on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Potřeba vápníku

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych vám poděkovat za tyto stránky. Čerpala jsem zde spoustu informací a rad a pomohly mi při zavádění prvních příkrmů. Teď mě ale trápí jedna věc. Mám syna - 13 měsíců, kojila jsem pouze večer před spaním. Poslední dobou mě kojení hodně bolelo, syn i přes upozornění občas kousl a sání přes zoubky bylo hodně nepříjemné a bolestivé. Z těchto důvodů jsem kojení ukončila. Po psychické stránce to zatím malý zvládá skvěle, kojení nevyžaduje. Bohužel odmítá jakékoliv mléko - UM i kravské,jogurtové i acidko, nechce pít z láhve ani z hrníčku. Mléčné výrobky jako jogurt, tvaroh, termizovaný sýr, kaše a přidané mléko v jídle sní většinou bez problémů. Na netu jsem našla, že dítě potřebuje cca 800 mg vápníku na den. Což při nejlepší vůli pouze stravou nedocílím. Ne každý den mi sní např. kaši, někdy odmítne jogurt, puding a nemůžu asi vařit každý den oběd z mléka:). Synův jídelníček: snídaně-pečivo namazené termiz.sýrem, ovoce, svačina - ovoce s jogurtem/tvarohem, oběd, svačina - puding,ovoce s tvarohem, jogurt, večeře - kaše, polévka, případně namazané pečivo, někdy jogurt s pečivem (když vynechá jog ke svačině. Mezitím sušenka, rohlík. Jsou dny, kdy mléčných výrobků sní sotva pár lžiček, případně odmítá úplně, jindy zase bez problémů. Mám strach, aby mu za čas vápník nechyběl, rostou mu zoubky, vyvíjí se. Dá se u tak malých dětí doplňovat vápník tabletkami? Vím, že se uvádí 500 ml mléka a mléčných výrobků denně, ale když některý dny vynechá, nebude mu to pak chybět? Předem moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Odpověď: Jitko, dobrý den, kde jste došla k tak obrovským hodnotám vápníku pro roční dítě??? Já mám v odborných knihách zcela jiná čísla, která se pohybují u dětí mezi 1-3 lety mezi 400-600 mg za den! Doporučení WHO je 500 mg, EU 550 mg, vyhláška ČR 54/2004 400 mg, atd. Takže já bych jako optimální viděla těch 500 mg za den. 800 mg je tedy zbytečně moc, to je dávka tak pro 10 leté a starší dítě. Myslím, že Váš syn má ten jídelníček až předimenzovaný těmi mléčnými výrobky, nemusí jich být ani tolik, vždyť vápník obsahuje celá řada dalších potravin - nějaký seznam obsahu vápníku v potravinách je třeba zde: http://www.osteoporoza.cz/vapnik-v-potravinach

Odpověď: Milá Jiřinko,
připojuji se s dotazem, zajímalo by mne, kolik jakých potravin musím dát ročnímu dítěti, aby byla potřeba vápníku uspokojena, také by mne zajímalo, jestli je nějaký rozdíl v množství vápníku v MM a kravském mléce, já dělám večerní kaši pořád ješt z odstříkaného MM + kojím 4x denně, chtěla bych to omezit, ale nevím jak nahradit, aby ten vápník stačil. Kromě toho kojení a kaše máme 1x jogurt a kousek lučiny nebo tvarohového sýra.
Děkuji.

Odpověď: Katko, obsah vápníku v MM je zhruba 4x nižší než v UM nebo KM, ale jeho využitelnost je mnohonásobně vyšší, lépe se vstřebává. Ale když pak kojení omezíte a nahradíte jiným mlékem nebo mléčným výrobkem, tak to bude OK. Ale opravdu to tak neřešte, řiďte se hlavně citem a selským rozumem. :-)

Odpověď: Milá Katko, asi se budete divit,ale v jogurtu je daleko více vápníku,než v mm,a jestli dobře tuším,tak i v km je minimálně to.lik vápníku,jako v mm,takže se určitě nemusíte obávat,že by jste měli málo vápníku.

Odpověď: Dobrý den,

to jsem zvědavá,co vám Jiřinka odpoví, protože my bojujeme s mléčnýma výrobkama taky. Dcerka začala odmítat jogurty, UM ani KM nechce a o kaši už vůbec nemluvím, zakysané mléko mi taky každý den nevypije. Jedině co sní, je pribináček a tam počítám toho vápníku asi moc nebude. Je to trápení s těma dětma.
Alena

Odpověď: Jsme na tom stejně. Jogurt každý den nesní, lipánka ano. Tak mu mažu máslo kam můžu, zamíchávám tvrdý sýr do jídla, kde to chuť jídla snese. Kupuju tvarohové a makové buchty. V máku prý je také spousta vápníku. Normální ani UM malý nechce. Zakysaná mléka jsme zkoušeli opakovaně a s odporem se akorát oklepe. Tak nevím, co víc můžu dělat.

Autor
-
ID otázky: 31895

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit