on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Můj pobyt v nemocnici-kojené dítě (11 měsíců)

Dotaz: Dobrý den, Jiřinko,již jste mi jednou poradila, tak se na Vás obracím znovu. Mám 10 měsíční dceru,kterou stále ještě kojím. Přes den 4-5x v noci 2-3x.V lednu mě čeká operace, mimo domov budu cca 5 dní.Zajímalo by mě, zda se mohu já i dítě za těch 5 dní odstavit? Dcera vůbec neumí pít z lahvičky (od kojení jsme přešly hned k hrníčku).Mám v nemocnici odstříkávat? (tam zase bude problém se sterilizací odstříkávačky)...Ještě nemám v plánu přestat kojit.
Ještě jeden dotaz. Díky Vaším radám a mustru uspávání jsme naučili dcerku spát v postýlce, ale bohužel, 1x za 2 měsíce jezdíme k příbuzným, kde přespáváme. Dcera je v cizím prostředí,v noci pláče a já (aby neprobula celý dům),si ji vezmu k sobě do postele. Po příjezdu domů dcera nechce spát sama v postýlce. Určitě jí tím pleteme hlavu, ale jak ji máme navyknout spát samotnou?
Prosím o radu a také chci požádat o zaslání souboru o uspávání dětí na můj mail.
Mnohokrát děkuji za Vaši práci a přeji hezké svátky

Odpověď: Dobrý den, při 5 denním pobytu v nemocnici se dá laktace udržet a dítě se odstavovat nemusí. Dcerka může dostávat dočasně UM z hrníčku, případně může být 2-3x denně nakojena, pokud Vám ji někdo do nemocnice bude vozit. Můžete pro ní také nějaké mléko odsávat. To odsávání je samozřejmě pro udržení laktace nutné, alespoň 4-5x během 24 hodin, pokud jste kojila i v noci, tak tedy 1x odsajte i v noci. Počítejte s tím, že se laktace sníží, ale když se bude dcerka po VAšem návratu snažit, tak bude mlíčka zase dost. Odsávačku už nemusíte v tomto věku sterilizovat, stačí prolévat např. horkou vodou z rychlovarné konvice. Mléko by Vám snad do lednice schovat mohli, pokud bude dost zima, tak může být i za oknem (pozor na sluníčko).
Co se týče toho spaní u příbuzných, tak Vy musíte najít cestu, jak to tam pro dcerku udělat tak bezpečné a klidné, aby se tam cítila dobře a nemusela spát s Váma a Vy ji nemuseli znovu přeučovat. S tím Vám já neporadím. Ale vezměte ji třeba cestovní postýlku, její deky, povlečení, plyšáčka, vše, co důvěrně zná.
Přeji Vám po operaci rychlou rekonvalescenci a nyní krásné Vánoce.

Odpověď: Děkuji za Vaši radu. Snad to nějak zvládneme. Ještě bych se chtěla zeptat, zda je možné dávat dceři již v tomto věku Pribiňáky a Bobíky(třeba i kakaové). Mám dojem, že se ji klasické bílé jogurty a Holandie přejedly.

Odpověď: Ne, minimálně do roku nejsou svým složením pro dítě vhodné, kakaové osobně nedávám do 3 let. Ale můžete dát do bílého jogurtu ovoce či ovocnou přesnidávku, po roce věku i ovocné jogurty.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit