on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolestivost bradavek v těhotenství a kojení

Dotaz: Dobrý den Jiřinko,
Mám dotaz k bolestivosti bradavek. Mám dvojčata 2r4m. Během těhotenství jsem měla mleziva na rozdávání a prsa ani bradavky mě nebolely. Nyní jsem již ve 21.tt a od začátku si na prsa nemohu sáhnout. Bradavky by mi upadly. Je to stejná bolest jako při kojení dvojčat. Tehdy mi každý říkal, že je to v pořádku a musím to přetrpět... Naštěstí se kluci po 6ti týdnech odstavili a chtěli jen UM. Nevzali si MM ani z flašky odstříkané. Já každé kojení probrečela bolestí. Teď když mě tak bolí prsa a bradavky mi dr. řekla, že je možné, že přes tu bolest prostě kojit nebudu moct. Máte s tím nějaké zkušenosti? Děkuji.

Míša H.

Odpověď: Míšo, ano, v těhotenství se bradavky zcela typicky stávají citlivější. Je to úplně normální jev, typický průvodní znak těhotenství, který ale u každého může být jinak silný či jinak silně vnímán. Každé těhotenství je jiné a to, že u dvojčat to tak nebylo nic neznamená. Po porodu by měla citlivost vymizet. Pokud u Vás bylo kojení tak bolestivé, tak velmi pravděpodobně nebyla správná technika kojení. Na to se zaměřte, už nyní se můžete podívat vlevo na stránky, kde najdete názorné vyobrazení správné techniky kojení. Přeji Vám ukázkové těhotenství a tygříkům šikovného a zdravého sourozence. :-)

Odpověď: Jiřinko děkuji za odpověď. Měla jsem s dvojčaty laktační poradkyni už v porodnici a dle ní kluci sály dobře. Ovšem oni byli dost "žraví" a když ostatním miminkům stačila 30ml oni řvali dokud nevypili 60. Když ta citlivost nezmizí a bude to jako u dvojčat, dá se to nějak zmírnit? Mám docela hrůzu z toho znovu kojit po tom co bylo minule. Pro mě bylo opravdu vysvobozením, že se kluci odmítali kojit a chtěli flašku. Zklidnila jsem se neuvěřitelně já i oni. Vím, že tohle asi nerada čtete, ale je to bohužel tak....

Odpověď: Míšo, nejdůležitější je pro mne spokojená máma. A pokud takové mámě uleví, že dítě odstaví, tak je to rozhodně lepší než se týrat. Každé dítě je úplně jiné, takže to, že kluci byli fakt tygři neznamená, že i toto dítko bude takové. Nevím, ve které porodnici jste rodila kluky, ale v některých porodnicích poradkyně zase tak dobře neporadí. Nebojte se a hlavně se toho dopředu neobávejte. Ozvěte se po porodu, pobavíme se o tom. Berte to tak, že to prostě zkusíte a když to nepůjde, tak to nepůjde. Ale já věřím, že s klidným přístupem by to jít mohlo. :-)

Odpověď: Jiři a ještě se zeptám co kojení a alergie, ekzem a astma? Čtu dost protichůdné informace, kdy to jedni doporučují a druzí ne. Já mám bohužel všechny 3 a všechno hodně rozjeté...

Odpověď: Míšo, to je velmi těžké...stále myslím převládá názor, že kojení je ochranou před alergiemi, ale vím, že se už objevují i jiné názory. Uvidíme, co výzkumníci vyzkoumají, ale zatím se přikláním k variantě A.

Autor
-
ID otázky: 31921

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit