on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Akú obilninovú kašu na začiatok

Dotaz: opäť som si raz prišla po Vaše cenné rady, Jiřinko:-) Mám 9 mesačnú dcérku a na vašu predošlú radu jej zavádzam lepok. Avšak hľadala som vhodné kaše, nemliečne, ale nič som nenašla okrem Hami 8 zrnnú Bifidus, na ktorej je napísané, že na začiatok doporučujú kašu, ktorá obsahuje len 1-2 obilniny...tak neviem...

1) poradíte mi prosím vhodnú obilninovú kašu na začiatok? (najlepšie asi nemliečnu) Môžem jej dať aj kašu, ktorá obsahuje UM? t.j. mliečnu? Musí sa vždy nemliečna zarobiť s mliekom? alebo môžem aj s vodou? Kojím pomerne často, v noci aj cez deň...a aby som nezabudla, UM už maličká mala, keďže sme si ho "doniesli" z pôrodnice tak prých 5 týždňov sme prikrmovali a kojila som cez suplementor a vďaka Vám sme prešli na plné kojenie:-)
Môžem už aj piškóty?
Aké sú najvhodnejšie detské keksíky? Je viacero výrobcov, ale v každom sa mi niečo nepozdáva...máte prosím Vás nejakú overenú značku, ktorú by som jej mohla dávať?

2) tiež by som sa chcela spýtať, ši je vhodný jogurt activia...totiž holandia sa asi na SK nedá kúpiť:-(

a ešte Vás chcem veľmi pekne poprosiť o zhodnotenie jedálnička, či je v poriadku, alebo niečo pridať/ubrať:

nadránom kojenie, ráno kojenie, doobeda ovocná výživa (100g), potom zvyčajne obed (niekedy kojenie ešte pred obedom - na obed cca 100-120g zelenina+mäso s ryžou, bramborem, cestovinou, za obedom kojenie (nie vždy), ďalšie kojenie, olovrant ovocná výživa (cca 80g), kojenie, kaša (cca 100g) (zatiaľ nedávam každý deň a len nemliečnu jablkovú s vodou), kojenie na dobrú noc a potom ešte kojenie aj v noci, keďže spí pri mne a niekedy si "cucne" aj 5-6 krát...

chcem začať pridávať jogurt a obilniny, len hľadám tie vhodné bez zbytočných "umelín" a preto Vás prosíííím veľmi pekne o radu.

prospieva dobre PV 3570, 5.12. mala 9m a váži cca 10,5 kg (poslednú poradňu sme mali začiatkom októbra a to mala 9700g). Viem, že toho kojenia je veľa, ale ona má ten prsník taký "ukľudňovák" cez deň aj v noci:-) Ak je to zlé, prosím povedzte mi to a poradte čo s tým:-)

cez deň jej dávam aj vodu, vypije toľko koľko jej dám, tú má veľmi rada...cca 200ml priebežne počas dňa.

JIřinka ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu radu a prajem Vám krásne prežitie vianočných sviatkov a prepáčte mi tak dlhý príspevok.

Soňa

Odpověď: Soni, dobrý večer, Vy píšete tak mile, že bych se nemohla zlobit ani za dvojnásobný příspěvek. :-)
Kojíte velmi často, to je pravda, za to by se nemusel stydět ani novorozenec. :-) Ale pokud Vám to takto oběma vyhovuje, tak není co řešit. Řešte to, až budete mít pocit, že by to bylo vhodné. Ale příkrmy jsou taková vhodná příležitost, jak to množství kojení snížit a trošku se od dítěte odpoutat a vyrazit si zase třeba mezi lidi. :-) Jinak má jídelníček dcerka velmi dobrý, klidně může mít ty jednotlivé dávky i větší, ale ona prospívá skvěle, mléko asi máte výborné. :-)
Nevím, jaký máte výběr kaší na Slovensku, ale zde se dají vybrat i nemléčné kaše, třeba doma mám Sunarku pšeničnou s ovocem, kukuřično-rýžovou, dále bio Hipp rýžový a existují i další nemléčné kaše, myslím, že Sunarka má i ovesnou nemléčnou kaši, také rýžovou, firma Alnatura (u nás k dostání v DM drogeriích) má také myslím 2 nebo 3 nemléčné kaše. Případně můžete koupit ve zdravé výživě různé směsi na kaše, které si pak sama připravíte, nejlépe samozřejmě do mléka, ať už Um nebo MM a můžete přidat třeba kousek másla, ovoce atd. Nemléčné kaše jsou chuťově lepší v mléce, jinak je to jen voda s moukou. :-) Mléčné kaše je také možné zkusit, ale opatrně a sledovat reakce. Pro začátek je vhodná třeba rýžová od Nutrilonu nebo od Hippu či Babia rýžové kaše, které jsou v bio kvalitě.
U keksíků je to stejné. Piškoty dávat nemusíte, můžete si v prodejnách zdravé výživy vybrat různé kukuřičné křupky, zdravé piškoty a jiné křupání, mají obvykle dost velký výběr. Rovněž výborné těstovinky lze v těchto prodejnách koupit.
Jogurt Activia je vhodný, pokud nebude doslazovaný.

Odpověď: Ďakujem Jiřinko:-) hneď ráno som rýchlo zapla comp a nedočkavo čakala na odpoveď:-) naozaj Vám tisíc krát ďakujem!

Doma mám Sunarku nemliečnu pšeničnú, ale je tam okrem iného ovocia aj pomaranč...to nevadí?, keď citrusy by sa mali až od roka? A ešte som chcela...mám tie kaše striedať napr. rýžovú, jablkovú, pšeničnú, kukuričnú...? Myslela som, že po zavedený lepku sú už lepšie obilninvé, kde je lepok a že rýžová (teda tie bezlepkové) sú len na začiatok...tak neviem. A tú Osmizrnnú bifidus od Hami môžem?
Dnes idem na veľký nákup a budeme variť na večeru kašičky:-) Krásny deň! Soňa

Odpověď: Soni, tak ten pomeranč bych raději ještě nedávala, já se tak podrobně na složení nedívala, protože syn už má 17,5 měsíce. :-) Samozřejmě, že kaše můžete libovolně střídat, vždyť ani nám by každý den nechutnala stejná večeře. :-) S osmizrnnou kaší bych také počkala spíše kolem toho ročku.

Autor
-
Podávání kaší
13. 12. 2008 19:06:40
ID otázky: 31647

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit