on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Vztekání u jídla u 9 měsíční dcerky

Dotaz: Dobrý den,
budu se to snažit napsat stručně, protože jinak by to bylo opravdu na dlouho. Mám 9 měsíční dceru, která od 4 měsíce velmi špatně přibývala. Na vaši radu jsme v pátém měsíci přidali kaši. Řešili jsme spolu i nezájem o kojení.... Po zavedení příkrmů už přibírá dobře. Postupně jsme zavedli zeleninu, maso, ovoce i jogurt. Kojit se zatím daříí i když je to občas boj.
Ale problém máme téměř od začátku s příkrmy. Kaše byla v pohodě, chutnala ji. Zeleninu samozřejmě odmítala, nakonec po míchání s kaší jí docela přijala. Nakonec i bez kaše, s masem.... Potom jsme přidali ovoce. To byla hrůza. I jedna lžička v ní vyvolávala vztek a pláč. To se příliš nezlepšilo, jí pouze samotný banán. A měsíc dáváme jogurt. Nejdřív čistý, ale to byl absolutní neúspěch. Sladkého jsem do ní pár lžiček dostala, ale teď už taky ne.
Dostali jsme se do stádia, kdy mi v pohodě sní 200g masozeleniny, občas banán a tím to končí. Ale vždycky se snažím abych do ní dostala alespoň 80g ovoce nebo jogurtu a alespoň 120g kaše. Ale je to se vtekáním a pláčem. Rve mi to srdce ale mám v sobě nějaký blok, že když to nechám na ní tak opět přestane přibírat. Občas už na ní zvýším přísně hlas, že přece musí papat, ale ona vždycky začne strašně plakat, je mi to líto.
Ale přitom když ji posadím do židličky tak je v pohodě, směje se. Dostane do ruky lžičku se kterou bouchá kolem. Povídáme si, smějeme se. Doonce otevře sama pusu. Ale jakmile ucítí něco jiného než oběd, tak je kravál a konec s dobrou náladou. Jen občas sní prvních pár lžiček kaše v pohodě. Někdy zabere na chvilku televize, ale už ani moc ne.
Taky jsem vypozoovala, že jí vadí studené. Ovoce jsem ji občas ohřála, nebo smíchala s teplým čajem. Trošku to pomohlo. ALe neumím si představit jak ji ohřát jogurt. Vytahuju ho z lednice dlouho předem , ale i tak je studený, Míchání s ovocem taky nepomáhá.
Je to začarovaný kruh a já nevím jak z něj ven :(

Odpověď: Terezko, dobrý večer. K tomu, co napsaly maminky není co dodat. Já bych dítěti jídlo prostě nenutila. Můj syn, 2,5 roku toho často ani tolik nesní jako Vaše dcerka. :-) Nenuťte ji, nedělejte z jídla show. Potřebujete u ní vybudovat pozitivní vztah k jídlu, ne odpor. Klidně ji nabídněte zeleninku, zeleninovou polévku, zeleninovou kaši, mléčnou kaši se zeleninou i k večeři, tak, jak zde píše mamča níže. Kladete na dcerku velký psychický nátlak a ona se pak může opravdu zablokovat a nejíst vůbec. Už má 9 měsíců, takže zkuste i kouskovou stravu, pěkně na kousky nakrájené a do měkka uvařenou zeleninu.
Jogurt jde taky trošku ohřát, můžete do něj klidně vmíchat třeba teplou zeleninu, teplé ovoce, zamíchat do něj piškoty, sušenky. Nebojte se už trošku více experimentovat. Nabídněte a když nebude dcerka chtít, tak to zkuste za hodinu, za dvě, hlavně v klidu. U plného talíře ještě nikdo hlady neumřel. :-). Tak hlavu vzhůru a hodně štěstí!

Odpověď: dobrý večer,
jsem zvědavá, co Vám poradí Jiřinka. Naše slečna také nebyla a není velký jedlík, "podle tabulek" přestala přibírat po šestinedělí, teď je jí 21 měsíců, kolik váží netuším, ale do dvou let to snad 9 kg bude ;-) Je zdravá a čilá někdy až moooc!
Já se držela rady nabízet a nenutit, aby si to jídlo nezprotivila. Jsou dny, kdy jí pěkně, jsou dny, kdy sní 2 lžičky čehokoliv a víc nechce, její věc, už to neřešim. Např. jogurt nejdřív jedla, pak ze dne na den přestala (místo jogurtu dostala flašku s mlíkem, ona ani kojení moc nedala), asi po 2 měsících zase začla... S kaší je to podobně, teď máme zrovna období bez kaše, v létě ji večeřela denně. Ovoce teda jí dost, to jí asi chutná.
Co dát dceři tu masozeleninu i k večeři a čas od času vyměnit za kaši, nebo do ní trochu kaše vmíchat?
Kamarádka jogurt lehce ohřívala ve vodní lázni, jen malinko, aby nebyl úplně studený.
No asi jsem Vám neporadila, ale asi bych zkusila fakt to jídlo nenutit, hlad je nejlepší kuchař ;-)

Odpověď: Dobrý den Terezko
chtěla bych Vás uklidnit. Myslím si, že v devíti měsících je Vaše dcerka velice šikovná v papání. Vždyť sní plnou dávku zeleninky. To má málokterá maminka a že nechce jogurtík? Třeba si čeká na dobrý pribiňáček v roce :-)Nám je 14 měsíců a od začátku jsme měli problém s jídlem. Od 6 do 12 měsíců přibrala malá jen 500g a to jsem se do ní snažila "narvat jídlo" horem dolem. Doteď jíme skoro jen tekuté jídlo, žádné kousky. Naše snídaně trvá hodinu a to do ní dostanu necelý půl krajíc chleba. Probíhá to tak, že veškerý kousek, co do malý dostanu, tak hnedka vyplivne a já ho zase zpátky strkám. Když sní alespoň deset kousků, tak to zdávám. Jogurtík k svačině sní jedna báseň. Oběd je ale utrpení, většinou se nám stává, že když do ní dostaneme skleničku vařené rýže, krůty a mrkve, tak to malá vyzvrací. K svačině sní přesnídávku, někdy rozvařená jablka a večer kaši a když nezvrací na oběd, tak zvracíme večer. Bohužel nám doktor řekl, že to vypadá, že zvracení je psychického rázu. Malá zkouší, co vydržíme, když prostě nechce jíst (nechce nikdy), tak se nadavuje a někdy se jí povede vyzvracet. Bohužel nevím, jak se nám povede, aby měla radost z jídla a přibírala. Určitě se Vám podaří vychytat správný čas, kdy bude mít chuť na nové příkrmy a nebudete se trápit, zda to děláte dobře. Držím Vám palečky.
Markéta

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit