on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak dál s příkrmy, když 8 měsíční holčička zhubla?

Dotaz: Dobrý den Jiřinko.

Prosím o radu. Mám dceru,je jí právě 8 měsíců. Do 6,5 měsíce plně kojená. Příkrmy tedy až od 6,5M z důvodu ohrožení alergií, já sama nesmím kravské mléko (dcerka měla ve stolici zelenavé hleny a občas i 2-3 nitky světlé krve), ale další ml. výr. jako např. jogurty mohu. Zdálo se mi, že jí dobře, ale najednou mi během týdne zhubla o 90g (vážím 1x týdně vždy ve stejnou dobu). PV 3320g a 50cm, nyní 8500g a 73cm.
Nyní tedy nevím, jak dále pokračovat s výživou, zda přidat UM nebo zvýšit dávku příkrmů nebo budit v noci na kojení nebo zavést další příkrm? Tak zatím aspoň zkouším v rámci dopolední svačinky banán, protože má vyšší kalorickou hodnotu než jablko.
V současné době to u nás vypadá takto:
4.30 kojení
7.30 kojení
10h ovoce (dušené domácí, nedávám přesnídávky), asi 100-120g, myslím, že by snědla i více, dokojení už nyní ve 3.týdnu zavádění odmítá
13h maso-zelenina - obvykle tak 180-200g
16h kojení
19h kojení
Tento režim máme 3.týden,dosud s přibíráním nebyl problém. Stoličku má normální, žádný průjem.
Navíc jsem právě dostala menstruaci (potřetí, dost silná) a mám pocit,že mléka je méně a každopádně se hůře spouští a dcerka nemá trpělivost dostatečně dlouho spuštění stimulovat, takže teď to s tím kojením není nijak slavné. Mám sáhnout do zásob a zkusit dodat zmražené MM? Jako první opatření jsem zkusila dcerku budit na kojení ještě kolem 22hod. a to pije pěkně. Je to v pořádku, nevadí, že ji ruším ze spánku, nestane se z toho zlozvyk? Přes den ji teď ke kojení navíc asi nepřemluvím.
Aby toho nebylo málo, tak mě už několikrát při kojení kousla, já jsme ji okřikla a to ani mě ani jí na klidu příliš nepřidává.
Je možné, že by se dítě v tomto věku chtělo odstavit?
Dále se chci zeptat, jak pokračovat s příkrmy. Chtěla jsem dát jogurt, ale když jsem se ptala dr., tak řekla až kolem roku. Mohu podle vás zkusit? Jak by se projevila alergická reakce? Když jsem se zeptala na kaši,tak řekla, že pokud se dcera v noci nebudí, není třeba dávat. Mám prý pokračovat s těmi 2 příkrmy. A další poradnu máme až za 2 měsíce! Přece nemůžu do 10 měsíců dávat jen 2 příkrmy? Nebo ano?
Můžete mi, prosím, poradit? Nejvíce mě trápí ten úbytek váhy.

4M-6,70
5M-7,48
6M-7,91
7M-8,32
8M-8,50

Děkuji a přeji krásný jarní den.

Odpověď: Zuzko, dobrý večer, já myslím, že se zcela zbytečně stresujete. Vaše dcerka prospívá naprosto krásně a opravdu nyní stačí vážit 1x za měsíc či dva. Prostě děti přibývají skokově a je normální, že někdy měsíc stagnují nebo zhubnou a pak třeba zase půl kila přiberou. Takto časté kojení nemá v tomto věku vůbec žádné opodstatnění. Jídelníček má dcerka hezký. Přidat 3. příkrm v podobě kaše můžete, pokud uplynou 3-4 týdny po započetí zavádění 2. příkrmu, tak směle do dalšího. Ten jogurt bych zkusila jako 4. příkrm tak okolo 10. měsíce. V noci bych dcerku určitě nebudila, buďte ráda, že spí. :-) Dejte večer kaši a ještě před spaním nakojte. Toho ovoce už můžete klidně také dávat více, i k 200 g se můžete dostat. Nezapomeňte také na tekutiny, léto se blíží, tak ať jste připraveni.
A zkuste si prostě jen užívat zdravou, krásnou dcerku, já žádný problém u Vás ani u dcerky nevidím.

Odpověď: Dobrý den,možná vás trochu uklidním, mám stejně starého syna.Taky od 6,5m přikrmujeme.Mezi 6. a 8.m přibral jen 100g, tak jsem začala dávat kaši večer (80ml), po 14dnech dopoledne i jogurt (cca 80ml) a včera jsem byla na převážení a přibral 450g za těch 14 dní!!! Takže přibírá hodně skokově, dr říkala, že to prostě vyběhal (začal lézt po čtyřech v 7m).Teď tedy máme 8050g a 73cm. Kaši bych začala dávat, jogurt se myslím může od 8m, malý ho snáší dobře, ale má teď hodně objemnou stoličku. Uvidíte, co Vám poradí p.Jiřinka. Hezký den

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit