on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Špatné přisávání 16 denní dcery

Dotaz: Zdravím Vás, paní Jiřinko,
Mám doma 16 denní Marušku, PV 3950g, 52 cm – 9.11.,
při propuštění 13.11. – 3750g
18.11. – 3840g
25.11. – 4335g !!–to není překlep.
Máme velké potíže s přisátím k prsu. Přisává se někdy i 25 minut. Nepomáhá ani odsátí ani pití teplého nápoje. Mlíčko dobře teče, tam není problém. Před přiložením odsávám asi 20-30 ml z každého prsa. NEVADÍ, ŽE MARUŠKA NEBUDE MÍT PŘEDNÍ MLÍČKO?
Navštívila jsem laktační poradkyni – technika sání je už v pořádku, s přisáváním jen poradila trpělivost a zkoušet pořád dokola.
Odsáté mléko dávám – po vašem vzoru – staršímu synkovi. Doktorka se při tom zjištění jen „poťouchle“ usmívala. MYSLÍTE, ŽE MU TO MOJE MM JEŠTĚ NĚCO DÁ?

Kojím většinou 45 minut, to nepočítám tu dlouhou dobu potřebnou k přisátí.Nabízím obě prsa. Potom někdy vydrží i 3 hodinky, ale když nespí (třeba nespí i 4 až 5 hodin), tak to jí znovu přikládám i po půl hodině,max. po hodině. To znamená, že jí mám skoro pořád u prsu. Než ji znovu přiložím, snažím se ji nejprve jen pochovat, případně nabídnu můj prostředníček(myslím si, že je hodně savá). Teprve když ani to nepomáhá, dám ji znovu k prsu. NEMŮŽE TEN MŮJ PRST NARUŠIT TECHNIKU SÁNÍ TAK JAKO DUDLÍK? Dr. říká, ať jí dudlík klidně dám, že se nic nestane, protože sát už umí a já „budu mít od Marušky na chvíli konečně klid“. CO VY NA TO?
A JAK MŮŽU PRODLOUŽIT INTERVAL? Mám doma ještě 18 měs. chlapečka, který vyžaduje také moji pozornost. Manžel jezdí kamionem, je zase na celý měsíc pryč, takže mi nemá kdo pomoct. Davídka jsem nekojila, ale 10 měsíců krmila odsátým MM, tak bych ráda slyšela Vaše rady, co dělám dobře a co špatně.

Děkuji Vám za odpověď i Váš čas.
Dana


Odpověď: Dani, dobrý den, neděláte špatně nic. Holčička je malinká, má nárok na časté nepravidelné kojení, s tím se nedá nic dělat. Můžete samozřejmě to kojení pomalinku zkoušet oddalovat, ale nemusí se to podařit. Spíše jde o to, aby si dcerka nezvykala u prsu usínat. Pokud ale pěkně intenzivně saje, tak není důvod ji prso brát. Prstem jí sací techniku nezkazíte, dudlíkem ovšem můžete, ještě nemá to sání tak zažité a obzvlášť když má potíže s přísáváním, tak dudlík nedoporučuji, mohla by se také naučit otevírat málo pusinku. Až to bude zvládat dobře, tak samozřejmě proč ne.
Co se týče toho přisávání, tak se to upraví a opravdu to chce jen tu trpělivost a pevné nervy. Teď máte ještě nadbytek mléka, ale to se postupně během šestinedělí upraví, nebojte se. Děláte to správně, něco odstříkat, aby dvorec změkl, zkuste ještě vytáhnouta vytvarovat bradavku, aby se dcerce dobře chytala. Zkoušejte různé polohy, velmi dobrá na přisávání je poloha tanečníka. Dbejte na to, aby dcerka opravdu dokořán otevřela pusinku, než ji tam prso vložíte.
To odebírání části předního mléka je jen dočasné, tím se vůbec netrapte, navíc v tomto období ještě stále nemáte zralé mléko, které se na přední a zadní dělí, to až zhruba po 3 týdnech od porodu. Nyní máte přechodné mléko, které má po celou délku kojení zhruba podobné složení.
Staršímu synkovi děláte dobrou službu podáním toho MM, obsahuje cenné protilátky, máte to mnohem lepší než vitamínové sirupy.

Autor
-
ID otázky: 31631

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit