 měs. plně kojeného miminka dostačující hmotnost?
Pokud jsem podobný dotaz a Vaši odpověď přehlídla, moc se omlouvám, ale pročítala jsem stránky poměrně dlouho a odpověď bohužel nenašla.
Předem Vám moc děkuji. Mějte se hezky, Marcela

Odpověď: Marcelko, dobrý den, děkuji za pochvalu stránek, moc mne to těší, že Vám pomáhají.
A také mne těší, že máte tak sečtělou lékařku. Ano, skutečně je to pravda, nejnovější výsledky výzkumů prokázaly, že na vznik alergie vůbec nemá vliv to, kdy a s jakými příkrmy se začne, ba naopak vynechávání některých potravin může způsobit vznik alergie v pozdějším věku. Takže ano, nejnovější doporučení hovoří o zavádění příkrmů již v 6 měsících nebo těsně před nimi a rovněž tak expozice lepkem by měla být hned kolem toho 6. měsíce pro případnou časnou identifikaci problémů s jeho trávením. Ve Vašem případě, kdy je chlapeček drobnější bych určitě začala tou kaši a klidně tedy lepkovou. To jsou zmatky, že? :-) Ale opravdu se už čeká jen na oficiální změny doporučení WHO, které bude muset na výsledky těchto výzkumů reagovat.

Autor
-
ID otázky: 31965

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit