on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Boj - dcerka má potíže s kousky ve stravě

Dotaz: Dobrý den,psala jsem i na email,tady se ale uvolnilomísto,tak svůj dotaz překopíruji.

Dobrý den,paní Jiřinko.Žádám vás úpěnlivě o radu,už se v tom plácám...
Přečetla jsem si vše o příkrmech a kojení,ale nevím sistále rady.
Dcera Alenka má nyní asi 8400g a 73 cm,17.prosince oslaví 9 měsíců.PV 3 kg a 47 cm.
Problémy:
- nevím,zda mám počítat,zda je dcera v 9. nebo 10.měsíci
- nechce mi jíst kousky,ale VŮBEC,kupuji příkrmy (domácí odmítá) a ty od 6.měsíce mi "blinká",nechce prostě ani kousek...jednou jsemjí omylem v banánu dala větší kousek a dusila se mi...vůbec nic,pokud to není úplně na kašičku,nechce
- asi dělám chybu i u jídla:zatím to je:ráno a dopoledne kojení,na oběd asi 180g masozeleninového příkrmu (pořád dokola jehněčí,kuřecí,krůtí a králičí od 4.měsíce),kojení,jogurt nebo přesnídávka a popř.dokojení a před spaním a jednou v noci kojení...měla bych tam už zařadit kaši?
- dnes začala Alenka kojení odmítat,popř.se nakojí jen z jednoho prsa a do druhého mě kousne,protože už nechce,nemám jí ještě něco dát?
- pití odmítá,sice někdy večer pije vodu s trochou hotové šťávy myslím od Hami,ale opravdu jen tak 50-100ml.A to je úspěch.

Opravdu žádám o radu,už nevím,co s tím,kde dělám chybu,trápí mě,že nechce ty kousky...že teď nechce to kojení (ale zase vím,že jí rostou další zoubky).Jinak spala od 8 večer do půl 7 ráno.

Já se v tom plácám už od začátku,myslela jsem si,že jsem připravená,ale každý den mě přesvědčuje o opaku.
Prosím moc o odpověď,já vím,že to zní jako klišé,ale opravdu si toho,jak nám pomáháte,MOC vážím.
Děkuji a přeji pěkný den a krásné Vánoce! Jitka

Odpověď: Jitko, dobrý večer, já už nemám co dodat, protože maminky níže Vás naprosto úžasně podpořily, jsem opravdu nadšená! Lépe bych to neřekla. Mají pravdu v tom, že na mateřství nebudete nikdy dost připravená a každé dítě je jiné. Můj mladší syn je naprostá raketa, hyperaktivní, u ničeho nevydrží, všude leze, samá modřina, 6 zubů ve skoro 1,5 letech, do 13 měsíců ani jeden zub a kousal už od malička naprosto vše bez potíží. Starší syn, zubů jako žralok se ještě ve 3 letech byl schopen zadusit jakýmkoliv kouskem potravy. A teď v 5 letech už jí krásně. :-)
Prostě zkoušejte nabízet a až přijde ten správný čas, tak dcerka kousky přijme. Hodně budete dcerku motivovat tím, že budete mít na svém vlastním talíři připravené různé vhodné kousky (ať už měkké zeleniny, těstoviny, kousky brambor, měkkého ovoce, pečiva apod.) a věřte, že časem dcerka bude chtít a bude ráda ochutnávat. Naučily se to všechny děti, zvládne to i dcerka. Dříve, či později. A zoubky s tím opravdu nesouvisí, to je prostě individuální šikovnost, každé dítě umí něco jiného (např. starší syn neuměl ještě ve 4 letech smrkat, mladší se to naučil perfektně v 16 měsících! Starší je trpělivý, hravý, ale je to takové kopýtko, není moc pohybově zdatný, mladší nevydrží u ničeho, ale zato je velmi pohybově šikovný - je schopen vylézt i na skříň...).
Kašičku klidně zkuste.
Když budete v klidu a pohodě, mlíčko poteče dobře a dcerka bude mít menší důvod prso odmítat. Nenechte se vystresovat, buďte v klidu a trpělivě přikládejte.
Na tekutinách pracujte trpělivě, stále nabízejte.
Přeji Vám krásné Vánoce a užívejte si dcerušky, tak jako ona si užívá té nejlepší mamky na světě.

Odpověď: Milá Jitko,
mám druhé dítě-holčičiku. Když jsem ji čekala, tak jsem si říkala, že to bude paráda, že vlastně všechno znám a ejhle. Od jejich dvou měsíců co 4 týdny minimálně týdení bojkot kojení, po zavedení příkrmů bylo období kdy bylo vše O.K. a zase období, kdy jsem do ní skoro nic nedostala. Nyní má skoro 14 měsíců a s jídlem bojujem pořád. Jakmile se v něčem objeví kousky tak jsou dvě varianty buď vše vyblinka a nebo odmítne jíst. Navíc je alergik na KM a řekla bych, že i dost vybíravá. Jen tak ji něco nechutná. Takže připraven není nikdo nikdy. Tak jsem Vám jen chtěla napsat, že v tom nejste sama. Já mám někdy pocit, že po mateřské poputuju přímo do blázince (možná i dřív), ale v koutku duše věřím, že někdy musí nastat ten zlom a vše bude v pohodě. Tak se držte, já se taky snažím držet, ono nic jiného nám nezbývá.

Odpověď: Jitko,nebojte to bude dobrý.Malá roste krásně určitě neděláte nic špatně.Můj syn v devátém měsíci bojkotoval úplně všechno jídlo i pití.Trvalo mu to asi týden.Holt si musíme zvyknout ,že nám rostou osobnosti.Pokud máte pocit ,že nejste připravená ,tak to není nic nenormálního dítě totiž dokáže zamotat hlavu v každým věku, takže si zviklejte bude hůř (třeba puberta).Určitě vše zvládnete na jedničku ono totiž každým tím problémem člověk dospěje a až budete mít víc dětí zjistíte ,že když zrovna Vaše dítko nedělá co má ,Tak se vlastně vůbec nic neděje.Opravdu neřešte to tolik,když nechce kousky polykat tak nevadí zkoušejte to ,ale nelamte to přes koleno hol ještě nenadešel ten správný čas.Určitě je na spoustu jiných věcí šikovnější.Z toho co jsem četla mě nepřijde, že jste připravená, ale že máte jen strach z toho že to je špatně.Můžu Vás ubezpečit ,že je vše v nejlepším pořádku a že to co Vy prožíváte prožívají všechny mamky světa.Na to hlavní nezapomínejte :vždyť jen ta Vaše kočička je pro vás ten nejdokonalejší tvoreček na světě tak o tom nepochybujte.

Odpověď: Dobrý večer, jak píší maminky níže, mimi si určitě zvykne. Já mám syna jen o den mladšího než Vy Alenku a jsme na tom NAPROSTO stejně.Nesní nic co není umixované,dnes jsem mu po obědě dala namačkanou uvařenou pidilžičku mrkve a šel ven celý oběd.Takže jsem dneškem skončila s experimenty a dám opět mixované.Banán malý taky nesnáší, on je dost lepivý a také ho dáví.S tím kojením...mám pocit, že píšete Vy o tom co se děje u mě doma..Pokud kojím v noci tak si vezme.ale přes den vůbec,lahev odmítá, tak dávám lžičkou, ale to už poznal, že je to mléko a taky nechce a pokud ho tím štvu dlouho tak se klidně vyzvrací.Věřte, že nejste sama a připraveny nejme ani jedna znás, vždy něco překvapí.Jste nejlepší maminka pro svou Alenku a tak to berte.Věřte, že násnebudou "trápit" ty naši prckové věčně.Držím palce a hezké vánoce s dcerkou.Zuzka

Odpověď: Jitko,nebojte já mam dcerku,která do dvou let ,až na mléko nepolkla vůbec nic.Prošli jsme úplně všemi vyšetřeními a vše bylo v pořádku jen měla hodně citliví dávicí reflex.Po druhém roce to začalo ustupovat.teď má 11.roků někdy mám poct, že rohlík ukousne a zrovna polkne.
Nebojte určitě to zvládnete hlavně se uklidněte ,ať tu nervozitu nepřenášíte na malou ,může z vás cítit nejistotu.Ono to ani nesvědčí spouštěcímu reflexu to bude asi důvod bojkotu.Já mám teď rok a půl starého syna ,který taky hůře polyká a vůbec si setím nedělám hlavu prostě mu v klidu nabízím stejně jako Helča.Teď už vím že se nic neděje, že syn potřebuje jen víc času.Je to Ditě ne příručka určitě je na něco jiného zase šikovnější.


Odpověď: Dobrý den Jitko, nezoufejte, jsme na tom úplně stejně, jen s tím rozdílem, že naší Lůce bude 10 měsíců (26.12.). Kousky jsem zase tuhle vyzkoušela, ale všechno šlo ven, tak jí s tim nebudu trápit. A to banán ke svačině má v ruce a "okusuje" sama, to jí baví, ale oběd prostě nejde. To jí radši budu dávat ty úplně dohladka rozmixované příkrmy, jsem ráda že jí chutnají, s váhou na tom zdaleka není tak dobře jako Vaše Alenka. Jo a zoubek ještě nemá žádný, tak asi počkám na zuby :-) S kojením jsme bojovaly před 14 dny, nechtěla prso ani vidět, tak jsem odsávala a měla lahev, ale už jí to naštěstí přešlo a zase kojíme, trvalo to asi týden. A z obou prsou také vždy nechce, prostě to nechávám na ní, protože s tím stejně nic neudělám! Jinak pije přes den ještě čajík, maximum bylo 140 ml, ale spíš je to míň. Tak se držte, nejste v tom sama, je nás víc ;-))

Odpověď: Dobrý den, chci Vám jenom napsat Jitko, že teda absolutně v tom nejste sama, jsem taky prvorodička, a to samé jsme zažívali přesně před rokem. Malému bylo 23.12.2007 9 měsíců, takže úplně stejně jako vy dnes. Taky jsem se v tom plácala, ale opravdu se nebojte, zvládnete to určitě. Teď je malému 1 rok a 9 měsíců, zvládli jsme příkrmy i s tím, že Davídek hrozně blinkal. Jak tam píšete, že nejste připravená, to myslíte jako na to být matkou???? No tak to buďte v úplném klidu, protože to není nikdo. Ale opravdu Vás ujišťuju, že se to poddá.Držím palce, nejste v tom sama. Pavča

Odpověď: Dobrý den ,Jitko.Nevím jestli vám to pomůže ,ale můj syn na to byl úplně stejně .Do roka mě nepolkl nic, co by nebylo rozmixované.Po roce si oblíbil kus kus,postupně jsem v příkrmu zvyšovala množství, až to bylo v pohodě ,Začala jsem dávat o trošku větší(zase postupně) kousky formou těstovin oni totiž krásně kloužou do krku.Tamhle postupem jsme se propracovali, až do dneška.Syn má patnáct měsíců a spolkne téměř všechno.Prostě dcerce nabízejte ,ale nenuťte .Ty kousky zvyšujte postupně není problém stravu na mixovat a do ní přidat trošku větší kousíčky, ono se to časem poddá nebojte,hlavně klid.Všichni se to dřív nebo později naučí.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit