on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Problém s kojením po císařském řezu

Dotaz: Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Mám 10denní holčičku, narozena 22.5. akutním císařským řezem, první přiložení bylo až 12 hod po porodu. PV 3240 g, 49 cm. 3. den se mi prsa nenalila, hmotnost 2860g, přestože malá sála, při vážení byl rozdíl jen 0,5 g nebo i 0 g. Musely jsme začít dokrmovat Nutrilonem. 5. den začalo trochu mléka téct, malá vypila 5ml/přiložení, zbytek (do 35 ml) dostala Nutrilon stříkačkou. 6.den vypila z prsou 10-20 ml, zbytek Nutrilon. Při propuštění v pátek 28.5. (6. den) váha 2980 g. Domů jsem si půjčila kojeneckou váhu, přikládala jsem v pátek i v sobotu á 3 hod, vypila vždy po 20 ml, zbytek Nutrilon (30-40 ml). Od neděle se pokouším přikládat á 2 hod, nicméně z prsou vypila max. 20 ml, občas jen 10 a dokrm jsem stejně dávat musela (30-40 ml). Od včera zkouším dokrm občas vynechat, dávám jen ob-kojení, aby byla více hladová na další kojení a sála lépe, ale bez významnějšího efektu, po 2 hodinách od "kojení+dokrm" není vůbec motivována sát, vypije většinou jen 10, usíná u prsu. Při následujícím kojení taky 20, usne u prsu a po „odpojení“ brečí hlady, takže musím dát příkrm. Asi jí to neteče… Po kojení jsem zkoušela odstříkávat (ručně), v neděli jsem neodstříkala skoro nic, včera se mi podařilo z levého prsu 2 ml, z pravého jsou to spíše kapky… Dnes to z levého prsu lépe stříká, z pravého pořád spíše jen ukapává, spolu to dá objem pouze pár ml a nezvládám odstříkávat déle než pár minut, protože to dost bolí a teče málo. Technika sání by měla být snad dobrá, přisaje se dobře, ale postupně polyká míň a míň, usíná a jen dudlá, musím jí pořád stimulovat, aby sála. Spíše jí to neteče, proto saje tak líně. Kojím z každého prsu 10 min, víc to ani nemá smysl. Včera jsme byly na kontrole u p. doktorky, váha 3200, přibrala tedy dost (spíše díky Nutrilonu), můžu tedy občas vynechat dokrm, což i dělám, každé druhé přiložení ale musím dát dokrm, jinak brečí hlady. Vynechávání dokrmu zatím nemá moc efekt na intenzivnější sání, přestože má hlad, z prsu nevytáhne víc než 20, spíše se u toho víc vzteká, brečí, asi jí to neteče tak rychle, jak by mělo a má hlad, pak u toho i usne. Ze stříkačky pak saje ostošest. Prosím, jak přesně mám postupovat, abych co nejdřív mohla plně kojit? V jakém časovém intervalu vůbec můžu očekávat efekt častého přikládání na zvýšení množství MM? Mám si pořídit odsávačku, pomohlo by to? (elektrickou nebo ruční?), nebo jen dál často přikládat a dávat Nutrilon jen občas? Přijde mi, že pět dní je dost dlouho na to, že pořád vysaje jen 20 ml.. Moc prosím o radu, chtěla bych plně kojit, doufám, že to bude možné. Děkuji mockrát, Katka.

Odpověď: Katko, dobrý večer, s tím kojením i dokrmováním to děláte naprosto skvěle, tam není co vytknout ani pozměnit. Je vidět, že o tom hodně přemýšlíte. Předpokládám, že dokrm dáváte alternativním způsobem. Jediné, ale o to podstatnější, co je nutné změnit je tvorba mléka. Dcerka je maličká a slabá, zatím Vám se zvýšením laktace nepomáhá, takže laktaci musíte rozjet Vy. Doporučuji zapůjčení velké nemocniční odsávačky od firmy Medela (viz. www.medela.cz), která je naprosto ideální na nastartování laktace. Během týdne, dvou budete mít mléka o hodně více a dcerka pak také bude lépe sát. Lépe jí to poteče, bude mít větší motivaci. Také případný dokrm podáte vlastní odstříkané MM. Takže to je jediná změna, kterou Vám doporučím. Pokud byste si nechtěla půjčovat nemocniční odsávačku, tak tedy zapůjčit (od kamarádek) nebo zakoupit některou z el. odsávaček. Můžete se podívat vlevo do Inzere kojících potřeb, tam je dost velký výběr zánovních odsávaček za dobré ceny. Hodně štěstí přeji a dejte vědět, jak se daří!

Odpověď: Dobrý den, díky moc za povzbudivé odpovědi. Ještě bych poprosila - která z těch velkých odsávaček je vhodnější - Symphony nebo Lactina Select? Na stránkách Medely je uvedeno, že Lactina select je vhodná pro udržení/zvýšení tvorby mléka, takže tu? Díky moc. P.s.: Poslední dokrm (stříkačkou) jsem dala včera ve 20:00, v noci jsem pouze kojila (vypila většinou 10-20 ml), ráno v 6 ale 30 ml a sala už mnohem lépe, neusínala tolik :) Tak uvidíme, jak bude hladová, teď budu přikládat á 1,5 hod, snad to bez dokrmu vydrží co nejdéle. Ještě jednou díky moc. K.

Odpověď: Katko, volila bych raději dvoufázovou Symphony. Proč si nepůjčit tu nejlepší? :-) Tak hodně štěstí!

Odpověď: Dobrý den, jen bych Vás chtěla podpořit, u nás to probíhalo v podstatě stejně, byla jsem po CŘ malá sice pořád byla přisátá, ale tak nějak neefektivně, vůbec nepila....A praktikovala jsem to stejně, jak píšete a jak radila shora paní Jiřinka (ta odsávačka myslím dost pomohla, i když je to docela opruz - měla jsem pocit, že pořád jen kojím nebo odsávám) a s každým dne to bylo lepší. Jen bych doplnila, že náš pediatr mi dost rozmlouval ty příkrmy, právě aby se laktace neomezovla, takže jsem jí pak dávala jen to odstříkané mléko. Dceři je teď skoro rok, pořád kojím a vypadá to, že jen tak neskončím, jak se jí to líbí :-) Tak držím palce, ty první týdny jsou dost náročné, ale bude to jen lepší!

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit