on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolest jedné bradavky, bolest při kojení

Dotaz: Dobrý den Jiřinko,
jako na smilování čekám na tuto chvíli, kdy Vás budu moct poprosit o pomoc. V databázy bohužel nic nesedí přesně na můj problém, proto předem moc děkuji za Váš čas a trpělivost nejen se mnou ale i s jinými maminkami, jste skvělá!!!
Mám 2měsíční dcerušku, kterou plně kojim. Prospívá skvěle-porodní váda 3,96 a 55cm, ve 14dnech 4,30kg, v 6nedlích 6kg a 60cm. Před dvěma dny mě začalo kojení z pravého prsu šíleně bolet. Hrozně mě palí bradavka a v prsu mi jakoby píchá a palí. Nikdy jsem neměla žádný zánět. Mléka mám sice dostatek, v noci mi samo teče, ale nikdy jsem neodstříkávala. Zatvrdlinky masíruju ve sprše nikdy jsem neměla problém. Včera ráno už se to nedalo vydržet. Na bradavce mám z pravé strany takový hrbolek. Vypadá to jako trochu vystouplá žlázka. Možná jsem to tam měla už předtim a mám to i na druhém prsu, když mi bradavka ztuhne , ale toto místo je úplně to nejbolestivější. Bradavka je citlivá na letmý dotyk a nejlepší je, když ji zase zavřu do podprsenky s vložkou.Mezi kojením, když prsa palí a pulsují mi je příjemnější studený obklad. Ráno jsem zkoušela prso odsát, také to bolelo, odsála jsem 100ml, prso vyprázdnila. Bylo to lepší. Jak bradavka změkla, ten hrbolek byl menší, ale prso pořád pálelo, píchalo a mléko se brzo zase dotvořilo. Začala jsem kojit ve fotblové poloze, pak je bolest o malinko snesitelnější. Někdy to bolí víc a někdy míň.
Z levého prsa nemám sebemenší problém. žádná bolest ani pálení. Mám v něm asi trochu méně mléka a malá si pak vždy vyžádá i pravé prso.
četla jsem o spasmech vývodů a bojim se, že by to také mohlo být trochu ono. Vždy jsem ale měla citlivé bradavky. Na zimu jsem citlivá normálně, hlavně v těhotenství mě to dost trápilo. Jak je ale možné, že bolí jen to jedno prso??? Dříve jsme pozorovala i bílé tečky na bradavce v místech žlázek. Už jsme měli i moučnivku ale teď malá v pusince nic nemá. Dost trpim na mykózy.
Omlouvám se za dlouhý dotaz a doufám, že jsem vše srozumitelně a dostatečně popsala. Kojim moc ráda a odměnou za vytrpěnou bolest je pro mě úsměv mé dcery po spokojeném napapání. Nedovedu si představit, že bych nekojila...Moc předem děkuji.

Odpověď: Leni, dobrý večer, no, syndrom bělavé bradavky to nebude, ten byste měla na obou prsou a už také docela od začátku kojení. Tohle bude mít zřejmě souvislost s tím bolavým místem, s tím hrbolkem. Nevím, jak ten hrbolek vypadá, ale zkoušela bych to dané místo chladit nebo nahřívat, podle toho, co Vám udělá dobře, zkuste obklady z heřmánku nebo šalvěje. Je-li na tom místě i nějaká ranka, tak pak je možné zkusit některou z mastiček, případně i antibiotickou mast. Pokuste se dané místo také rozmasírovat a vytlačit ven případné zatvrdlé mléko. Opravdu nevím, musela bych tu bradavku asi vidět. Může jít o retenci v žlázce, může jít i spasmus toho konkrétního vývodu nebo také o nějaký lokální zánětlivý proces. Měla by to být ale dočasná záležitost, když se objevila až po tak dlouhé době kojení a jen na jednom prsu. Je také možná konzultace s lékařem, který může případně udělat i ultrazvuk toho problematického prsu. Moc Vám přeji, abyste brzy kojila zase bez bolesti. Dejte vědět, jak to s Váma vypadá.

Odpověď: Dobrý večer...
s dovolením se pokusím odpovědět...
měla jsem úplně ty samé symptomy, nakonec jsme se s Jiřinkou dobraly výsledku - SBB - syndrom bělavé bradavky... v podstatě se s tím nedá nic moc dělat... snad jen vydržet do 3tího měsíce... to je prý často mezník... u mě to tak bylo... pak jakoby mávnutím kouzelného proutku byla bolest pryč.... poslední měsíc je pro mě kojení opravdu krásným okamžikem... :) přeji bezbolestné příjemné kojení... :)

Odpověď: Tak této odpovědi se hrozím. Nevim, jestli to celý měsíc vydržím. Ještě bych možná doplnila, že největší bolest je při přisátí, pak je to malinko lepší a ke konci, když už se malá "loudá" tak to vždy bolí jen když saje. Pokojení bradavka palí. Mám ji červenou a i trochu nateklou. Ach jo...Každopádně díky za odpověď :-)

Odpověď: Leni, pokud je bradavka červená a nateklá, tak se kloním k tomu, že může jít o nějaký zánět. Zkuste bradavku jemně chladit a masírovat a pokud se situace do konce víkendu nezlepší, tak bych začátkem týdne konzultovala problém s lékařem a nasadila nějakou medikaci.

Autor
-
ID otázky: 31930

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit