on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

10měsíční chlapeček odmítá kojení

Dotaz: Pěkný den Jiřinko,
mám 10 měsíčního chlapečka, kterého jsem do minulého týdne kojila. Najednou přestal mít o kojení zájem a odmítá se k prsu přisát. Vždy, když mu rostl zoubek, tak mi z prsa taky nepil, ale to trvalo max. jeden den. Před několika týdny mi přestal pít z pravého prsa, takže „aktivní“ je pouze levé (něco málo mlíčka v pravém prsu mám). A před týdnem jakoby se sám odstavil. Přisát se nechce, ale mlíčko pije – snažím se co nejvíce odstříkávat. Kojení mi dost chybí. Pořád zkouším a dokud mlíčko mám, tak se snažím mu ho dávat.
Prosím Vás o radu. Kolik a kdy mu mám mlíčka dát? Asi bude třeba i kombinovat s UM? Slyšela jsem, že dítě má vypít 750ml mléka denně, takové množství neodstříkám. Nerada bych ho nějak „dehydrovala“. A má cenu mu mlíčko odstříkávat? Okolí mi říká, že mám být ráda, že se sám odstavil a že už mu mám dávat jen UM, ale já se nechci vzdát krmení svého chlapečka tím nejpřirozenějším. Jen nevím, jestli je mlíčko pořád stejně výživné, když už vlastně nesaje, jen mechanicky odstříkávám. Jestli to opravdu má cenu dávat mu alespoň něco málo MM? A jak s mlíčkem zacházet? Vždy mu dám čerstvé mlíčko ihned po odstříkání, neuchovávám ani v mrazáku ani v chladničce, mám celkem obavy z té manipulace, hlavně z hygienických důvodů. A poslední dotaz – můžu mu mlíčko dávat z hrnečku? Láhev jsme nikdy nepoužívali.
Předem děkuji za odpověď, jsem celkem zmatená a bezradná, vůbec jsem to nečekala, malý krásně pil a já věřila, že ho budu kojit co nejdéle a teď abych vybírala z nepřeberného množství UM, všechny garantující „to nejlepší pro vaše dítě“. Ale snad jsem mu dobrý základ během těch 10 měsíců dala.
Karolína


Odpověď: Dobrý den, dítě se asi rozhodlo odstavit, s tím mnoho nenaděláte, přestaňte se tím trápit. Prso ještě můžete zkoušet nabízet, ale když chtít dítě nebude, tak nebude.
Samozřejmě, že MM je stále to nejlepší, co dítěti můžete dát, takže máte-li k odsávání chuť, tak směle do toho. MM se svým složením dítěti přizpůsobí, i když nebude sát z prsu. Jistě mu dáváte pusinky a tak se informace o osídlení v puse dítěte dostane přes Váš slizniční imunitní systém až do sliznic prsou - buďte bez obav. Dítě v tomto věku už olizuje na co přijde, takže obavy o hygienu při podávání čerstvě odsátého mléka jsou zcela bezpředmětné. Jen si samozřejmě umyjte před odsáváním ruce. :-) Mléko můžete podat v čemkoliv, takže klidně různé hrnky, lahev není nutná.
750 ml mléka v tomto věku je nesmysl, vždyť když by dítě bylo tak nacpané mlékem, kde by pak dalo příkrmy? :-) Stačí 300-400 ml + kaše, jogurt apod. Po roce stačí i 150-200 ml + mléčné výrobky, kterých je na výběr celá řada. Samozřejmě, že je nutné dávat dítěti další tekutiny, celkový příjem tekutin včetně mléka by měl být okolo 800-1000 ml pro tento věk.

Odpověď: Dobrý den,
děkuji moc za odpověď. Ještě jestli se můžu zeptat..chápu správně, když mi malý vypije 3x denně 100-120 ml odstříkaného MM, tak mu nemusím podávat UM?

Odpověď: Ano, toto množství mléka bude více než dostatečné. :-)

Odpověď: moje dcerka se v tomto věku také právě odstavila, mléko 2krát denně odstávám po 150 ml, bohužel přišel den, kdy se prostě k prsu nechtěla ani přiblížit a tak kojím jen jedenkrát v noci, to si ráda dá a ještě si ráda cucne po kašičce před večerním spánkem, jinak nemám šanci a mlíčko podávám z hrníčku. Snad jí toto množství v tomto věku stačí, ale myslím, že ano. Hlavu vzhuru, každé dítě k tomu jednou dojít musí...

Autor
-
ID otázky: 31923

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit