on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zánět v prsu; velmi bolavá bradavka

Dotaz: Dobrý den, moc děkuji za Vaše stránky, našla jsem si zde spoustu odpovědí na mé otázky, přesto bych ještě Vaši radu potřebovala.
Mám 2,5 měsíčního chlapečka, kterého kojím. V pátek odpoledne mě najednou přepadla ukrutná bolest levého prsu doprovázená zimnicí a čtyřicítkami horečkami. Chladila jsem tvarohem, před kojením zahřívala a přes velkou bolest dál z prsu kojila. Druhý den jsem skončila na pohotovosti se zánětem. Beru antibiotika, prso odsávám a snažím se z něho i malého kojit, což však nepřináší výsledek, protože malý z toho skoro nic neodebere, nemá o toto prso zájem. Mám navíc velký problém s bradavkou. Zpoočátku jsem ji měla velmi zahnisanou, nicméně mléko bylo v pořádku, jen po odsátí se mi na ni utvořil hnis. Nyní už je to o něco lepší, avšak utvořila se mi na ni ještě krvavá prasklina, kterou ne a ne zahojit (po kojení či odsátí se vždy obnoví). Navíc se mi těsně pod povrchem bradavky vždy po kojení či jakoukoliv manipulací s bradavkou objeví bílá skvrna, která nesnesitelně štípe a vystřeluje štiplavou až bodavou bolest do celého prsu. Mažu si ji vývarem z heřmánku, ale nepomáhá. Prso stále větrám. Můžete mi nějak poradit, co s tím dělat? Zda se z něho stále snažit kojit a odsávat, přestože se tím ta bradavka vždy velmi rozdráždí? Mám hodně zarudlý a napjatý celý dvorec, mám dojem, že ten zánět se držel hlavě tam. Je to možné? Tím, že díky bolavé bradavce nemohu prs pořádně odsát, mi zůstává stále na jednom místě zatuhlá bulka 2x2 cm, kterou nejsem schopná rozmasírovat. Je možné s tím něco dělat? Dále se chci zeptat, jestli mám prso stále chladit tvarohem, když zarudnutí již skoro ustoupilo? Prosím poraďte mi. Myslím, že vydržím dost, ale tohle mě deptá už i psychicky. Už nevím, co mám dělat.
Ještě jeden krátký dotaz. Malého tedy musím dokrmovat. Myslím, že toho sní dostatek, ale skoro pokaždé si ještě po jídle cucá ruce (nebrečí). Znamená to, že má stále hlad? Moc děkuji za pomoc. Monika

Odpověď: Moni, dobrý večer, to je opravdu prekérní situace. :-((( Určitě prso chlaďte, či spíše ledujte. Laktace se bohužel velmi sníží, ale postupně by se kojením a odsáváním měla obnovit. Je nutné dostat to mléko z prsu ven - nebyl by syn ochoten Vám pomoci? Vím, že to bude šíleně bolet, ale moc jiných možností není...na ta hnisavá místa by Vám měli předepsat atb mastičku, nejlépe Altargo nebo Framykoin.
Pokud Vám syn dosud prospíval, tak byste měla být schopna ukojit ho plně i z jednoho prsu - nedávala bych dokrm, pokud má dost pomočených plenek (alespoň 6). Cucání rukou nemusí hlad znamenat, je to přirozený vývojový jev, případně projev silné potřeby sání. Důležité je sledovat ty plenky, zda je dostatečná hydratace.
Bylo by velmi vhodné změnit polohu při kojení tak, aby prasklina byla v koutku úst dítěte, tam nebude tak silný tah.
Další možností pak jsou hydrogelové polštářky, které by mohly urychlit hojení. Kdyby se ani nadále prso nehojilo, je podezření na kvasinkovou infekci.
Antibiotika, která jste dostala by už měla dávno zabrat - máte-li pocit, že jejich účinek není optimální, tak by Vám měli předepsat jiná. Hodně štěstí a dejte vědět, jak to s Váma vypadá!

Odpověď: ...ještě doplním, že dnes opět bradavka vypadá zahnisaná, mám na ni hnisavé strupy a na dotek je opravdu hodně citlivá. Kojit se z ní nedá. Také se kolem ní tvoří zarudnutí a je horká. Antibiotika stále beru. Můžete mi ještě poradit, jak v takové situaci kojit, abych neztratila mléko? Již částečně dokrmuji a bojím se, abych nepřestala kojit úplně. Ještě jednou předem moc děkuji za radu.

Autor
-
ID otázky: 31857

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit