on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení z jednoho a dvou prsou a technika přisátí a sání

Dotaz: Dobrý den,

potřebovala bych se spíš ujistit, jestli je vše jak má být, nebo ne. Mám za týden tříměsíčního chlapečka, přibývá na váze dobře, porodní váha byla 3,4kg, teď máme z tohoto týdne váhu 6,05 kg. Je to jen takový velký blinka, ale zdá se, že se situace zlepšuje.

Spíš jde o to, že se mi vždy cca dva dny nalévají prsa, tehdy stačí malému kojení z jednoho prsu. Pak se asi tvorba mléka sníží, malému jedno prso přestane stačit, kroutí se na konci kojení, pouští prso, a zase se přisává, a navíc mi tak tiskne bradavku, že to bolí. Při zvednutí na odříhnutí fňuká a dožaduje se nášupu. takže dostane druhé prso. Pak je spokojený. Pak musím tak cca pět dní kojit z obou prsou, načež se mi zase začnou nálévat, a tak pořád dokola. Tenhle kolotoč praktikujeme už tak měsíc. Osobně mi víc vyhovuje, když kojím jen z jednoho prsu, protože si mezitím ta druhá bradavka stihne "oddychnout" od kojencova nájezdu. Jenže to prostě dlouhodobě nefunguje. Říkáte, že v téhle době se mléko tvoří až při sátí mimina, ale pídě vypije prso a pak buď nemá trpělivost, nebo mu to nejde, a nebo to nejde mě.

Od začátku jsme měli s kojením problémy. Mám ploché bradavky s poměrně malým dvorcem, takže vybojovat vůbec to, abychom mohli kojit, bylo téměř nad moje síly. V porodnici jsem to mockrát obrečela. Navíc se mi mléko spouštělo takovým fofrem, že se chudák prcek zalykal, zakuckával a lapal po dechu.Ale nakonec jsme s malým přišli na nějaký způsob, kdy on dokázal sát, a moje prsa to ustála.

Taky si myslím, že nemáme správnou techniku přisátí, protože rozhodně nesplňujeme několik bodů, které se v brožurkách uvádějí:
- tak například nikdy jsme neměli při kojení "oční kontakt", prostě ze začátku byl spavec spavá, a bumbal se zavřenýma očima, a teď sice pije s otevřenýma očima, ale kouká jaksi někam do blba na polštář.
- o tom, že by měl nosík přiložený k prsu, o tom se mi taky může zdát, protože jakmile se tak stane, kroutí se tak dlouho, až má pěknou mezírku pod nosem a může si hezky při pití funět.
- i popisovaný způsob nabízení prsa miminu se nám neosvědčil. Prostě pravidlo prsty pod prso a palec vysoko nad dvorec se nám nepodařilo realizovat. Zejména proto, že ze začátku bradavka prostě zalezla a malý se neměl k čemu přisát. A navíc mám prsa tak malá, že na podepření všemi čtyřmi prsty tam není místo.

No jo, tak co s tím...?

Odpověď: Reni, dobrý den, u Vás je vše v naprostém pořádku. To kojení z jednoho nebo ze dvou prsou vůbec neřešte, nabídněte synkovi tak, jak sám potřebuje, jak si sám řekne. Děláte to zcela správně. Prsa se už vůbec nalévat nemusí, neznačí to nedostatek mléka, je to přirozený proces, kdy už utichá vliv poporodních hormonů. Prckovi to asi hůře teče, tak se trošku zlobí. Ale důležité je, že si pěkně poradíte.
Co se týče té techniky kojení:
- oční kontakt není při kojení nijak důležitý ani zásadní, toto ani při osobních konzultacích nikdy nekontroluji, protože u 70% dětí by bylo kojení vlastně špatně. :-) Vůbec to neřešte.
- nosík se prsu dotýkat vůbec nemusí, říká se tomu asymetrické přisátí a je to jedna ze správných technik. Důležité je, aby dítě nebylo příliš v záklonu a aby mělo hluboko do prsu zabořenou bradičku - odtamtud totiž vychází celá síla sání, dítě pomocí brady a jazyka vytlačuje mléko z prsu.
- to taky neřešte, pokud nemáte poškozené bradavky a dítě hezky přibývá (což přibývá krásně), tak je toto detail, který se nemusí 100% dodržovat. U žen, které mají menší prsa se dokonce nemusí prso přidržovat vůbec a taky je to dobře. :-) Jinak ale u maminek, které mají poškozené bradavky nebo dítě hůře prospívá je technika přisátí a držení prsu první, co kontroluji, protože i drobné chybky dokáží nadělat paseku, výrazně ovlivňují pozici dítěte u prsu a sání pak nemusí být účinné nebo dítě může zraňovat určitá místa na bradavce (podle umístění prasklin jde docela dobře vystopovat, co v technice kojení může být špatně).
Prostě i správná technika kojení má docela velkou variabilitu, ale musí to být posouzeno individuálně. Co u jednoho nedělá žádné problémy, tak u jiného může být problém, nelze tedy zevšeobecňovat.

Odpověď: Renčo...,mám stejně starého syna a dalo by se říci že naprosto stejné problémy,krom vpáčených bradavek,jsem zvědavá na odpověď Jiřinky.Jinak držím palce at se kojení daří co nejdéle,u nás je to také od začátku boj ale držíme se. Eva

Odpověď: No, používáme při kojení zejména a téměř výlučně takovou malou modifikaci vaší "polohy v polosedě"

Odpověď: Hezký den, jen k té technice, oční kontakt jsem u svého 5měs syna taky nedocílila, pokud tak bylo, tak mi trhal bradavku a pouštěl se, takže se dívá někam za moje záda. Nosík taky má daleko od prsu, ale oběma nám to tak vyhovuje a naučili jsme se to takto, takže to neřeším a kojíme v klidu. Myslím si, že si to každý přizpůsobí. Přeji hodně štěstí.

Autor
-
ID otázky: 31662

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit