on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Špatné sání

Dotaz: Dobrý den paní Jiřinko,
mám sedmitýdenní holčičku. Od narození byla hodně spavá. Narodila se přirozeně a v termínu. Porodní váha 3,31 a délka 51 cm. V porodnici v skoro vůbec nesála a propouštěcí váhu měla 3,08. První dny se nechtěla vůbec přisávat a moc nepila a tím pádem ani nepřibývala. Asi po týdnu jsem začala odsávat a dávat jí ze stříkačky. Ze začátku jsem měla MM málo, tak jsem dávala ještě UM. Pak jsem si koupila elektrickou odsávačku, množství odsátého mléčka se hodně zvětšilo a UM už dávám jen výjimečně. Paní doktorka zjistila že má malá špatně postavený jazýček – moc vzadu. Cvičíme na to Vojtovu metodu. Jazyk už vysunuje z pusinky když hledá, ale sání pořád nic moc. Většinou vypije 50 – 70 ml. Někdy sice i 100, ale někdy jenom 20 ml. Zbytek jí dávám stále ze stříkačky. Saje většinou jen mělce a rychle, tak 5x a potom si dá pauzu. Nepohybují se jí při tom ani uši ani spánky. Většinou má zavřené oči. Zkoušela jsem míň horizontální polohy, ale nepozoruji že by to pomáhalo. Když jí začnu dávat ze stříkačky, tak má oči krásně otevřené a čile se domáhá další dávky. U prsa by ale ‚spokojeně‘ vydržela zdá se nekonečně dlouho. V posledních dnech se někdy sama pouští a v zápětí se hned sama přisaje. Někdy je zase přisátá, ale prudce zaklání hlavičku dozadu, takže mě tahá za bradavku. Co by to mohlo znamenat? Chtěla bych poprosit o radu co bych mohla udělat aby dcerka lépe sála a co dělat pro to aby se mi dobře rozjelo kojení. Teď kojím asi tak 40 min a střídám několikrát obě prsa. Potom dávám ze stříkačky. Takto 5x za 24 hodin. V noci spí většinou od 0 do 8-9 hod. Mezi kojením odsávám a všechno MM během dne vypije. Z jednoho prsa odsaju vždy výrazně míň a taky se mi zdá že z tohoto prsa míň saje. Přes to všechno snad dobře prospívá. Co jsem začala přikrmovat tak 230 – 250g za týden. V šesti týdnech měla 4,08 kg a 57,5 cm. Ještě jsem se chtěla zeptat jaký minimální odstup by měl být od odsávání ke kojení, aby se stihlo zase udělat mlíčko?
Moc děkuji za odpověď a těším se na rady. Katka


Odpověď: Katko, dobrý den, jste opravdu bojovnice! Dívala se lékařka dcerce i na délku podjazykové uzdičky? Protože ta pokud je krátká, tak pak dítěti prostě nejde pít efektivně, nemůže pořádně vysunout jazyka a podebrat bradavku a dvorec. Jinak doporučuji osobní návštěvu laktační poradkyně, která by se podívala na to, jak opravit techniku kojení a jakou optimální polohu pro dcerku najít. Doporučuji polohu tanečníka a boční fotbalovou, ty jsou pro špatně se přisávající děti nejlepší volbou.
Kojila bych určitě častěji - 7-8x během 24 hodin. Ta noční přestávka by neměla být v tomto věku delší než 6 h. Když budete kojit častěji, nabídnete vždy opakovaně obě prsa, tak by pak nemělo být nutné, aby vypila tak velké dávky mléka najednou. Uvidíte, jak to půjde, ale pokud by ten dokrm byl potřeba déle, tak doporučuji ho podávat přímo u prsu, ať ho dcerka nečeká, ale ať ví, že se musí snažit přímo u prsu. Buď suplementor nebo stříkačka s hadičkou k prsu. Nedávala bych ho také po vážení, ale prostě bych ho rozdělila třeba do pravidelných dávek, dejme tomu 4x40 ml denně a podle týdenního váhového přírůstku pak dokrm snižovala. A vážení bych omezila na 1x týdně. Dcerka si totiž už v tomto věku bude uvědomovat, že vážení, pak přijde dokrm a už to bude očekávat a nebude mít takovou motivaci k sání z prsu. POdle toho, co píšete, tak je schopna už vypíte slušné dávky mléka a brzy by to mohla začít zvládat sama. Jen už opatrně s tím dokrmem a vážením. :-) Hodně štěstí!

Autor
-
ID otázky: 31878

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit