on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Nehojící se zranění na jedné bradavce - 3 měsíce

Dotaz: Dobrý den, naší malé jsou za týden 3 měsíce a já prakticky od narození kojím s popraskanou bradavkou. Ze začátku jsem měla zraněné obě a ukrutně bolelo přisátí. Teď jedno prso je úplně v pohodě a druhé se ne a ne zahojit a rána se pořád obnovuje. Vždy se postupně udělá stroupek, který se odloupne, ale pod tím je to živé a hned se dělá další rána. Když ranku nechám větrat, zaschne a ztvrdne to. Z tohoto poraněného prsa se mléko spouští mnohem méně než z druhého. Ale nevím, jestli se spouští méně proto, že je bradavka poraněná, nebo je poraněná proto, že se méně spouští mléko a malá musí víc dřít, aby něco dostala. Takřka nikdy nevidím, že by z tohoto prsu hezky sála, většinou slyším, jak přisává vzduch, ale naštěstí jí to nevadí. Ale mě přisátí pořád bolí. Zkoušela jsem již různé polohy vždy na nějakou dobu, různé polštáře a posezy, mazat bepantenem, různé druhy vložek do podprsenky. Nikdy se ranka nezahojila. Jednou jsem 3 dny jen odsávala, rána se víceméně zahojila, ale při obnovení kojení se mi znova udělala. Nevím, jestli jsem měla vydržet déle. Mám ale pocit, že z jednoho prsu bych to neutáhla.
Jde tedy o kvasinky nebo o normální nehojící se ragádu? Myslím, že technika kojení je dobrá, když jedno prso je v pořádku (i když z toho snáze teče mléko). Ještě jsem nezkoušela hydrogelové vložky od Chicca. Mohou pomoci po třech měsících zranění? Také jsem nezkoušela léčit kvasinku. Ale nic mě nesvědí a mám jen tu obnovující se ránu na bradavce s obnovujícími se strupy. Mám pro jistotu zkusit genciánu, ať už tam kvasinka je nebo ne? Nebo nejdřív ty hydrogelové vložky?
Také mám patrně syndrom bělavé bradavky. vždycky po kojení a když je mi třeba zima, tak bradavky (více ta bolavá) ztvrdnou a úplně se odkrví do běla. Pak jsou zase fialové a růžové. V té bílé fázi to ale ukrutně pálí. Může to souviset s tou ránou? Někde bylo napsáno, že tento syndrom zpravidla po 3 měsících ustoupí. Mohlo by snad pak zmizet i zranění. Jsem už dost zoufalá. Chci kojit, ale ráda bych to prožívala jako příjemnou záležitost. Díky za radu.


Odpověď: Laďko, dobrý večer, při nehojící se prasklině je vždy nutné pojmout podezření, že jde o kvasinkovou infekci. Normální ragáda se zahojí do týdne. Upřímně Vás obdivuji, že už tak dlouho máte rozpraskané prso a stále z něj kojíte. Měla jste se ozvat dříve. Určitě bych tedy zkusila léčbu na kvasinky, takže nejdříve můžete zkusit genciánu a pak v tomto pořadí mastičky: Fungicidin, Purelan, Canesten, Imazol. Věřím, že něco z toho zabere. Prso omývejte vývarem ze šalvěje, zkuste nyní omezit sladká jídla. Potíže, které popisujete v posledním odstavci mohou být také způsobeny kvasinkovou infekcí. Přesto zkuste při těchto potížích prsa nahřát, mělo by se Vám ulevit. Doporučuji alespoń dočasné braní hořčíku a vápníku. Napište, jak se Vám daří, zda něco pomohlo.

Odpověď: Paní Mrázková, moc děkuji za doporučení. Jen ještě doplňující otázka. Jak dlouho bych vždy měla používat jeden přípravek, než případně zkusím další v pořadí? A musí se přípravky smívat před kojením? O genciáně a Canestenu jsem si tu už přečetla. Předpokládám, že u ostatních to bude stejné.
Také si teď říkám, že jsem to měla řešit dřív, ale ve všech příručkách prostě píší, že když to bolí, jde o špatnou techniku kojení. Což si teď už nemyslím. Ozvu se, jestli něco pomohlo.

Odpověď: Laďko, tak 3-4 dny zkoušet, pokud nezabere, zkusit jiný. Genciánu a Fungicidin není potřeba smývat, ostatní opatrně setřít ano.

Autor
-
ID otázky: 31822

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit