on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Skoro žádný přírůstek u 8 měsíční dcery

Dotaz: Dobré ráno Jiřinko, obracím se na Vás s prosbičkou. Ráda bych znala Váš názor, prosím poraďte. Mám dcerku, 28.1. jí bylo 8měsíců.PV 2750g,47cm.Byla jen kojená do 6měsíců, pak jsem začala dávat zeleninku a za měsíc ovoce. Ted tedy máme zavedeny 2 plné příkrmy a pak jen kojíme. Režim máme takový:Ráno kojím pak až ve 12 hod oběd masozelenina, kolem druhé má kojení a kolem čtvrté má ovoce a ještě trochu kojíme, protože pořád bojujeme s vodou či čajíkem a pak kojíme v půl sedmé a jde spát. V noci se budí dvakrát na kojení. 6m :7970g, 7m 8600g,69cm, 8m 8680g, 72cm. Asi vidíte,co mě dost překvapilo. Přikládám to i tomu, že dcerka se v 7 měsících začala děsně pohybovat, koulet, stroupat si na kolínka, prostě místo spánku kdy hajá, pořád rošťaří. Ale asi také má možná málo mléka, protože i to kojení je u ní druhořadá věc, ted má prostě důležitější věci. Chci začít tedy kašičkou, když ji bude chtít, ale chtěla bych ji dávat po ránu a třeba v 10 hod když půjde spát, tak třeba ještě nakojit, když bude chtít. Večer mi před spaním krásně pije, to bych rušit zatím nechtěla, už i kvůli tekutinám. Myslíte, že by to bylo tak zatím ok?Nebo je to tak špatné s tím přírůstkem, že to mám nějak řešit?Vím, že přibrala hodně málo, i já jsem byla překvapená, ten měsíc jsme si prošly dalším dlouhým bojkotem kojení, takže jsem prostě někdy dcerku nechala i půl dne bez mléka, no nenutila, ale ani nějak nedokrmovala, lžičkou nechtěla a jinak to neumí.Četla jsem články u Vás v databázy o neprospívajících dětech nad 6 měsíců, dokonce jste tam doporučila i UM, tak nevím, co poradíte nám. Děkuji moc za každou Vaší radu, trochu tápu a tak bych potřebovala ujistit. Hezký den. R.Ještě tedy mám jednu prosbu, máte nějaký konkrétní názor na fluoridové tablety? Náš pediatr nám je včera předepsal v poradně, prý jednu denně rozpustit a dceři podat, zkušenost s tím nemám, ale nechápu ani proč bych je měla dávat.

Odpověď: Renčo, dobrý večer, já myslím, že se zbytečně trápíte. :-) Vaše dcerka dosud přibývala skvěle, mezi 6.-7. měsícem dokonce nadměrně, po 6. měsíci jsou obvyklé přírůstky okolo 200-400 g. Nyní přibrala trochu méně, ale to vůbec nevadí, prostě začala být aktivnější, tak je to normální. :-) Myslím, že ta vsunutá kašička během dopoledne (případně kojení v tuto dobu) by to měly zase zlepšit. Um určitě nutné není, jistě jsem to doporučovala u případů, kdy byla stagnace dlouhodobá nebo váhový úbytek a dítě špatně jedlo příkrmy. U Vás myslím nebude ani jedno.
Fluoridové tablety jsou na posílení zubní skloviny, ale názor na to nemám žádný. My je nikdy nepoužívaly, myslím si, že stačí vyvážená strava. Nějaký fluor by měl být přidáván do vody ve vodovodu a já třeba doma používám k solení mořskou sůl s přídavkem jódu a fluoru. Každý zubař třeba vidí potřebu těch fluoridových tablet jinak.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit