on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Počuraná plenka a správná hydratace u 3 měsíčního dítěte

Dotaz: Dobrý den,chtěla bych se zeptat na pár věcí ohledne hydratace 3měsíčního dítěte. Pročetla jsem snad všechny odpovědi, takže jsem se ujistila, co a jak, ale stejně mám pár otázek a byla bych ráda, kdybyste mi mohla pomoci odpovědět nám přímo na míru.
Náš syn ( 3 měsíce) – por.váha 3150g, úbytek na 2800g, nov.žloutenka, v 6 týdnech 4500g, ve 3 měsících 5800g –je plně kojen ( na dětském vzhledem k nízkému úbytku dokrmován UM, když jsem neměla odstříkáno), jelikož prospívá, nepovažovala jsem za nutné jakkoli ho nutit k prsu, pokud si neřekl. Má dlouhé spaní mezi kojením a tak jsem začala sledovat pleny. Má tak 5 různě počuraných plen denně.. Od toho plyne můj první dotaz, co je dostatečně počuraná plenka. Někde jsem četla jako 2-4 polévkové lžíce vody. Chtěla bych se také zeptat na barvu moči. Vím, že to nejspíš bude každý den jinak, dítě není stroj, ale jen bych se chtěla ujistit, abych se zbytečně nenervila. Má také lehce suché rtíky, neloupou se, ale fontanelu jsem na hlavičce skoro nemohla najít, takže propadlá není ( navíc jsme byli včera u pediatra), kůži má pružnou. Kaká 1 – 2 x za dva dny. Chutná mu hodně spánek. Dopol. vydrží spát i tři hodiny, odpol. skoro také. Dříve jsem ho tedy nechala až se vzbudí, pouze pokud už to bylo 5 hodin od posledního kojení( před den, v noci ne), tak jsem ho budila. Jedl tedy většinou 5x, někdy ale jen 4x denně (když vynechal noční dávku, teď se stává častěji, že vynechá noční krmení). Naše pediatrička řekla, že to mám nechat na něm, kdyby měl žízeň, řekne si a že by přes den déle jak 4 hodiny bez kojení nenechávala. Píšete častěji nabízet prs a nechat „cucnout“, tudíž jsem dnes ráno( 6:40) nakojila normálně( kojím 15-20min.), v 8:30, když už začínal být mrzutý a ospalý, jsem mu prs nabídla, on si cucnul( 5-7 min.) a usnul, v 11:40 jsem ho vzbudila na „oběd“. Pak dostal prs v 13:30( znovu když už byl taky unavený a mrzutější) a také u toho usnul, znovu 5-7 min. Nechala jsem ho spát, vzbudila jsem ho v 17:20 na kojení. Večery má obecně už mrzutější, ale ještě v 18:30 jsem mu dala cucnout, u čehož opět usínal. Pak až po koupání v 19:45 dostal normálně jako před spaním, u toho také usínal, ale to dělá vždy, hned jakmile začne klimbat, nesu ho do ložnice do postýlky. Chci se tedy zeptat, zda takto upravené kojení je správně, zda se nemůže stát, že by přibíral na váze příliš moc a zda mám to „cucnutí“ ( je jen z jednoho prsu, normálně kojím z obou prsů) pokládat za normální kojení a ty 4 hodiny počítat od tohoto „cucnutí“.
Děkuji vám za odpověď a za vaše stránky.


Odpověď: Helenko, dobrý večer, Váš syn prospívá skvěle, takže bych nějaké obavy docela odložila. :-) Ale je pravda, že některé ty známky, které popisujete, svědčí o ne zcela optimální hydrataci. Ten režim, který jste dneska spolu měli se mi velmi líbí. :-) A myslím, že ani syn nebyl proti, hezky si u prsu usnul, uklidnil se. Snažila bych se, aby ten počet kojení byl alespoň 5-6 denně, 4 je opravdu málo. I kojení o délce 5-7 minut je plnohodné. Pokud slyšíte, že dítě intenzivně polyká, tak mléka jistě vypije dost. Nejvíce toho dítě totiž vypije během prvních zhruba 10 minut kojení. Přibývání vůbec neřešte. Za chvíli se bude dítě pohybovat již velmi intenzivně a všechno stejně vyběhá. A klidně bych nabídla i obě prsa při každém kojení.
K té plínce...to je těžko takto říci. Někdo říká, že by to mělo být alespoň 50 ml. Ale je to spíše o zkušenosti, sama vidíte, kdy je plínka těžší a kdy je v ní jen tak trošku "učůrnuté". Moč by měla být bezbarvá, jinak se zmiňte pediatrovi dítěte.

Autor
-
Průjem, pomočené pleny
09. 01. 2010 22:25:28
ID otázky: 31853

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit