on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Teploty a bolest bradavky a krvácení z bradavky při kojení.

Dotaz: Dobrý den, mám sedmiměsíční dcerku kterou stále kojím. Již od jejího narození mám stále bolavou pravou bradavku. Poslední týden jsou bolesti bradavky a spodní části prsu výraznější, hlavně při kojení a také když si "schovám" prs do podprsenky. Prs však nemám zatvrdlý ani v něm nelze nahmatat žádné "bulky". Před týdnem jsem měla zvýšenou teplotu (38,7°C), zimnici a bolesti hlavy, které však po podání Panadolu a následném vypocení zcela vymizely. Na druhý jsem byla bez teplot a bez bolesti hlavy. Bolesti bradavky a spodní části prsu však zůstaly dodnes. Dnes po kojení jsem si všimla, že mám na bradavce jakoby "sraženou krev" a při odříhnutí si dcerka malinko ublinkla(to se jí běžně stává) a skvrna byla mléko s krví. Při dalším kojení z pravého prsu se krevní sraženina již neobjevila. Celou dobu mám na "špičce" bradavky jakoby tvrdší stroupek (v barvě bradavky), který po kojení změkne, zbělá a někdy se uvolní. Dnes zhruba kolem desáté hodiny jsem opět dostala vysoké teploty (tentokrát již 39,8°C), zimnici a bolesti hlavy. Momentálně se po podání Panadolu snažím vypotit (zatím to vcelku zabírá). Chci se tedy zeptat, zda může mít bolest bradavky a spodní část prsu souvislost se stále se vracející teplotou, zimnicí a bolestí hlavy? Mám se pro jistotu obrátit na obvodního lékaře nebo na gynekologa? Dcerka je z druhého těhotenství a s prvním synem jsem s kojením neměla žádný problém. Dcerka je momentálně zcela zdravá, bez zoubků, stolici i moč má v pořádku. Předem moc děkuji za odpověď :-)

Odpověď: Evi, dobrý den, takto dlouho se nehojící prso je jasnou známkou vleklých potíží, které pak mohou přerůst i v zánětlivé procesy. Já bych zcela jistě lékaře navštívila a možná by se prso mohlo vyšetřit i ultrazvukem. Je dost možné, že dostanete nějaká antibiotika a to jednak v tabletové formě a asi i ve formě masti. Mohu-li doporučit, tak na záněty a praskliny na bradavkách je dobrá mastička Altargo.
Je možné, že může jít i o kvasinkovou infekci - to můžete zkusit na začátek mastičku Fungicidin.
Může jít ale i o nějakou kožní infekci, to by zase poradila dermatolog. Těžko říci takto na dálku.
Každopádně máte můj obdiv, že takto dlouho s bolestí kojíte. Ale zároveň i mé pokárání, že jste to neřešila už dříve, zbytečně se trápíte.

Autor
-
ID otázky: 31838

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit