on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Tvorba mlieka a jeho zvýšenie pri predčasnom pôrode v 30tt

Dotaz: Dobrý deň prajem,
budem Vám veľmi vďačná, ak mi zodpoviete zopár otázok. Som mamička predčasne narodeného bábätka, /rodila som v 30tt súrnou sekciou/.
Nakoľko má dcérka 27 dní a konečne ju preložili z jisky na oddelenie predč.narodených detičiek, musím stále odsávať, aby som si udržala mliečko.
Denne spapá asi 80 ml zo stiekačky, sondičkou a 1x z fľašky. Mne sa darí odsať okolo 270 ml denne. Nie je to málo ?? Zvyšok mliečka samozrejme mrazím,
ale stále mám pocit, že sa tá tvorba nejako nezvyšuje... Preto som sa rozhodla zvýšiť počet odsávaní z 6 na 8 za 24 hodín..
A tu sú moje otázky:

1. Niekedy sa mi stáva, že mliečko veľmi nejde /odsajem možno 20 ml/ a po cca 15-20 minútach prázd. odsávania sa znovu spustí.. Je to zadné mlieko ??
Alebo skôr to novovytvorené ??? Na to jedno odsávanie zvyčajne odsajem 40 ml, niekedy viac, niekedy menej...
2. Akým spôsobom, by som mohla zvýšiť tvorbu mlieka ?? Len častejším odsávaním ??? Snažím sa dosť piť, jesť potraviny, ktoré podporujú tvorbu mlieka, užívam homeopatiká..
3. Zvyšujem počet odsávaní z 6 na 8 za 24 hodín, ako dlho to môže trvať, kým sa to ústáli ??
Ale už teraz vidím, že to pravdepodobne význam, lebo sa mi zvýšila produkcia o 30 ml za deň.
4. Môžem mať problém s množstvom mlieka aj kvôli tomu, že som predčasne rodila ??? Podotýkam, že nemávam vôbec hrče, ani bolestivé prsníky ako iné mamičky, ktoré majú majú deti narodené v riadnom termíne...
5. Predvčerom som začala odsávať o tomto čase: 1.00, 5.00, 8.00, 10.30, 13.00, 16.00, 19.00, 22.00. Je to zhruba každé 3 hodiny, každé 3 hodiny kŕmia v nemocnici aj našu dcérku. Myslíte si, že by bolo lepšie, ak by som odsávala každé 2 hodiny ?? Malo by to význam, príp. zvýšila by sa mi ešte viac produkcia mlieka ????

6. A posledná :-)...Ako dlho maximálne môžem odsávať...? Predtým som sa trápila aj 3/4 hodiny /aj za cenu odsávania naprázdno/, teraz som čas odsávania skrátila na max. 20 minút. Je to tak správne ??
Viem, že je to veľa otázok, ale dúfam že si nájdete čas aj pre mňa, strašne rada by som mala pre naše vytúžené dieťatko dostatok mlieka. Veľmi ďakujem.
Odpověď: Ado, dobrý večer, hodně už Vám odpověděla Míša, má ve všem pravdu.
1. Není problém s dostatkem mléka, ale se spouštěcím reflexem, který je ovlivněn stresem a strachem o miminko a hlavně tím, že Vám je po miminku smutno, prostě Vám chybí. Při odsávání myslete na svého broučka, vezměte si k sobě něco, co Vám ho připomíná, fotku, něco, co po něm voní, klidně i fotky z UTZ a opravdu vědomě se uvolněte, mělo by to jít lépe. Buďte si jistá, že až bude stále se svým miminkem, tak půjde kojení mnohem lépe, ty hormony a vzájemná blízkost zapracují.
2. Zatím jen tím častějším odsáváním, délka by měla být 10-15 minut z každého prsa, určitě používat elektrickou odsávačku. Na ty homeopatika pozor, neužívejte je déle než týden, pak laktaci snižují.
3. Nejpozději do týdne by měl být vidět výraznější výsledek.
4. Samozřejmě, že nejlepší pro rozjezd laktace je stimulace kojení přímo dítětem, ale mám hodně maminek předčasně narozených miminek a je opravdu možné laktaci pomocí el. odsávačky dlouhodobě stimulovat a tak pro dítě MM zachovat. Pro nedonošené děti je MM obzvlášť cenné, dostanou v něm to, co by dostali v děloze, hlavně růstové faktory, imunitní složky atd. Takže předčasný porod je trošku komplikací při kojení,je to hlavně o hodně větší fuška pro maminku. Ale rozhodně se to vyplatí, nebojte se, vydržte!
5. Přes den co 3 h a v noci zhruba co 4 h je dostatečná frekvence pro začátek, stačí kopírovat frekvenci krmení dítěte. Jen kdyby laktace klesala (což není pravděpodobné, protože jak bude děťátko větší a Vy uvidíte, že se mu dobře daří, tak se uklidníte a i to odsávání půjde lépe), tak můžete odsávat i častěji.
6. Jak jsem již psala výše 10-15 minut každé prso, při odsávání prsa střídat, případně používat odsávačku na obě prsa najednou.
Držte se Ado a přeji Vám ještě hodně šťastných chvilek při kojení svého miminka.

Odpověď: Veľmi pekne ďakujem Jiřinko za rady.
Tie homeopatiká užívam už mesiac, tak ich vysadím.
Budem teda odsávať tak ako ste písali, cez deň každé 3 hodiny v noci každé 4.
Ešte doplňujúca otázočka: V čom je lepšie elektr. odsávačka ??? Mne skôr vyhovuje tá manuálna...


Odpověď: Lépe stimuluje laktaci, protože napodobuje frekvenci sání dítěte a navíc šetří VAše ruce. Při narození nedonošeného dítěte je el. odsávačka nutností. Věřte, že při používání elektrické půjde laktace rychle nahoru. Takto by jste si zničila šlachy na rukou, které pak budete potřebovat při péči o miminko.

Odpověď: Dobrý den, Ado. Musím Vás podpořit a ujistit Vás, že mléčko se tvoří i po předčasném porodu. Já jsem rodila v 31. týdnu a malého jsem neměla u sebe, jezdila jsem za ním jen na "návštěvy" do 50km vzdálené fakultní nemocnice a přitom jsem měla doma 15měsíční holčičku. Odstříkávala jsem každé 3 hodiny a mrazila a posílala mléko po sanitkách do FN. Po 2měsících jsem teprve mohla přijet a začít kojit (tehdy měl "už" synek 2kg!)a pak se ta tvorba mléka nějak sama lépe rozběhla - to dělají ty hormony a těsný kontakt s miminkem... nebojte, bude to jen a jen lepší, až si broučka přivinete. Jen vydržte. Zdravím a přeji hodně zdraví vám oběma.
Michaela

Odpověď: Ďakujem Michaelka, však aj ja dúfam, že sa mi produkcia zvýši. Viem, že to nie je ospravedlenie, že som rodila skôr - preto sa aj pýtam, čo robím prípadne zle...nerada by som stratila aj to málo čo mám.
Dnes ma napríklad prekvapili tým, aby som mlieko nemrazila ale všetko nosila do nemocnice, pretože jej budú tie dávky zo dňa na deň zvyšovať a nemuselo by to stačiť... Ale aj tak, viac ako 250 ml tam neodnesiem, lebo viac sa mi ani nevytvorí...

Autor
-
ID otázky: 31603

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit