on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Problém s váhou a přijímáním potravy

Dotaz: Dobrý den, moc děkuju za tyto užitečné stránky. Obracela jsem se na vás cca před půl rokem, když jsem začínala dokrmovat svého ne příliš dobře prospívajícího syna. Po zavedení příkrmů malé váhové přírůstky pokračovaly, protože nebyl a doposavad není velký jedlík. V roce měl 8,45 kg a nyní ve 13 měsících stejnou váhu na 76 cm výšky. Synův jídelníček vypadá následovně: ráno cca v 6 hod kojení, v 8 hod 170 ml UM, v 10 hod rozmačkaný banán nebo 150 g ovocné přesnídávky, v poledne max. 200 g masozeleninového příkrmu, 15 hod 170 ml UM, 17 hod jogurt, 19 hod max. 120 - 150 ml kaše pak kojení. v Průběhu dne ještě 1 kojení. Syn ze začátku podávání příkrmů neměl větší problémy, ale asi v 8 měsíci začal jídlo zvracet a to tak, že se najedl a najednou při dalším soustu jídlo vyzvracel.Vypozorovala jsem ale, že když jsem ho, stačila něčím rychle zaujmout, když jsem viděla, že se začíná zvracet, tak se nepozvracel. Takže u každého jídla mám hromadu hraček,pro případ, že by to zase přišlo. Vím, že to tak nedělám správně, ale snažím se, aby to minimum, co sní v něm zůstalo. Každé jídlo pro mě ovšem stává docela stresující záležitostí. Může to být ze strany syna nějaký psychický blok nebo jen prostě když už má jídla dost, tak to dává takto najevo? (Nejlépe mu svou jemnou konzistencí vyhovují kupované masozeleninové příkrmy(kupuju v DM Alnatury). Dříve jsem mu vařila, ale to zvracel také. Nevadí, že jí masozeleninové příkrmy jen kupované?) S tímto souvisí ještě další problém a to že, že naprosto odmítá jakékoli kousky ve stravě. Jakmile ucítí v pusince třeba jen půl zrnka rýže, ihned začíná opět zvracet. Zkoušela jsem mu velmi, velmi pozvolna dávat na kousání kukuřičné křupky nebo dětskou sušenku, ale opět se stejným výsledkem. Mám to zkoušet dál i za cenu toho, že se pozvrací? Takto totiž u mixované stravy zůstaneme asi navěky. A poslední problém má syn s častou a řídkou stolicí. U paní doktorky všechna vyšetření (výtěr, odběry krve o moči) dopadly dobře - jen dáváme 1x denně Aktiferrin, kvůli mírně snížené hladině železa v krvi. Stolici má někdy až 6-7 denně, řidší , někdy s jakýmisi zelenohnědými nitkami nebo kousky připomínající svou konzistencí gel. Dávám Hylak , na čas se to upraví, ale pak se průjem objeví opět.Nutno podotknout, že se mu už asi 2 měsíce prořezávají horní zoubky, tak nevím, jestli to s tím nesouvisí, ale vzhledem k jeho nízké hmotnosti mi jeho průjrm připadá jako podstatný problém. Moc děkuju za vaši odpověď na můj obsáhlejší a doufám, že ne moc zmatený dotaz. Magda

Odpověď: dobrý den, mám podobný problém se zvracením, ta vím jak vám je. malý jedl krásně a po zavedení kaše začalo zvracení,hned jak dojedl tak to celé vyhodil, teď jen večer vidí lžičku tak začíná náš boj.někdy vyhraju já někdy syn, ale vyšetření je jistě na místě.

Odpověď: Magdi, dobrý den, obávám se, že synkovy potíže přesahují rámec toho, s čím Vám mohu poradit, tohle by chtělo komplexní vyšetření trávícího traktu, mne se to nelíbí....Váš syn toho sní dost a pokud toto množství jí obvykle, tak by měl prospívat úplně jinak...
Ta stolička vzhledem k zavedeným příkrmům není v pořádku, opravdu bych asi požadovala důkladnější vyšetření trávícího traktu, možná není v pořádku vstřebávání potravy, živin, trávení, je možná nějaká alergie na potraviny. Pokud nic neprokázaly běžné odběry krve, moči a stěry, tak by Vás měla lékařka poslat na vyšší pracoviště. Samozřejmě, že Vás nechci nijak strašit, třeba je vše v pořádku, ale prostě se mi nelíbí to zvracení, ta stolička ani to slabé prospívání vzhledem k tomu, co syn sní.
Ty kousky nemá smysl nutit, spíše jen nabízet, ať synek zkouší sám třeba z Vašeho talíře, prostě ať tomu přijde na chuť sám. DOmácí zeleninku zkoušejte míchat do kupované.
Moc Vám držím pěsti a ozvěte se, jak se Vám s prckem daří.

Odpověď: Dobrý den, omlouvám se, že tady připisuji svůj podobný dotaz. Můj syn (13měsíců), měl v roce 8,9kg a 75cm (p.v.3,25 a 49cm, v 6.měsících 7,2kg). Lékařka zkonstatovala že je drobný, ale vzhledem k tomu, že mezi 4.-6.měsícem měl problémy s přibýváním, tak to zatím nebudeme řešit, i přes stále problémy s "bolením bříška". Stolici má 3x denně, často i s nestáveným jídlem, občas máme průjmy, které lékařka spojuje se růstem zubů. Jídelníček vypadá takto - cca v 8hod 120-180 UM + půlka chleba s lučinou, v 10hod 150g bílého jogurtu, 12hod 100ml polévky + 200g oběda, co nesní má v 15hod na svačinu, pak v 17hod 150g ovoce, v 19hod 200ml kaše a před spaním 120 UM. Přes den pak s ní venku rohlík, doma v mezičase křupky, piškoty. V noci až na to bolení bříška, které ho občas budí, spí. Podotýkám, že si dávám pozor co jí, ale ho nadýmá snad vše, a ty intervaly mezi jídly jsou malé, protože když to chci nějak natáhnout a jedno jídlo vypustit, tak stejně chodí a dělá ham, ham. Myslíte si, že by to mohlo signalizovat nějakou alergii, nebo problém se zaříváním? Děkuji, a ještě jednou se moc omlouvám, Vaše poradna je skvělá, a už mockrát mi pomohla, hlavně když malý nepřibýval.

Odpověď: Moni, syn je dobrý jedlík, baští moc hezky, to nesní ani můj starší, 5 letý syn. :-)) Měl by přibývat lépe...možná bych uvažovala, že může jít o nějakou alergii, zaměřila bych se na lepek, celiakii i jiné alergie. Protože pokud syn baští takto pěkně a pokud má ty stoličky docela objemné, tak to může signalizovat opravdu potíže např. s lepkem nebo s trávením jiné potraviny. Poradila bych se s alergologem. U dětí, které mají třeba celiakii se může takto plíživým pomalým prospíváním, častým kakáním projevovat, přestože dítě baští rozhodně dost.

Odpověď: Děkuji moc za rychlou odpoveď a za váš názor. Mě se to taky nezdá, lékařka si taky není úplně jistá, že je vše v pořádku, ale doporučila mi ještě půl roku vyčkat. Ale pokud budu chtít, tak nám doporučení na odborné vyšetření dá. Tak vám ještě jednou moc děkuji za váš názor a přeji hezký a co nejvíc pohodový předvánoční čas.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit