on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

První přisátí po porodu

Dotaz: Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jaká je optimální délka prvního přisátí dítěte po porodu. A jestli lze chvilku vyčkat, zda dítě chytne bradavku samo. U prvního syna mu byla bradavka doslova nacpána do pusinky ihned po přiložení a ráda bych u druhého dítěte trochu přirozenější přístup :)

Jinak gratuluji k zprovoznění stránek a doufám, že už budete mít klid. Držím palce.

Odpověď: Lado, dobrý den, děkuji, ale ještě nemáme vyhráno, stále nejsou stránky úplně v pořádku, např. mi nyní zmizla statistika, kde už bylo milion navštěvníků. :-)
Délka prvního přisátí záleží jen a pouze na dítěti. Dítěti není vhodné prso nutit, dítě po porodu potřebuje různě dlouho adaptaci a samo začne vykazovat známky chuti jít k prsu. Začne otevírat pusinku, hledat, vyplazovat jazýček - to je teprve vhodný okamžik ho přiložit. Někdy toto nastává 5 minut po porodu, jindy až hodinu. Vnímejte potřeby svého dítěte a nenechte ho k prsu nacpat násilím, ono samo dá najevo, kdy už je připraveno. Rovněž tak ta délka záleží na něm. Některé děti jsou přisáté 5 minut a pak usnou, jiné se snaží sát i dvě hodiny. Pokud to půjde (a ono to půjde, pokud budete Vy i dítě v pořádku a prostě budete na tom trvat), nechte tomu co nejpřirozenější průběh, to je ten nejlepší start nejen pro kojení, ale hlavně do života - žádné násilí, nucení a odloučení hned během prvních chvilek. Hodně štěstí!

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit