on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Potřebujeme už opravdu příkrm?

Dotaz: Dobrý den,
mnohokrát děkuji za Vaši poradnu. Dceru jsem kojila s Vaší "tichou" pomocí téměř 2roky a ten první půlrok plně. Nyní mám 15týdnů starého chlapečka, který už od narození ublinkává. Před 14dny měl 1den teplotu, pak rýmu a po výtěru z nosu se našel streptokok, tak bere 10 dní antibiotika. Při té rýmě začal pít mnohem méně než dříve. Paní doktorka nám dala ještě týden, aby přibral, a pak "vyhrožuje" příkrmem. Vypije třeba 50 a já ještě dokážu odsát 40-70, tak si myslím, že kdyby chtěl pít, tak si vytáhne sám ještě víc. Honzík se narodil 17.února (TP 6.března), měl 2380 a 46 cm. 25.února 2460, 5.března 2620 a 47,5cm, 15.března 3120 a 52cm, 22.března 3410g, 6.dubna 3840 a 53cm, 12.dubna 2970, 27.dubna 4350 a 56cm, 18.května 4840 a 58cm, 31.května 5000, 11.června 5130. Já stále doufám, že se znovu rozpije, on ani to odstříkané mléko z lahve nechce, teď to vypadá, že si ho možná dá stříkačkou. Ale ráda bych kojila dál bez příkrmu. Děkuji za radu.

Odpověď: Jitko, dobrý večer, tak to jste už zkušená kojná. :-)) Gratuluji! Co se týče chlapečka, tak já bych to vůbec neviděla nijak dramaticky. Přibývá teď méně, to ano, ale Vy máte mléka dost a tak stačí jen najít způsob, jak ho do něj dostat. Podívejte se na ten způsob, který doporučuji níže mamince Consuele - tu laktační pomůcku přímo u prsu. Jinak pak lžička, kádinka, stříkačka. Prostě dočasné dokrmování dítěte odstříkaným MM by mělo situaci vyřešit. Proč dávat UM, když máte dost svého mléka? Věřím, že se situace časem sama zlepší a že nebudete muset synka došťouchávat žádným mlékem navíc. No a když tak to bude pár týdnů a pak dáte třeba dříve kašičku. Ale uvidíme, opravdu budu držet pěsti, aby se syn umoudřil a začal zase lépe pít. Nabízejte vždy obě prsa, klidně je i několikrát prostřídejte. Držím pěsti!


Odpověď: Jen chci ještě doplnit, že synek v noci spí 5-6hodin a přes den se ho snažím krmit po 2-3hodinách. Mám váhu, tak vím, že za den vypil minulý týden od 430 do 680, ale většinou kolem 500. To se mi zdá málo, když píšete, že dítě má vypít 1/6 své váhy (to by teď mělo být kolem 850). Často mi brečí při kojení večer před spaním, přisaje se, cucne si a s brekem se pustí. To mu asi neteče mléko tak rychle nebo pomalu, jak si představuje - nemohla jsem to způsobit odsáváním elektrickou odsávačkou? Přes den, když toho vypije málo, tak se mu snažím dát napít po 2 nebo i po 1,5hodinách, a to se na mě culí a brouká, ale pít nechce. Já se ale bojím, aby nemusel dostat příkrm UM a jsem z toho už dost nervozní. Jinak se mi Honzík zdá spokojený, během dne se směje, brouká, rozhlíží, mává rukama, kope nohama... prostě mi připadá v pohodě. Brekem už ani neohlašuje, že chce pít, dávám mu, když si začne intenzivně cucat a sát prsty nebo pěstičky. Ještě to blinkání se snažím řešit zvýšenou polohou při kojení i při spaní (už jsme zkoušeli i Nutriton, ale zvracel téměř stejně a už při podávání toho Nutritonu se mu zvedal žaludek). Myslím, že je to s těmito opatřeními lepší, občas upouští koutkem, ale "šavličku už dlouho nehodil".

Omlouvám se za tak obsáhlý dotaz, ale snažím se vzpomenout na vše, co by mohlo ovlivnit to naše kojení. S dceruškou nám vše fungovalo, pila častěji v menších dávkách, ale bez breku, přírůstky byly OK a taky snad nikdy neblinkala.

Ještě jednou děkuji za Váš čas a pomoc, kterou jsem dosud na Vašich stránkách našla.

Jitka Mudrová

Autor
-
ID otázky: 31946

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit