on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zploštělé bradavky - špatná technika?

Dotaz: Dobrý den,
před nějakou dobou jsem se Vás ptala na problém s kvasinkami a tím, že můj dnes 4týdenní syn je líný a nesaje. To už se trochu zlepšilo, je bez dokrmu, dokonce jsme před dvěma dny odbourali kloboučky. Udělala jsem to rychle, protože jsem měla pocit, že mi ubývá mléka. Minulý týden jsem také měla prázdná prsa (bylo to po ATB na mastitidu), pak se najednou prsa nalila jako v porodnici, ale po cca 4 dnech opět splaskla. Tedy jednou splasklo částečně a mléka tam je dost, ale druhé (kde mě kvasinka nebo plíseň trápila déle a doteď to není úplně v pořádku) je úplně prázdné. Malý z něj saje 3-4 minuty a pak přestane nebo jen "dudá". Dám ho na druhý prs a tam ještě cca 15 minut hezky pije. Zkouším trochu odstříkávát, ale ten prs je pak ještě prázdnější. Co s tím? Nepovede to k úplnému zastavení laktace v tomto prsu?

Pak ještě dotaz na techniku. Po odstranění kloboučků (měli jsme je, protože prsa odmítl jako 6denní úplně, mám hodně velké bradavky aprostě je nechtěl a radši spal) stále moc neotvírá pusinku, takže tu bradavku mu tam spíš cpu (vím, že to není správně, ale jinak to nejde, on by tu bradavku jen lízal a snažil ji vcucnout). Přisátí mě nebolí a pohledem to vypadá v pořádku (rtíky apod.). Trochu to při kojení bolí, ale nevím, jestli to je "dojezdem kvasinky", faktem, že mi při a po kojení části bradavky bělají a zase červenají (problém s dokrvením???) a to bolí nebo technikou. Když mu vyndám bradavku z úst, tak je jakoby zploštělá do špičky (jako kdyby ji jazyčkem zespoda trochu zplošťoval). Je to nutně chybná technika nebo jen velká bradavka a malá pusinka. Zvenčí prý vypadá technika v pořádku (laktační poradkyně viděla) a ragády nemám.
Předem díky za odpověď na trochu zmatený dotaz, už s kojením bojujeme měsíc (bojkot, dokrmy, málo mléka, záněty, kvasinky) a už jsem z toho trochu unavená.
Díky a zdravím!

Odpověď: Dobrý večer, no, nemohu Vám poradit, protože tyhle detailní potíže s technikou kojení je nutné vidět. POdle popisu bude velmi pravděpodobně problém právě s technikou. Doporučuji najít jinou laktační poradkyni, která Vám poradí a názorně předvede, jak dítě správně k prsu přisávat. POdle Vašeho popisu budou pramenit ty bolavé potíže právě z toho, že dítěti je prso asi nesprávně nabízeno.
Co se týče nevyrovnané laktace v prsou, tak je potřeba to horší prso dítěti při kojení nabídnout při kojení 2x a ještě laktaci po kojení stimulovat pravidelným odsáváním. Ale jinak prsa se budou nalévat méně a méně, mléko se bude tvořit už v podstatě jen přímo při sání dítěte.
Hodně štěstí!

Odpověď: Dobrý den,
tak jsem si na Vaši radu nechala zkontrolovat techniku v Krči na Laktační lize. Malý prý opravdu neotvírá moc dobře pusinku, ale techniku mám dobrou. Prý dělá něco podivuhodného v pusince s jazykem, kam není vidět, asi to má už z prenatálního období. Pro jistotu mi doporučili také MykoMax nebo Diflucan na přeléčení candidy, i když tam nebyly zjevné příznaky (jen pálení a píchání i mimo kojení)a pak můžu prý zkusit Pyridoxin,kdyby to byl syndrom BB (po kojení části bradavek blednou a červenají). Nekrvácející, ale chronické ragádky mám zkusit doléčit hydrogelovými polštářky (na jednom mám starou prasklinku už 3 týdny, ale myslela jsem, že když nekrvácí, tak to nevadí). V nejhorším mám prý to horší prso 24hod odstavit a jen odsávat a vyléčit polštářky. Mám těchto 24 hodin zkusit odkojit z 1 prsa nebo mám dokrmovat odstříkaným mlékem?

Jsem ráda, že techniku mám dobrou, na druhou stranu, s tím, že techniku nemá dobrou syn nic neudělám a bolesti se nezbavím. Mám naději, že si bradavky alespoň trochu zvyknou?
Díky a zdravím!

Odpověď: Dobrý den, tak jsem ráda, že jste si nechala tu techniku zkontrolovat. Když dítě nemá optimální techniku a nechce si do toho moc nechat kecat, tak prsům ani nic jiného nezbyde, než si zvyknout. Můj druhý syn je velmi tvrdohlavý a bradavky mi také rozkousal, ale prsa si prostě musela zvyknout, on si nenechal techniku nijak zkorigovat.
Na Laktační lize Vám poradili velmi dobře, tak se jejich rad držte. Jinak při případném odstavení prsa z "provozu" určitě mléko z prsu odstříkávat a udržovat tak laktaci, ale dítě by se mělo dát nakojit i z toho jednoho. Případně nějaké to odstříkané mléko mu podat lžičkou nebo stříkačkou (po kojení).

Odpověď: Dobry den,

podobne problemy jsme meli take. Byla u em laktacni poradkyne, technika moje ok,bylot o moje druhe dite, ale Zuzky technika na 4....podle toho to take dopadlo, neumela pracovat s jazykem, snizena pohyblivost, take z briska....jen se na to prislo az 5 mesic co je na sonde, protoze po tretim mesici uz nedokazala mlicko z prsu spatnym sacim reflexem vytahnout, diky spatnemu jazycku mela i spatny polykaci reflex, porad zahlenena a kaslala.
Po nekolikamesicnich uttrapach jsme se dopatrali az k Dr. roubickove v Motole, ta bohuzel ale nema poradnou techniku na odhaleni problemu s ajzcykem, a pak Dr. Bunove na Slovensku, kde pod rentgenem se da zjistit co dite umi a neumi s jazykem a rehabilitujeme.
Zuzku bideli tri pediatri jak se spatne koji, mlicko ji vytekalo z pusinky, davila se, zuzlala, proste spatna technika jazykem. Z l;ahvicky vubec, neumela ji vubec obepnout, nasat a polknout.
Ted bojujem, cvicime. Snad se podari.
Doufam, ze nedopadnete tak jako my.

Autor
-
ID otázky: 31908

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit